Jonathan Glazer w Polsce nakręci swój kolejny film!

Scarlett Johansson w jednej ze scen "Pod skórą", fot. British Film Institute
Scarlett Johansson w jednej ze scen "Pod skórą", fot. British Film Institute
Polska coraz częściej gości ekipy filmowe z całego świata, ale każda zapowiedź kolejnych produkcji wciąż budzi emocje. Tym razem nad Wisłą pracować ma jeden z najciekawszych reżyserów brytyjskich, który zamierza zekranizować "Strefę interesów" Martina Amisa.

Nazwisko brytyjskiego reżysera wielu może nic nie mówić, ale tak to już jest z filmowcami reprezentującymi nurt artystyczny. Jonathan Glazer w branży obecny jest od niemal trzech dekad. Brytyjczyk legitymuje się jednak głównie reklamami oraz teledyskami nakręconymi między innymi dla Radiohead, Thoma Yorke’a czy Massive Attack.

Jeśli jednak chodzi o filmy pełnometrażowe, które najwięcej mówią o twórcy, Jonathan Glazer stworzył ich raptem trzy: “Sexy Beast” (2000); “Narodziny” (2004) oraz “Pod skórą” (2013). O ich jakości świadczy natomiast fakt, że każda z wymienionych produkcji zyskała poklask krytyków i środowiska. Niewielu filmowców o skromny dorobku może pochwalić się nominacjami do Europejskich Nagród Filmowych, BAFTA, Złotych Lwów czy nawet Oscara. Teraz reżyser zawita do Polski, gdzie będzie kręcić swój kolejny – miejmy nadzieję, że równie udany – film.

Mamy piękne plenery, ale to nie dla nich Jonathan Glazer opuszcza Wyspy Brytyjskie

Nicole Kidman i Jonathan Glazer na planie filmu "Narodziny", fot. New Line Cinema
Nicole Kidman i Jonathan Glazer na planie filmu “Narodziny”, fot. New Line Cinema

Mimo że Polska to piękny kraj, z różnych względów międzynarodowe ekipy filmowe wolą kręcić choćby u naszych południowych sąsiadów. Glazer nie miał jednak zbyt dużego wyboru… Choć film mógł powstać po prostu w studiu – nie z artystami takie numery!

Jeśli widzieliście, zwłaszcza ostatni z filmów Brytyjczyka, zapewne rozumiecie o co chodzi. Jonathan Glazer uwielbia z pieczołowitością dobierać ujęcia, stosować szerokie kadry i bez pośpiechu opowiadać historię za pomocą otoczenia. W przypadku “Strefy interesów” (nie wiadomo, czy film będzie nosić ten sam tytuł) przyjdzie mu zestawić te kadry z okropieństwem wojny, ponieważ książka opowiada o obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Martin Amis, autor między innymi kultowych “Pól Londynu”, ma bogaty dorobek artystyczny. W swojej ojczyźnie uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy, dwukrotnie był też nominowany do Nagrody Bookera. “Strefa interesów” to jak dotąd jego ostatnia powieść, wydana zaledwie pięć lat temu.

Choć Amis nieraz parał się literaturą faktu, w tym przypadku mamy do czynienia z czystą fikcją. Głównym wątkiem jest intryga, która ma uchronić przed śmiercią jednego z oficerów SS. Żołnierz naraził się swojemu przełożonemu, romansując z jego żona. Czasy wojny i holokaustu są tu zatem zaledwie tłem.

Zdjęcie z planu "Pod skórą", fot. British Film Institute
Zdjęcie z planu “Pod skórą”, fot. British Film Institute

Na razie o produkcji nie wiadomo zbyt wiele.

Jonathan Glazer lubi pracować w ciszy i spokoju, ale z tym raczej problemu nie będzie. Jego twórczość nie mieści się w ramach mainstreamu, dlatego dziennikarze nie będą go zbytnio nękać. Wiadomo jedynie, że dystrybucją filmu zajmie się jedno z najważniejszych w nurcie artystycznym studiów – A24.

Producentami zostali natomiast James Wilson, który pracował z Glazerem już przy “Pod skórą”; a także Ewa Puszczyńska, która w ostatnich latach wyprodukowała przede wszystkim filmy Pawła Pawlikowskiego – “Idę” i “Zimną wojnę”. Zdjęcia mają ruszyć w przyszłym roku. Pytaniem otwartym pozostaje, czy Jonathan Glazer przywiezie ze sobą gwiazdy światowego formatu. Historia jego filmów sugeruje, że może tak być – bohaterów jego poprzednich produkcji odgrywali: Ben Kingsley, Ian McShane (“Sexy Beast”); Nicole Kidman (“Narodziny”) i Scarlett Johansson (“Pod skórą”).

Autor artykułu
More from Damian Halik

Serialowy “Król” Twardocha coraz bliżej – ruszają zdjęcia

Polska kinematografia (z małymi wyjątkami) może pozostawiać wiele do życzenia, ale na...
Czytaj wiecej