Japońska kultura ukryta w detalach Lexusa UX

Japońska kultura ukryta w detalach Lexusa UX, fot. Lexus
Japońska kultura ukryta w detalach Lexusa UX, fot. Lexus
Bogactwo japońskiej kultury i płynących z niej tradycji nie mogły nie wpłynąć na poczynania projektantów Lexusa. Japońska marka od trzydziestu lat udowadnia, że maestria, z jaką wykonują swoje samochody, jest po części hołdem dla dziedzictwa swojej ojczyzny, które niejako ofiarują klientom na całym świecie, wychodząc przy tym naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom.

Czy drobne szwy skórzanej tapicerki, wygląd listew na desce rozdzielczej lub sam kształt kabiny samochodu może być hołdem dla dziedzictwa narodowego? Lexus nie po raz pierwszy udowadnia, że może – jeszcze jak! Model UX od początku wyróżniał się pod względem technologicznym. Dołożono wszelkich starań, by nie tylko wyróżnił się na tle konkurencji, ale i wyznaczał standardy kolejnym generacjom crossoverów. Projektanci nie zapominają jednak o tradycji – otwarcie mówią o tym, jak wielki wpływ na ostateczny wygląd Lexusa UX miała japońska kultura.

Domy w Japonii często są otoczone werandą, która stanowi pomost łączący wnętrze domu z jego otoczeniem. W Lexusie UX zastosowaliśmy podobny efekt: stworzyliśmy płynne przejście, łączące wizualnie kabinę i karoserię.

– Tetsuo Miki, główny projektant modelu
Przestronne wnętrze Lexusa UX inspirowane architekturą engawa, fot. Lexus
Przestronne wnętrze Lexusa UX inspirowane architekturą engawa, fot. Lexus

Tetsuo Miki mówi tu o tradycyjnej architekturze engawa – to koncepcja polegająca na zacieraniu granic między domem a jego otoczeniem. Dzięki przeniesieniu jej założeń na projekt UX udało się natomiast sprawić, że wnętrze crossovera jest przestronne, mimo zamknięcia go w kompaktowej bryle. Efekt jest taki, że choć japońska kultura nie jest tu widoczna na pierwszy rzut oka, bez niej trudno byłoby osiągnąć poczucie otwartej przestrzeni wokół siebie. Pasażerowie mogą jednak liczyć na dużo miejsca, natomiast kierowca na doskonałą widoczność i wyczucie rozmiarów auta.

Sashiko nie tylko dla wojowników

Szwy sashiko na skórzanej tapicerce Lexusa UX to japońska kultura w detalach, fot. Lexus
Szwy sashiko na skórzanej tapicerce Lexusa UX to japońska kultura w detalach, fot. Lexus

Japońska kultura ma swoje umocowania w niektórych szlachetnych sportach walki. Dyscypliny jak kendo i judo obrosły w tradycje mające wartość niematerialną, ale rzemieślnikom Lexusa udało się do niej nawiązać. Na skórzanej tapicerce modelu UX dostrzegalne są nietypowe szwy. Mistrzowie rzemiosła Takumi, którzy je wykonali, inspirowali się tradycyjną techniką szycia sashiko.

Tradycyjna technika szycia sashiko liczy 1200 lat. Na każdym calu mieści się nawet do 10 przeszyć, dlatego ścieg ten jest tak mocny, że stosuje się go w strojach do judo i kendo. Dawniej używano go także do szycia bawełnianych płaszczy ochronnych dla strażaków.

– Keiko Shishido, główna projektantka wnętrza UX

Warto jednak pamiętać, że choć szwy dodają wnętrzu charakteru, Lexus UX budzić ma przede wszystkim poczucie komfortu, ciepła i spokoju. I tu japońska kultura pozwoliła projektantom wybrnąć. W nowym crossoverze po raz pierwszy postanowiono bowiem wykończyć wnętrze w stylu washi. Mowa o papierze, będącym choćby tradycyjnym elementem domów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dla obcokrajowców jego widok także nie jest obcy – wystarczy przypomnieć sobie jakikolwiek film, rozgrywający się w Japonii. Papier washi to materiał nadający wnętrzom domów nastrój – stosuje się go między innymi na przesuwnych drzwiach shoji.

Japońska kultura w detalach – elementy tapicerki inspirowane fakturą papieru washi, fot. Lexus
Japońska kultura w detalach – elementy tapicerki inspirowane fakturą papieru washi, fot. Lexus

W ten oto sposób japońska kultura wpłynęła na kształt Lexusa UX. Można by wręcz powiedzieć, że projektanci skorzystali z tradycyjnej gościnności Omotenashi, oddając część jej charakteru klientom. Nowy crossover marki jest jak typowy japoński dom – wykonany z finezją, zapewniający jedyne w swoim rodzaju poczucie spokoju i komfortu.

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Wiedźmin: Zmora Wilka”, czyli Geralt z Anime

Globalny sukces netflixowego "Wiedźmina" – w który wielu wątpiło – stał się...
Czytaj wiecej