Muzyczne kalkulatory Jia Ling Tong. Dźwięki matematyki?

Muzyczne kalkulatory Jia Ling Tong Electronic Co. Ltd.
Muzyczne kalkulatory Jia Ling Tong Electronic Co. Ltd.
Ze względu na swą rytmiczność muzyka ma wiele wspólnego z matematyką. To komunał, ale seria muzycznych kalkulatorów chińskiej firmy Jia Ling Tong Electronic Co. Ltd. sprawia, że to stwierdzenie nabiera zupełnie nowego znaczenia...

Jeśli wierzyć w nieco rasistowskie (lecz mocno działające na wyobraźnię) opinie na temat zamiłowania Azjatów do matematyki, korzystanie z kalkulatorów jest dla nich wielką ujmą. To hańba niemal na cały ród (i to kilka pokoleń wstecz). Jedna z chińskich firm postanowiła jednak działać wbrew regułom i stworzyła muzyczne kalkulatory. Seria produktów Jia Ling Tong podbija własnie tamtejsze serwisy aukcyjne oraz YouTube’a. Dzięki temu nie dość, że posiadanie kalkulatora można jakoś wytłumaczyć konserwatywnym rodzicom, to jeszcze realizowany jest inny z rasowych mitów: zawsze znajdzie się Azjata, który zrobi to lepiej. W tym przypadku “to” oznacza muzykę elektroniczną.

Jia Ling Tong Electronic Co. Ltd. to chińska firma jakich wiele. Manufaktura z okolic Shenzhen (prowincja Guangdong) zapewne nigdy nie zdobyłaby tak olbrzymiego rozgłosu, gdyby nie to, że idealnie wpisała się w trendy. Resztę zrobił internet, który – jak wiadomo – uwielbia dziwactwa. A że grać można na wszystkim, co pokazał choćby MIDIDeseaster, który zaprogramował grającą drukarkę, czemu muzyczne kalkulatory miałyby wypaść gorzej? Produkt Jia Ling Tong to nawet nie nowość. Na rodzimym rynku znane są przynajmniej od dwóch lat, jednak internet rozsławił je także poza granicami Państwa Środka. Coraz większa ilość osób, które postanowiły spróbować swoich sił w nowym nurcie muzyki elektronicznej, sprawiła, że koncept dotarł także na Zachód. A od tego już tylko krok do nagrania kalkulatorowej wersji hitu ostatniego lata, który odtworzono niemal 3 000 000 razy!

Co ciekawe, zamysł firmy Jia Ling Tong był o wiele mniej viralowy. Chińczycy stworzyli po prostu kalkulatory, które posiadają kilka opcji. Podstawa to system głośnomówiący. Do tego dochodzi około dwudziestu znanych melodii, które można po prostu odtworzyć. Ale kto by się spodziewał, że znajdzie się tylu chętnych na freestyle, którzy rozsławią muzyczne kalkulatory Jia Ling Tong? Modele AR-7778, AR-8001 oraz AR-3058 podbijają internet.

Muzyczne kalkulatory od Jia Ling Tong nie są oficjalnie dystrybuowane w Polsce. Można je jednak znaleźć na niektórych europejskich serwisach aukcyjnych bądź pokusić się o zamówienie bezpośrednio z Azji. Model AR-7778 w serwisie Taobao można nabyć już za 5 dolarów (plus koszt przesyłki).

https://www.youtube.com/watch?v=uBes8W6ziyk

Autor artykułu
More from Damian Halik

Nowe informacje o Disney+. Netflix powinien się obawiać?

Choć o potrzebie stworzenia własnej platformy streamingowej w Walt Disney Company myślano...
Czytaj wiecej