JPN Taxi – hybryda z instalacją gazową będzie wozić kibiców Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku

Model zaprezentowano na Tokyo Motor Show, a sprzedaż już ruszyła. Fabryka w Higashi-Fuji wyprodukuje 1000 egzemplarzy miesięcznie. Sylwetka - jakże charakterystyczna! Prosto z londyńskich ulic. Klasykę podkręcono najnowszymi technologiami i współczesnymi trendami.

Taksówki będą dostępne w dwóch wersjach wyposażenia Nagomi i luksusowej Takumi. Ma być przede wszystkim wygodnie i bezpiecznie – zarówno dzieciom, seniorom, jak i osobom niepełnosprawnym. Zapewnia to niska, płaska podłoga – na wysokości 32 cm, funkcjonalnie umieszczone uchwyty ułatwiające wsiadanie i wysiadanie, szerokie, przesuwne tylne drzwi. Po ich otwarciu, „wejście” do wnętrza ma aż 72 cm szerokości i 130 cm wysokości. Pełne wykorzystanie szerokości nadwozia dało przestronną kabinę, do tego duże okna, idealne do podziwiania widoków na zewnątrz. Pasy bezpieczeństwa na tylnych siedzeniach są podświetlone diodami LED, ułatwiające korzystanie z nich po zmroku.

Komfort pasażerów to również klimatyzacja. W JPN Taxi z technologią oczyszczania i jonizowania powietrza, tzw. Nanoe. W wersji Takumi zastosowano cyrkulację powietrza pod sufitem oraz nawiewy w tylnych fotelach, które wydajnie dystrybuują zimne powietrze do tylnej części kabiny. Pasażerowie mogą samodzielnie ustawiać temperaturę z tyłu samochodu. Wśród proponowanych kolorów koiai, czyli głębokie indygo. Odcień tradycyjnych japońskich strojów, które tutejsi mieszkańcy noszą od pokoleń, a nam Europejczykom kojarzą się właśnie z tym krajem.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to zadbano o optymalne umiejscowienie i ukształtowanie słupków oraz dopasowane lusterka co wpływa na bardzo dobrą widoczność, do tego należy dodać 6 poduszek powietrznych w standardzie oraz pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. System Intelligent Clearance Sonar, wspomagający bezpieczne poruszanie się po parkingu, jest oferowany opcjonalnie.

Miasto to zasięg i dbałość o środowisko. Te dwie rzeczy muszą ostatecznie dać możliwość intensywnego użytkowania. I tak pod maską motoryzacyjna nowinka – napęd hybrydowy Toyota Hybrid System II z instalacją gazową. Zapewnia on zużycie paliwa na poziomie 19,4 km/l benzyny według japońskiego standardu JC08 (5,15 l/100 km) oraz znacznie ograniczoną emisję CO2. Niskie koszty użytkowania to również trwałość. Z przodu zastosowano kolumny MacPhersona ze sprężynami specjalnie zaprojektowanymi z myślą o użytkowaniu w taksówce. Zderzaki z przodu i z tyłu są trzyczęściowe i każdą część można wymienić osobno, co obniża koszty napraw. Silnik jest łatwy w konserwacji, zawiera m.in. bezobsługową pompę cieczy w układzie napędu paska pomocniczego.

Samochód otrzymał rekomendację Ministerstwa Ekonomii, Handlu i Przemysłu oraz Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki jako bezpieczny pojazd dla starszych kierowców.

Źródło: www.toyotanews.pl  

 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Warsaw Gallery Weekend – przed nami kolejna edycja

W ostatni weekend września odbędzie się 6. edycja Warsaw Gallery Weekend. W...
Czytaj wiecej