José Andrés jest kimś więcej, niż tylko szefem kuchni. To przedsiębiorca, osobowość telewizyjna, nauczyciel i przede wszystkim wspaniały działacz humanitarny. Gotowaniem ratuje życia ludzi, którzy nagle w trakcie katastrofy tracą często wszystko.
World Central Kitchen
W 2010 r., po trzęsieniu ziemi na Haiti, znany szef kuchni założył World Central Kitchen (WCK). Organizacja non-profit od samego początku zapewnia posiłki ludziom znajdującym się w strefach katastrof na całym świecie, w tym w Houston, Teksasie, Panamie, czy Gwatemali. WCK organizuje lokalnych szefów kuchni, lokalne produkty i lokalnych wolontariuszy po katastrofach na całym świecie. Podkreślaną misją organizacji jest także edukacja i zrównoważony rozwój, dzięki czemu poszkodowane społeczności mogą być bardziej samodzielne i lepiej radzić sobie przy potencjalnym kolejnym zagrożeniu. Oprócz swoich wysiłków humanitarnych, Andrés prowadzi blisko 30 restauracji na całym świecie.
Zawsze gotowy do pomocy
José Andrés zawsze wychodzi naprzeciw poszkodowanym. Jednym z przykładów jest ogromna interwencja World Central Kitchen w Portoryko po przejściu huraganu Maria w 2017 roku. W najsilniejszym od 2007 huraganie na Oceanie Atlantyckim zginęło ponad 3 tysiące ludzi. Andrés i jego zespół prowadzili pomoc i zapewniali żywność ofiarom burzy. Wykarmili tysiące amerykańskich obywateli, kiedy nie zrobił tego rząd federalny. W rezultacie Andrés stał się liderem portorykańskiej akcji humanitarnej. Szef kuchni i World Central Kitchen wydali tam ponad trzy miliony posiłków ofiarom tragicznej burzy.
Święto Dziękczynienia z ofiarami katastrofy
Imponującą inicjatywą szef zasłużył się także w trakcie ostatnich pożarów w Kalifornii. Andrés i jego organizacja World Central Kitchen zorganizowali lokalnych szefów kuchni i wolontariuszy, którzy przygotowywali gorące potrawy dla strażaków i mieszkańców Kalifornii ewakuowanych z ich domów. Co więcej, kucharz spędził ostatnie Święto Dziękczynienia – czyli najważniejszy dzień w roku dla Amerykanów – gotując dla ofiar pożarów. W Święto Dziękczynienia Andrés, przy pomocy swoich kolegów i wolontariuszy, był w stanie nakarmić 15 000 ludzi przesiedlonych przez California Camp Fire.
Nie karmimy ludzi – karmimy dusze. My, ludzie, razem jako jedno.
– taki był komentarz szefa kuchni odnośnie akcji.
Jeśli Andrés zostanie odznaczony Pokojową Nagrodą Nobla, będzie pierwszym kucharzem, który zdobędzie to prestiżowe odznaczenie. A kogo – z około 300 nominowanych – wybierze kapituła, dowiemy się w październiku 2019 roku.