Joss Whedon nie uratuje DCEU? Reżyser porzuca Batgirl

Batgirl, fot. DC Comics
Batgirl, fot. DC Comics
DC Extended Universe nie potrafi poradzić sobie z Marvel Cinematic Universe – czego by nie próbowali, ich filmowy świat kuleje, a z walki o jego naprawę zrezygnował nawet Joss Whedon, który wcześniej dołożył kilka swoich cegiełek do sukcesu MCU. Co dalej z "Batgirl", którą miał reżyserować?

Mimo serii porażek, Warner Bros. nie porzuca rozbudowy swojego komiksowo-filmowego świata – studio odpowiedzialne za DC Extended Universe zdaje się iść na przekór krytyce. Świadczy o tym choćby fakt, że po sromotnej klęsce “Legionu samobójców” Davidowi Ayerowi zlecono pracę nad kolejnym projektem – “Gotham City Sirens”. Szukano jednak rozwiązania. Ba, wsparcia DCEU udzielił nawet Joss Whedon, który ma na koncie scenariusze i reżyserię ważnych dla konkurencyjnego MCU filmów “Avengers” oraz “Avengers: Czas Ultrona”. Jego nowym wyzwaniem miało być przeniesienie na wielki ekran komiksów o Batgirl. Realizację filmu jednak wstrzymano.

Batgirl i Joss Whedon, fot. DC Comics
Batgirl i Joss Whedon, fot. DC Comics

Batgirl to – jak łatwo się domyślić – bohaterka z otoczenia Batmana. Rudzielec w charakterystycznym, grafitowo-żółtym stroju nie jest może najpopularniejszą z postaci DC, ale podobieństwo do Gacka robi swoje. Barbara Gordon na papierze dołączyła do “rodziny” Batmana jeszcze w latach 60. Zarówno Warner Bros. jak i Joss Whedon uznali ją za doskonałą kandydatkę do solowego występu. Współpraca Warner Bros. z byłym scenarzystą i reżyserem Marvela została ujawniona w marcu 2017. Wszystko zdawało się układać, a sukces “Wonder Woman” jedynie potwierdzał, że kobiecy trop jest dla DCEU szansą. “Batgirl” jednak nie powstanie. Przynajmniej nie w najbliższym czasie.

W oficjalnym oświadczeniu Joss Whedon wyznał:

“Batgirl” to niesamowicie ekscytujący projekt, a współpraca z Warner/DC to świetna sprawa, lecz wiele miesięcy zajęło mi zrozumienie, że tak naprawdę nie mam historii, która nadawałaby się na film.

Tego typu formułki są jednak normą i właściwie nie mówią nic na temat rzeczywistych powodów rozstania.

Liga sprawiedliwości i Joss Whedon, fot. DC Comics
Liga Sprawiedliwości i Joss Whedon, fot. DC Comics

Wiele wskazuje na to, że rezygnacja z projektu może być podyktowana dwoma czynnikami. Po pierwsze, Joss Whedon musiał w ostatniej chwili przejąć stery na planie “Ligi Sprawiedliwości”. Problemy rodzinne Zacka Snydera sprawiły, że bez zmiany reżysera po prostu nie udałoby się ukończyć ważnego dla DCEU filmu – ten jednak okazał się porażką, a winą za to obarczono po części obu panów. Po drugie zaś, zawinić mogło samo studio. Według anonimowych źródeł “Batgirl” przestała być dla Warner Bros. priorytetem. Postanowiono, że w pierwszej kolejności na wielki ekran trafią historie głównej ekipy Ligi Sprawiedliwości. Na postaci drugoplanowe przyjdzie czas, o czym świadczy inna nieoficjalna informacja – prawdopodobnie nieprędko rozpoczną się poszukiwania następcy Whedona.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Rzeczy, które niebawem przejdą do lamusa [TOP10]

Wszystko w otaczającym nas świecie, podlega tym samym prawom, co my: ewoluuje...
Czytaj wiecej