Joss Whedon nie uratuje DCEU? Reżyser porzuca Batgirl

Batgirl, fot. DC Comics
Batgirl, fot. DC Comics
DC Extended Universe nie potrafi poradzić sobie z Marvel Cinematic Universe – czego by nie próbowali, ich filmowy świat kuleje, a z walki o jego naprawę zrezygnował nawet Joss Whedon, który wcześniej dołożył kilka swoich cegiełek do sukcesu MCU. Co dalej z "Batgirl", którą miał reżyserować?

Mimo serii porażek, Warner Bros. nie porzuca rozbudowy swojego komiksowo-filmowego świata – studio odpowiedzialne za DC Extended Universe zdaje się iść na przekór krytyce. Świadczy o tym choćby fakt, że po sromotnej klęsce “Legionu samobójców” Davidowi Ayerowi zlecono pracę nad kolejnym projektem – “Gotham City Sirens”. Szukano jednak rozwiązania. Ba, wsparcia DCEU udzielił nawet Joss Whedon, który ma na koncie scenariusze i reżyserię ważnych dla konkurencyjnego MCU filmów “Avengers” oraz “Avengers: Czas Ultrona”. Jego nowym wyzwaniem miało być przeniesienie na wielki ekran komiksów o Batgirl. Realizację filmu jednak wstrzymano.

Batgirl i Joss Whedon, fot. DC Comics
Batgirl i Joss Whedon, fot. DC Comics

Batgirl to – jak łatwo się domyślić – bohaterka z otoczenia Batmana. Rudzielec w charakterystycznym, grafitowo-żółtym stroju nie jest może najpopularniejszą z postaci DC, ale podobieństwo do Gacka robi swoje. Barbara Gordon na papierze dołączyła do “rodziny” Batmana jeszcze w latach 60. Zarówno Warner Bros. jak i Joss Whedon uznali ją za doskonałą kandydatkę do solowego występu. Współpraca Warner Bros. z byłym scenarzystą i reżyserem Marvela została ujawniona w marcu 2017. Wszystko zdawało się układać, a sukces “Wonder Woman” jedynie potwierdzał, że kobiecy trop jest dla DCEU szansą. “Batgirl” jednak nie powstanie. Przynajmniej nie w najbliższym czasie.

W oficjalnym oświadczeniu Joss Whedon wyznał:

“Batgirl” to niesamowicie ekscytujący projekt, a współpraca z Warner/DC to świetna sprawa, lecz wiele miesięcy zajęło mi zrozumienie, że tak naprawdę nie mam historii, która nadawałaby się na film.

Tego typu formułki są jednak normą i właściwie nie mówią nic na temat rzeczywistych powodów rozstania.

Liga sprawiedliwości i Joss Whedon, fot. DC Comics
Liga Sprawiedliwości i Joss Whedon, fot. DC Comics

Wiele wskazuje na to, że rezygnacja z projektu może być podyktowana dwoma czynnikami. Po pierwsze, Joss Whedon musiał w ostatniej chwili przejąć stery na planie “Ligi Sprawiedliwości”. Problemy rodzinne Zacka Snydera sprawiły, że bez zmiany reżysera po prostu nie udałoby się ukończyć ważnego dla DCEU filmu – ten jednak okazał się porażką, a winą za to obarczono po części obu panów. Po drugie zaś, zawinić mogło samo studio. Według anonimowych źródeł “Batgirl” przestała być dla Warner Bros. priorytetem. Postanowiono, że w pierwszej kolejności na wielki ekran trafią historie głównej ekipy Ligi Sprawiedliwości. Na postaci drugoplanowe przyjdzie czas, o czym świadczy inna nieoficjalna informacja – prawdopodobnie nieprędko rozpoczną się poszukiwania następcy Whedona.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Turcję czeka najazd… turystów? Nowe Muzeum Troi tuż, tuż

Zachodni brzeg Azji Mniejszej przez tysiąclecia był świadkiem bitew i najazdów, a...
Czytaj wiecej