Jesienne Włochy, czyli Festiwal Białej Trufli w Albie

Festiwal Białej Trufli w Albie, źródło: https://www.fieradeltartufo.org/
Festiwal Białej Trufli w Albie, źródło: https://www.fieradeltartufo.org/
Położona we włoskim Piemoncie Alba co roku w okresie jesiennym zamienia się w największy targ trufli na całym świecie. Od 88 lat na przełomie października i listopada odbywa się tam słynny Festiwal Białej Trufli. 

Białe trufle, zwane też truflami piemonckimi mają aktualnie swoje wielkie święto. W Albie, urokliwym piemonckim miasteczku odbywa się właśnie coroczny światowy Festiwal Białej TrufliImpreza jest nie tylko ucztą dla podniebienia, ale również okazja do udziału w aukcjach, spotkaniach z mistrzami kulinarnymi, a wreszcie szansą na udział w wyprawie w poszukiwaniu trufli. 

W tym roku festiwal rozpoczął się 6 października i potrwa do 25 listopada. Główną atrakcją festiwalu jest organizowany w każdy weekend (sobota i niedziela) targ białej trufli. Wszystkie sprzedawane wówczas trufle pochodzą z licencjonowanych zbiorów i od certyfikowanych wystawców. Oprócz samego targu dla gości przygotowanych jest wiele innych niespodzianek. Skosztować można lokalnej kuchni oraz najlepszych piemonckich win. Organizatorzy co roku zapewniają także także szereg wydarzeń towarzyszących imprezie, niezwiązanych już z kulinariami. Są to między innymi festiwale muzyki regionalnej czy biesiady w stylu średniowiecznym.

Festiwal Białej Trufli w Albie, źródło: https://www.fieradeltartufo.org/

Skąd tak duże zainteresowanie białą truflą?

Jest to jeden z najbardziej wyjątkowych grzybów na świecie. Biała trufla ma nieregularny, bulwiasty kształt i pokryta jest chropowatą skórką. Jej wnętrze przeplatają liczne rozgałęzienia, dlatego spotykana jest w różnych odcieniach: od mlecznego przez ciemnoróżowy, aż do brązowawego. Na białe trufle poluje się od późnego lata, przez całą jesień, aż do początku zimy. Grzyb ten pojawia się bardzo spontanicznie – obecnie nie znamy żadnych techniki uprawy. Z tego powodu też tak duża jest chęć posiadania i spróbowania tego niezwykle aromatycznego grzyba.

Polowanie na trufle to najbardziej ekscytujące doświadczenie dla miłośnika trufli. Jak to wygląda? Łowca trufli wraz ze specjalnie szkolonym psem udaje się do lasu w celu odnalezienia tego cennego grzyba. Kieruje go jedynie wyczulony nos zwierzęcia i wnikliwość uzyskana często przez lata doświadczeń. Piemonckie białe trufle rosną zazwyczaj w symbiozie z określonymi drzewami lub krzewami. Obszary te charakteryzują się wyjątkowo delikatną równowagą środowiskową, wymagającą szczególnej uwagi i troski.

Festiwal Białej Trufli w Albie, źródło: https://www.fieradeltartufo.org/

Jak serwować białe trufle?

Ze względu na silny, uwodzący aromat i smak trufle nie stanowią zwykle oddzielnego dania, lecz dodawane są do wykwintnych potraw jako przyprawa. Włoska zasada mówi, że kucharz powinien dodawać je jedynie do podstawowych dań i nie mieszać z innymi, mocnymi aromatami. Zazwyczaj szefowie kuchni wykorzystują trufle do rozmaitych pieczeni, sosów, farszów, makaronów, omletów i innych potraw na bazie jajek.

Wszyscy miłośnicy kuchni i kulinariów choć raz powinni odwiedzić Włochy w trakcie trwania festiwalu. To niezapomniana okazja na posmakowanie tego luksusowego towaru, jakim jest Biała Trufla. A kto wie, może przypadkiem uda Wam się jakąś znaleźć?

Autor artykułu
More from Natalia Maciejewska

V edycja Żółtego Przewodnika Gault&Millau

Już za chwilę, bo 26 listopada 2018 r., odbędzie się Wielka Premiera...
Czytaj wiecej