Jari-Matti Latvala pojedzie kultową Toyotą Celiką ST185!

Toyota Celica ST185
Toyota Celica ST185
Na naszych oczach rajdowa historia łączy się z teraźniejszością. Podczas wrześniowego RallyDay Jari-Matti Latvala – lider zespołu Toyota GAZOO Racing WRC – pojedzie za kierownicą kultowej Celiki ST185, a to nie jedyna atrakcja dla fanów japońskiej marki.

Do zakończenia obecnego sezonu 2017 FIA World Rally Championship pozostało zaledwie trzy wyścigi. Debiutujący w tym roku zespół Toyota GAZOO Racing (duchowy spadkobierca Toyota Motorsport WRC) radzi sobie świetnie, zajmując w klasyfikacji generalnej konstruktorów trzecie miejsce, a lider ekipy – Jari-Matti Latvala – także pozostaje w walce o podium. Tak się jednak składa, że wrzesień jest nieco luźniejszym miesiącem w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata, co fiński kierowca pragnie wykorzystać.

Jari-Matti Latvala, fot. Toyota GAZOO Racing WRC Team
Jari-Matti Latvala, fot. Toyota GAZOO Racing WRC Team

Tuż po zakończeniu Rajdu Niemiec, Jari-Matti Latvala wraz z ekipą Toyoty udali się do Wielkiej Brytanii. 23 września, na torze wyścigowym w Castle Combe nieopodal Bristolu, odbędzie się 16. edycja popularnego RallyDay. Impreza każdego roku przyciąga przeszło 10’000 fanów i trudno się temu dziwić – podczas zlotu pojawia się wiele ciekawych samochodów oraz gwiazd sportów motorowych.

Bardzo się cieszę, że w tym roku znów wezmę udział w RallyDay. Uwielbiam tego rodzaju wydarzenia, także ze względu na możliwość obejrzenia historycznych samochodów. W Wielkiej Brytanii jest sporo klasycznych aut rajdowych – w Finlandii także ich trochę mamy, ale głównie w muzeach – mówi Jari-Matti Latvala

Dla Fina to powrót do Castle Combe po siedmiu latach, jednak podziwianie rajdowych klasyków nie będzie dla niego jedyną atrakcją. Biorąc udział w tegorocznym RallyDay, Jari-Matti Latvala otrzyma możliwość, by pierwszy raz w życiu poprowadzić kultową Celikę ST185. Auto, które zna chyba każdy fan motoryzacyjnych gier komputerowych, przyniosło Toyocie aż pięć tytułów mistrzowskich WRC w latach dziewięćdziesiątych. Japońska firma wygrała mistrzostwo konstruktorów w 1993 i 1994, a jej kierowcy indywidualnie triumfowali w latach 1992 (Carlos Sainz), 1993 (Juha Kankkunen) i 1994 (Didier Auriol). Poza klasykami, na torze nieopodal Bristolu Jari-Matti Latvala spotka też swego najgroźniejszego rywala w tegorocznych Rajdowych Mistrzostwach Świata – Estończyka Ottę Tänakę.

Jari-Matti Latvala będzie oczywiście jedną z największych gwiazd tegorocznego RallyDay, jednak Toyota przygotowała także inne atrakcje. Poza Celiką ST185, w Castle Combe pojawią się jeszcze trzy samochody japońskiego potentata. Dwa klasyki z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych i jedna nowinka. Mowa o Celice TA40 i Corolli GT, a także Yarisie GRMN, stworzonym by uczcić powrót marki do WRC.

 

Autor artykułu
More from Damian Halik

Meredith Broussard vs technoutopia: komputery nie rozumieją świata!

Coraz mocniej polegamy na komputerach. Obserwujemy rozwój technologiczny i ślepo za nim...
Czytaj wiecej