Przejazd kolejowy – instrukcja obsługi

Przejazd kolejowy to taki typ skrzyżowania, na którym kierowca samochodu jest na z góry straconej pozycji. Film Urzędu Transportu Kolejowego pokazuje, jak się na nim poprawnie zachować.

Przejazd kolejowy to również skrzyżowanie dróg. Mało tego, to skrzyżowanie, kiedy samochód nigdy nie ma na nim pierwszeństwa przejazdu. Niestety nadal w Polsce wielu kierowców bagatelizuje ten fakt. Dlaczego jest tak, a nie inaczej?

W tym przypadku olbrzymie znaczenie ma fakt, że duży może więcej, a tak naprawdę mniej. Droga hamowania pociągu może bowiem wynosić nawet 1000 metrów – często maszynista z takiej odległości nie widzi przejazdu i nie jest w stanie włączyć hamowania awaryjnego, aby uniknąć kolizji. A ta zazwyczaj kończy się tragicznie.

Pociąg może ważyć od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy ton. W porównaniu z samochodem osobowym ważącym maksymalnie 3,5 tony to przepaść. Dlatego od lat stawia się nacisk na zwiększanie bezpieczeństwa i unowocześnianie przejazdów oraz na edukację.

W Polsce nadal dochodzi do dwustu wypadków z udziałem pociągów i samochodów w roku. Ginie w nich 3 na 5 ofiar. Takie sytuacje paradoksalnie nie zdarzają się na przejazdach niestrzeżonych, bez zapór czy sygnalizacji. Co raz media obiegają nagrania z kamer przemysłowych zamontowanych na doskonale oznakowanych i strzeżonych przejazdach.

Przejazd kolejowy jest szczególnym miejscem na drogach, gdzie należy zachować najwyższą ostrożność i uczy się tego na kursach na prawo jazdy.

Niestety kierowcy dość szybko o tym zapominają. Między innymi dlatego Urząd Transportu Kolejowego przygotował film, który wyjaśnia po raz kolejny, czym jest przejazd kolejowy i jak się na nim zachowywać. Dowiemy się, co oznaczają poszczególne znaki, czego nie wolno robić i jak zachować się w przypadku utknięcia na nim. Film również wyjaśni, jak dbać o sprawność wszystkich urządzeń na nim zainstalowanych. To również jest w naszym interesie oraz naszego bezpieczeństwa.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

“Psi” kalendarz od kanadyjskich policjantów

Policjanci z Vancouver podbili serca internautów na całym świecie. Genialny kalendarz z...
Czytaj wiecej