Joanna Piotrowska do czerwca gości w Tate Britain

"Untitled" (2017) – Joanna Piotrowska, fot. Dawid Radziszewski
"Untitled" (2017) – Joanna Piotrowska, fot. Dawid Radziszewski
Każdy, kto w najbliższych tygodniach będzie w Londynie, powinien wybrać się do galerii Tate Britain. Niedawno w ramach cyklu Art Now otwarto tam wystawę prac Joanny Piotrowskiej, których tematem przewodnim jest potrzeba bezpieczeństwa i budowania relacji międzyludzkich. Polka kontynuuje tym samym świetny okres w swojej karierze.

Urodzona w 1985 roku Joanna Piotrowska pochodzi z Polski, ale od lat żyje i pracuje w Wielkiej Brytanii. Fotograficzka jest absolwentką krakowskiej ASP oraz prestiżowego Royal College of Art w Londynie. Jej najnowszą wystawę – “All Our False Devices” – otwarto w słynnym Tate Britain 8 marca w ramach Art Now. To cykl skupiający się na twórczości młodych, utalentowanych artystów. Od lat 90. wystawy z tej serii stanowią okno na świat dla szczególnie zdolnych twórców, którzy są u progu wielkiej kariery.

W ostatnich miesiącach Polka działa bardzo prężnie. Niedawno jej prace wystawiono między innymi w słynnym nowojorskim MoMA (wystawa “Being: New Photography”, 2018) czy zeszłorocznym Biennale w Berlinie. Obecna ekspozycja w Tate Britain jest natomiast przedsmakiem jesiennej wystawy indywidualnej w Kunsthalle w Bazylei.

"Untitled" (2016) – Joanna Piotrowska, fot. Madragoa/Southard Reid
“Untitled” (2016) – Joanna Piotrowska, fot. Madragoa/Southard Reid

Fotograficzka w swoich monochromatycznych kadrach operuje symbolizmem. W ramach “All Our False Devices” zobaczymy między innymi zdjęcia z serii “Shelters”. Na jej potrzeby Piotrowska poprosiła osoby z różnych krańców świata – z Warszawy, Londynu, Lizbony czy Rio de Janeiro, by zbudowali fort. Nawiązując do zabawy z dzieciństwa, artystka podkreśla ludzką potrzebę bezpieczeństwa. Jest to oczywiście swoista odpowiedź na napiętą sytuację międzynarodową i narastające obawy w różnych krańcach światach. Inna seria – “Self Defence” – dotyka natomiast relacji międzyludzkich. Autorka skupia się na gestach – w kadrach zamyka zbliżenia na ręce i dłonie. Pozorna bliskość uchwytywana jest jednak w sytuacjach, gdy fotografowane osoby odgrywają pozy z podręcznika do samoobrony.

Kuratorkami wystawy w Tate Britain są Sofia Karamani i Zuzana Flaskova, natomiast prace zebrane pod szyldem “All Our False Devices” można oglądać do 9 czerwca – codziennie między 10:00 a 18:00. Warto udać się tam, będąc w Londynie, ponieważ może to być jedna z niewielu szans, by jej prace zobaczyć za darmo. Zwłaszcza biorąc pod uwagę zawrotne tempo kariery, jaką robi obecnie Joanna Piotrowska…

Autor artykułu
More from Damian Halik

Atari powraca, ale spróbuje sił w zupełnie innej branży

Od upadku legendy, jaką bez wątpienia było Atari, upłynęły nawet nie lata,...
Czytaj wiecej