Jak zadbać o siebie i środowisko jednocześnie

Smog, dewastacja setek tysięcy kilometrów kwadratowych lasów na całej ziemi, zanieczyszczenie wód, ogromna ilość śmieci w oceanach, przekraczający normy poziom hałasu w miastach. Wszystko to spowodowane kapitalistycznym pędem i nadmierną, nieprzemyślaną konsumpcją, która niszczy nas i naszą planetę.

Wielkie korporacje rządzą światem, niejednokrotnie przyczyniając się do eksploatacji środowiska, w którym żyjemy. Mają one także swój udział w pogarszaniu naszego zdrowia przez produkty, które nam sprzedają. Niemniej jednak, to my – konsumenci, podejmujący codzienne małe decyzje mamy wpływ na to, czy nasze środowisko ulegnie nieodwracalnemu zniszczeniu.

Wylesiony obszar kanadyjskich lasów pod kopalnie paliwa pochodzenia bitumicznego

Jak możesz wpłynąć na stan środowiska za 20 lat?

Ogranicz plastik

Plastikowe opakowania są wszechobecne i ciężko na dzień dzisiejszy całkowicie je wykluczyć. Niemniej jednak te, których używamy najczęściej, można zastąpić. Jednym z naszych „codziennych” produktów jest butelkowana woda. Możesz bez obaw zastąpić ją wodą z kranu. Wzbogacona o suplementy witaminowe i mineralne, a także dodatkowo oczyszczona przy użyciu filtrów nie ustąpi jakością tej ze sklepu.

źródło www.weforum.org

Czysta woda dostępna jest w każdym miejscu, a koszt miesięczny butelkowanej wody, w przypadku wypijanych zalecanych 3 litrów dziennie wynosi około 120 złotych. Tę kwotę możecie przeznaczyć na karnet do fitness klubu.

Emituj mniej spalin

Co prawda ciężko o wiarygodne źródło informacji podające ilości zanieczyszczeń emitowanych przez silniki aut. Nie trzeba jednak szukać słupków i wykresów w sieci, aby poczuć smog w gorący dzień, stojąc w korku w centrum miasta. Wystarczy eksperymentalnie otworzyć okno w aucie i wyłączyć klimatyzację.

źródło businessinsider.com.pl

Zatem zamiast jechać do pracy lub galerii handlowej autem, wybierz rower, wycieczkę pieszą lub transport miejski (np. tramwaj lub metro). Oczywiście do produkcji elektryczności w naszym kraju używamy w większości paliw kopalnych. Jednakże wraz z wprowadzaniem nowych norm dotyczących emisji CO2, na przestrzeni lat zwiększy się wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

Korzyścią dla zdrowia jest to, co najistotniejsze – utrzymanie dobrej kondycji. Aktywność fizyczna i wydatkowanie energetyczne znacząco wzrasta przy rezygnacji z samochodu. Średnia dzienna częstość skurczów serca rośnie, tkanki dotleniają się, a całe ciało zaczyna pracować w prawidłowej dla siebie mechanice.

Ogranicz spożycie mięsa i postaw na roślinne źródła białka.

Hodowle bydła, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej mają spory udział w emisji metanu do atmosfery. Metan działa jak 3 cząsteczki CO2, dlatego dla ocieplenia klimatu stanowi nawet większe zagrożenie niż dwutlenek węgla.

źródło www.forbes.com

Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, a zwłaszcza tego, które często jest grillowane czy smażone (głównie wołowina) znacznie obniża wystąpienie raka jelita. Ponadto wraz z wykluczeniem tego produktu z diety, eliminowane są najczęściej szkodliwe i wysokokaloryczne tłuszcze wielonasycone. Alternatywnym źródłem białka mogą być np. warzywa strączkowe. Doskonale sprawdza się tu czerwona fasola, która zawiera 9g białka w 100g produktu.

Te trzy łatwe do wprowadzenia życia zmiany w nawykach zrobią bardzo dużo dla Waszej kondycji, zdrowia i środowiska, w którym żyjecie.

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

Pasty kanapkowe – zdrowa alternatywa dla gotowych produktów

Pasta z łososia, pasta jajeczna i inne pasty kanapkowe dostępne w sklepach...
Czytaj wiecej