José Andrés nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Jose Andres nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla
Jose Andres nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla
Szef kuchni, który znany jest z pomocy ofiarom katastrof. Najważniejsze jest dla niego to, by przez potęgę żywności zmieniać świat. Teraz za swoją działalność został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

José Andrés jest kimś więcej, niż tylko szefem kuchni. To przedsiębiorca, osobowość telewizyjna, nauczyciel i przede wszystkim wspaniały działacz humanitarny. Gotowaniem ratuje życia ludzi, którzy nagle w trakcie katastrofy tracą często wszystko.

World Central Kitchen

W 2010 r., po trzęsieniu ziemi na Haiti, znany szef kuchni założył World Central Kitchen (WCK). Organizacja non-profit od samego początku zapewnia posiłki ludziom znajdującym się w strefach katastrof na całym świecie, w tym w Houston, Teksasie,  Panamie, czy Gwatemali. WCK organizuje lokalnych szefów kuchni, lokalne produkty i lokalnych wolontariuszy po katastrofach na całym świecie. Podkreślaną misją organizacji jest także edukacja i zrównoważony rozwój, dzięki czemu poszkodowane społeczności mogą być bardziej samodzielne i lepiej radzić sobie przy potencjalnym kolejnym zagrożeniu.  Oprócz swoich wysiłków humanitarnych, Andrés prowadzi blisko 30 restauracji na całym świecie.

Zawsze gotowy do pomocy

José Andrés zawsze wychodzi naprzeciw poszkodowanym. Jednym z przykładów jest ogromna interwencja World Central Kitchen w Portoryko po przejściu huraganu Maria w 2017 roku. W najsilniejszym od 2007 huraganie na Oceanie Atlantyckim zginęło ponad 3 tysiące ludzi. Andrés i jego zespół prowadzili pomoc i zapewniali żywność ofiarom burzy. Wykarmili tysiące amerykańskich obywateli, kiedy nie zrobił tego rząd federalny. W rezultacie Andrés stał się liderem portorykańskiej akcji humanitarnej. Szef kuchni i World Central Kitchen wydali tam ponad trzy miliony posiłków ofiarom tragicznej burzy.

 

Święto Dziękczynienia z ofiarami katastrofy

Imponującą inicjatywą szef zasłużył się także w trakcie ostatnich pożarów w Kalifornii. Andrés i jego organizacja World Central Kitchen zorganizowali lokalnych szefów kuchni i wolontariuszy, którzy przygotowywali gorące potrawy dla strażaków i mieszkańców Kalifornii ewakuowanych z ich domów. Co więcej, kucharz spędził ostatnie Święto Dziękczynienia – czyli najważniejszy dzień w roku dla Amerykanów – gotując dla ofiar pożarów. W Święto Dziękczynienia Andrés, przy pomocy swoich kolegów i wolontariuszy, był w stanie nakarmić 15 000 ludzi przesiedlonych przez California Camp Fire. 

 

Nie karmimy ludzi – karmimy dusze. My, ludzie, razem jako jedno.

 – taki był komentarz szefa kuchni odnośnie akcji.

 

Jeśli Andrés zostanie odznaczony Pokojową Nagrodą Nobla, będzie pierwszym kucharzem, który zdobędzie to prestiżowe odznaczenie. A kogo – z około 300 nominowanych – wybierze kapituła, dowiemy się w październiku 2019 roku. 

Autor artykułu
More from Natalia Maciejewska

Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata z wizytą w Polsce

Już w październiku w Polsce pojawi się najmłodszy kucharz świata - chef...
Czytaj wiecej