Julien’s Auctions sprzedaje rzeczy kultowych gwiazd rocka

Kurt Cobain podczas słynnego występu w ramach MTV Unplugged, fot. MTV
Kurt Cobain podczas słynnego występu w ramach MTV Unplugged, fot. MTV
Kalifornijski dom aukcyjny Julien's Auctions przyzwyczaił już do organizowania nietypowych licytacji, które są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów. Tym razem na tapet wzięto gwiazdy rocka – na aukcji zatytułowanej "Icons and Idols: Rock 'n' Roll" znajdziecie sporo ciekawych przedmiotów (i to na każdą kieszeń!).

Aukcje przedmiotów kolekcjonerskich to nie to samo, co licytacje dzieł sztuki, choć ceny bywają zbliżone. Różnica polega na tym, że w pierwszej kategorii można umieścić najróżniejsze rzeczy, nieraz bardzo osobiste, których wartość wyznacza jedynie to, jak bardzo na ich pozyskaniu będzie zależeć fanom poprzedniego posiadacza. I tak oto w najbliższej licytacji Julien’s Auctions znaleźć można prawdziwe perełki. Szczególnie zadowoleni powinni być fani Kurta Cobaina, Elvisa Presleya, Michaela Jacksona czy Eltona Johna. Nie zabraknie jednak rzeczy należących do innych muzycznych ikon drugiej połowy XX wieku.

“Icons and Idols: Rock ‘n’ Roll” w Julien’s Auctions

Skoro już w tytule wydarzenia pada hasło Rock’n’Roll, nie mogło zabraknąć rzeczy związanych z królem tego gatunku. W przypadku rzeczy należących do Elvisa Presleya trzeba jednak będzie wysupłać nieco większą sumkę. Do zgarnięcia jest choćby charakterystyczna, żółta marynarka, w której Król wystąpił w filmie “Szczęśliwa dziewczyna”. Jest też kilka gitar – w tym wyceniany na 60-80 000 dolarów prototypowy Fender Telecaster z 1968 roku. Najciekawiej prezentują się jednak… samochody. Tak, one też pójdą pod młotek. Mowa o Lincolnie z 1977 i Mercedesie z 1974 roku. Tu trzeba się liczyć z sześciocyfrowymi kwotami.

Rękawiczka, którą Michael Jackson nosił podczas trasy Triumph Tour w 1981 roku, fot. Julien's Auctions
Rękawiczka, którą Michael Jackson nosił podczas trasy Triumph Tour w 1981 roku, fot. Julien’s Auctions

Inny król – tym razem popu – także pojawi się podczas licytacji Julien’s Auctions. W przypadku Michaela Jacksona największym zainteresowaniem powinny cieszyć się jego kostiumy sceniczne. Ciekawostka: słynna, biała rękawiczka, którą nosił podczas Triumph Tour, wyceniana jest na mniej więcej tyle, ile wspomniany wcześniej Mercedes Presleya. A skoro o scenicznych uniformach mowa – tu rządzić powinien Elton John. Jego kostiumy będą dość licznie reprezentowane, choć zapewne nie przełożą się na rekordowe sumy w trakcie aukcji.

Ten smutas w oliwkowym kardiganie

Wśród ikon rocka trudno byłoby pominąć Kurta Cobaina. Bez wątpienia najsłynniejszym występem frontmana Nirvany jest koncert w ramach MTV Unplugged. To właśnie podczas tego występu wykonano jego najbardziej ikoniczne zdjęcie – i właśnie ten zielony kardigan pójdzie pod młotek. Szacowana cena swetra z pierwszej połowy lat 90. to… 300 000 dolarów. Jeszcze więcej może kosztować customowy Fender Mustang, którego Cobain używał na co dzień. Gitara może być warta nawet pół miliona dolarów. To najdroższy przedmiot licytowany u Julien’s Auctions obok konsoli API T Bone’a Burnetta ze słynnego Sunset Sound Studios. Między 1968 a 1980 sprzęt ten posłużył do nagrania kultowych kawałków zespołów Rolling Stone, Led Zeppelin, Janis Joplin, Eltona Johna czy Joego Cockera.

Konsola API Custom Bushnell zbudowana dla Sunset Sound Studios, gdzie w latach 1968-80 nagrywały największe gwiazdy, fot. Julien's Auctions
Konsola API Custom Bushnell zbudowana dla Sunset Sound Studios, gdzie w latach 1968-80 nagrywały największe gwiazdy, fot. Julien’s Auctions

W ramach “Icons and Idols: Rock ‘n’ Roll” Julien’s Auctions wystawia 702 przedmioty, które zostaną zlicytowane podczas czterech sesji.

Pierwsze dwie wystartują w piątek 25 października o 10:00 i 13:00 ET (odpowiednio: 16:00 i 19:00 czasu polskiego). Kolejne dwie odbędą się następnego dnia, w sobotę 26 października, o tych samych godzinach. Oficjalnie miejscem licytacji będzie nowojorskie Hard Rock Cafe, ale udział można wziąć także za pośrednictwem internetu. Katalog oraz więcej informacji na temat wystawianych przedmiotów i zasad aukcji znajdziecie tutaj.

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Czarnobyl”? Putin chce serialu z “prawdziwą” historią

Miniserial HBO okazał się hitem, jednak sukces "Czarnobyla" nie wszystkim się podoba....
Czytaj wiecej