Jari-Matti Latvala pojedzie kultową Toyotą Celiką ST185!

Toyota Celica ST185
Toyota Celica ST185
Na naszych oczach rajdowa historia łączy się z teraźniejszością. Podczas wrześniowego RallyDay Jari-Matti Latvala – lider zespołu Toyota GAZOO Racing WRC – pojedzie za kierownicą kultowej Celiki ST185, a to nie jedyna atrakcja dla fanów japońskiej marki.

Do zakończenia obecnego sezonu 2017 FIA World Rally Championship pozostało zaledwie trzy wyścigi. Debiutujący w tym roku zespół Toyota GAZOO Racing (duchowy spadkobierca Toyota Motorsport WRC) radzi sobie świetnie, zajmując w klasyfikacji generalnej konstruktorów trzecie miejsce, a lider ekipy – Jari-Matti Latvala – także pozostaje w walce o podium. Tak się jednak składa, że wrzesień jest nieco luźniejszym miesiącem w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata, co fiński kierowca pragnie wykorzystać.

Jari-Matti Latvala, fot. Toyota GAZOO Racing WRC Team
Jari-Matti Latvala, fot. Toyota GAZOO Racing WRC Team

Tuż po zakończeniu Rajdu Niemiec, Jari-Matti Latvala wraz z ekipą Toyoty udali się do Wielkiej Brytanii. 23 września, na torze wyścigowym w Castle Combe nieopodal Bristolu, odbędzie się 16. edycja popularnego RallyDay. Impreza każdego roku przyciąga przeszło 10’000 fanów i trudno się temu dziwić – podczas zlotu pojawia się wiele ciekawych samochodów oraz gwiazd sportów motorowych.

Bardzo się cieszę, że w tym roku znów wezmę udział w RallyDay. Uwielbiam tego rodzaju wydarzenia, także ze względu na możliwość obejrzenia historycznych samochodów. W Wielkiej Brytanii jest sporo klasycznych aut rajdowych – w Finlandii także ich trochę mamy, ale głównie w muzeach – mówi Jari-Matti Latvala

Dla Fina to powrót do Castle Combe po siedmiu latach, jednak podziwianie rajdowych klasyków nie będzie dla niego jedyną atrakcją. Biorąc udział w tegorocznym RallyDay, Jari-Matti Latvala otrzyma możliwość, by pierwszy raz w życiu poprowadzić kultową Celikę ST185. Auto, które zna chyba każdy fan motoryzacyjnych gier komputerowych, przyniosło Toyocie aż pięć tytułów mistrzowskich WRC w latach dziewięćdziesiątych. Japońska firma wygrała mistrzostwo konstruktorów w 1993 i 1994, a jej kierowcy indywidualnie triumfowali w latach 1992 (Carlos Sainz), 1993 (Juha Kankkunen) i 1994 (Didier Auriol). Poza klasykami, na torze nieopodal Bristolu Jari-Matti Latvala spotka też swego najgroźniejszego rywala w tegorocznych Rajdowych Mistrzostwach Świata – Estończyka Ottę Tänakę.

Jari-Matti Latvala będzie oczywiście jedną z największych gwiazd tegorocznego RallyDay, jednak Toyota przygotowała także inne atrakcje. Poza Celiką ST185, w Castle Combe pojawią się jeszcze trzy samochody japońskiego potentata. Dwa klasyki z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych i jedna nowinka. Mowa o Celice TA40 i Corolli GT, a także Yarisie GRMN, stworzonym by uczcić powrót marki do WRC.

 

Autor artykułu
More from Damian Halik

Kompan 007 otrzyma własną serię!

Historia Jamesa Bonda to nie tylko kobiety, niebezpieczne zadania, szybkie fury i...
Czytaj wiecej