Joanna Kulig i Tomasz Kot podbiją Zachód?

Tomasz Kot i Joanna Kulig (kadr z filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego), fot. Apocalypso Pictures
Tomasz Kot i Joanna Kulig (kadr z filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego), fot. Apocalypso Pictures
Sukces rodzi sukces – zwłaszcza w branży filmowej. Świetne przyjęcie "Zimnej wojny" przez międzynarodową publiczność nie tylko przyniosło laury samej produkcji oraz jej twórcy, ale też zapewniło rozgłos i rozpoznawalność występującym w niej aktorom. Tomasz Kot i Joanna Kulig raczej nie przepuszczą szansy na karierę poza granicami Polski – aż palą się do pracy, a propozycji nie brakuje!

Różnie można oceniać “Idę” oraz “Zimną wojnę”. Rzekomo antypolski wydźwięk tych filmów i napięte stosunki Pawła Pawlikowskiego z obecnie rządzącymi budzą w naszym kraju sporo emocji. Bez względu na wewnętrzne, zupełnie oderwane od artystycznej wartości spory, trudno jednak odmówić tym produkcjom olbrzymiego sukcesu na arenie międzynarodowej. Ten zaś w bezpośredni sposób wpływa na polski rynek filmowy i jego największe gwiazdy. Zatrzęsienie nagród dla “Idy” oraz szum, jaki wciąż utrzymuje się wokół zaprezentowanej w maju “Zimnej wojny”, szybko zaowocowały. Nie wiadomo, jak długo ten rumor potrwa, ale z pewnością największymi wygranymi będą Agata Kulesza, Joanna Kulig oraz Tomasz Kot.

I oby poszło im jak najlepiej! Oczywiście nie ma niczego dziwnego w tym, że zdobywające międzynarodowy rozgłos filmy, rozkręcają kariery grających w nich aktorów. Oscarowa “Ida” wyraźnie przetarła szlak, o jakim dawno polska kinematografia zapomniała. Doceniona w Cannes i szykująca się do boju o statuetki Akademii “Zimna wojna” ma nawet szansę na jeszcze więcej! Jak na razie kolejnymi sukcesami chwalą się przede wszystkim jej gwiazdy.

Bitwa o Anglię

Joanna Kulig i Tomasz Kot (kadr z filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego), fot. Apocalypso Pictures
Joanna Kulig i Tomasz Kot (kadr z filmu “Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego), fot. Apocalypso Pictures

Nie tak dawno Tomasza Kota typowano na głównego przeciwnika Jamesa Bonda w 25. części serii o Agencie 007. Jak już wiadomo – nie wyszło, a po ostatnich perturbacjach sam film jeszcze trochę poczeka na swoją realizację. Kot jednak nie zwalnia tempa. Aktor, który od lat należy do krajowej czołówki w swoim fachu, wyraźnie upodobał sobie Wielką Brytanię. Efekt? Angaż w brytyjskim serialu “World of Fire” u boku m.in. Helen Hunt (“Lepiej być nie może”) czy Lesley Manville (“Nić widmo”). Produkcja BBC ma opowiadać o losach ludności cywilnej w czasach II wojny światowej. Akcja ma toczyć się jednocześnie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Polsce oraz Niemczech, choć nie wiadomo, czy ekipa filmowa zawita nad Wisłą. Zdjęcia na pewno będą natomiast kręcone w Pradze, Berlinie, Paryżu, Londynie i Manchesterze. Może się jednak okazać, że Kota o wiele częściej będziemy oglądać w brytyjskich produkcjach. Krążą bowiem słuchy, że aktor rozważa przeprowadzkę do Londynu!

Co ciekawe, oprócz gwiazdy “Zimnej wojny”, na planie “World of Fire” zamelduje się także wielce utalentowana Zofia Wichłacz (“Miasto 44”, “Rojst”).

Amerykański sen

Joanna Kulig (kadr z filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego), fot. Apocalypso Pictures
Joanna Kulig (kadr z filmu “Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego), fot. Apocalypso Pictures

Joanna Kulig na sukcesie “Zimnej wojny” zyskała jeszcze więcej niż Tomasz Kot. Niezwykle pracowita aktorka, którą już teraz możemy oglądać w wielu jednocześnie emitowanych tytułach, wprost zachwyciła filmowy świat. Niedawno wzięła udział w kampanii reklamowej jednej z marek odzieżowych. Gościła także na okładce francuskiego “ELLE”, a w listopadzie ma być jedną z gwiazd AFI Fest 2018. Podczas imprezy organizowanej przez Amerykański Instytut Filmowy wystąpi na scenie w gronie najważniejszych postaci kina niezależnego 2018 roku obok Willema Dafoe, Felicity Jones, Johna C. Reilly’ego czy Rosamund Pike. Po aktorskim popisie, jaki Joanna Kulig dała w filmie Pawlikowskiego, mówi się o niej coraz więcej. Podobno ma nawet szansę na nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej! Byłoby to wydarzeniem bez precedensu dla polskiego filmu. Jak na razie aktorka ma jednak inne rzeczy na głowie.

Jeśli chodzi o sprawy stricte filmowe, Joanna Kulig chyba przebija swojego partnera z “Zimnej wojny”. Nie do końca wiadomo, jak wyglądać będzie “World of Fire”. Wiadomo natomiast, że Polka wystąpi w nowym serialu Amazonu, do którego zaangażowano mocną obsadę. Produkcja, którą zobaczymy w przyszłym roku, bazuje na filmie “Hanna” Joego Wrighta z Saoirse Ronan w roli tytułowej. Akcyjniak o nastolatce, która od najmłodszych lat szkolona była przez swego ojca, byłego agenta CIA, ma zostać rozbudowany. Joanna Kulig wystąpi tam u boku Joela Kinnamana (“Altered Carbon”) czy Mireille Enos (“World War Z”). Rola ma być niewielka, ale to z pewnością nie jest jej ostatnie słowo!

Tomasz Kot, Joanna Kulig, Paweł Pawlikowski i Borys Szyc podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes (11.05.2018), fot. Dominique Charriau
Tomasz Kot, Joanna Kulig, Paweł Pawlikowski i Borys Szyc podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes (11.05.2018), fot. Dominique Charriau

Efekt Pawlikowskiego? Późno dał o sobie znać reżyserski i scenopisarski talent Polaka. W końcu swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny nakręcił ledwo dwie dekady temu, w wieku 41 lat! Jeszcze później Pawlikowski dał się odkryć w Polsce, którą na początku lat 70., jako nastolatek, opuścił wraz z matką. Trzeba mu jednak przyznać, że gdy już wrócił nad Wisłę, triumf zaczął gonić triumf. Te zaś wyraźnie wspomogły kariery topowych obecnie polskich aktorów. Joanna Kulig i Tomasz Kot dopiero na tę drogę wchodzą, być może robią to nieco odważniej niż Agata Kulesza, która od lat otrzymuje oferty ze Stanów Zjednoczonych, lecz niespieszno jej do wyjazdu. Najważniejsze jednak, że trafiło na aktorów już ukształtowanych, którzy nie znaleźli się w tym miejscu przypadkiem. Nie pozostaje więc nic innego, jak cieszyć się i trzymać kciuki za pozytywny rozwój sytuacji.

 

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Nick Cave: Mercy on Me” – komiksowa biografia artysty

Reinhard Kleist wie, jak życie słynnego muzyka przedstawić w formie komiksu. Nick...
Czytaj wiecej