Już jest. Flagowy crossover Lexusa – LF 1 Limitless

Targi North American International Automobile Show w Detroit, były po raz kolejny miejscem premiery luksusowego crossovera Lexusa. Po 20 latach od uwolnienia RXa, marka prezentuje kolejną generację aut tego segmentu. LF 1 Limitless nie bez powodu był jednym z najbardziej wyczekiwanych modeli.

Molten katana – czyli o designie

Stopiony miecz samurajów, prosta i elegancka koncepcja, gładka i płynna masa ciekłego metalu i ostre krawędzie tradycyjnego japońskiego miecza. Tak designerską wizję tłumaczy kalifornijskie studio CALTY Design Research, stojące za projektem.

Wszystko zaczyna się od właściwych proporcji. Duża odległość między przednią osią a dolną krawędzią przedniej szyby nadaje Lexusowi LF 1 atletyczny profil, przypominający raczej klasyczne GT niż kombi. W połączeniu z nisko położoną kabiną i agresywnymi, 22 calowymi kołami, ledwie mieszczącymi się w wydętych błotnikach, daje to LF 1 mocną sylwetkę, świadczącą już na pierwszy rzut oka o znakomitych osiągach. Niska linia dachu i duży prześwit dodatkowo podkreślają potencjał i praktyczność crossovera.

Grill

Niezmiennie pozostaje klepsydrą, jest trójwymiarowy o kolorach specjalnie dobranych w CALTY. Detale nadwozia sugerują, że zaczyna się on w tylnej części pojazdu, z kulminacją z przodu. Projektanci zrezygnowali z chromu na rzecz ledowego oświetlenia.

Sylwetka

Patrząc na LF 1 z profilu, widać wyraźnie określoną linią biegnącą od przodu ku tyłowi, która zaczyna się od linii błotnika przy masce, a kończy u dołu słupka D. Linia ta kontrastuje ze znajdującymi się poniżej bardziej złożonymi powierzchniami, takimi jak przedni błotnik, który przechodzi w gładkie, zaznaczone przetłoczeniem przednie drzwi. Z tego miejsca bryła rozbudowuje się ku tyłowi, co nadaje LF 1 butelkowany kształt, kojarzący się z klasycznymi „muscle cars”.

U tyłu dachu Lexusa LF 1 przykuwa oko rozdzielony spojler, krzywizny i ciekawe detale można odnaleźć w każdym calu tylnej części nadwozia. Pięknie wyrzeźbione otwory na narożnikach mogą się kojarzyć z rurami wydechowymi, jednak w istocie są wylotami powietrza z tylnych nadkoli. Ponad nimi znajdują się pokaźne światła zespolone, wyraźnie wystające z metalowej części nadwozia. Powyżej świateł znajduje się olbrzymia połać szyby, która ciągnie się daleko w przód, nad tylne fotele, dzięki rozdzieleniu spojlera na dwie części zapewniając pasażerom świetne widoki.

Wnętrze

Omotenashi – tradycja japońskiej gościnności króluje we wnętrzu nowego Limitlessa. Kierowca koncentruje się na tym co najważniejsze. Wyeliminowano analogowe pokrętła i przyciski, zastępując je elementami czułymi na ruch oraz umieszczeniu przed kierowcą minimalistycznego wyświetlacza. Przestrzeń przeznaczona dla pasażera siedzącego z przodu jest o wiele bardziej otwarta, z jeszcze mniejszą liczbą elementów na tablicy przyrządów. Osoby siedzące z tyłu mają takie same fotele, jak z przodu, z dużą ilością miejsca na nogi i indywidualnymi ekranami, pozwalającymi sterować klimatyzacją i systemem rozrywkowym.

Lexus LF-1 concept
Photo: James Lipman / jameslipman.com

W wystroju wnętrza wykorzystano elementy wykończeniowe w odcieniach różowozłotym i miedzianym, podobnych do kolorystyki użytej na zewnątrz, ale o cieplejszej, satynowej powierzchni. Dodatkowe metaliczne akcenty kontrastują ze skórzaną wyściółką o barwie ziarna kakaowego i tapicerką foteli z perforowanej skóry w kolorze Chiffon White.

Istotną rolę w tworzeniu nastroju wnętrza odgrywa oświetlenie. Naciśnięcie przycisku START włącza oświetlenie tła, którego konfiguracja zależy od wybranego trybu jazdy. Miniaturowe lampki LED ukryte za perforowanymi drewnianymi panelami drzwi, świecą różnymi kolorami, uzupełniając górne oświetlenie.

Technologie

Tryb Chauffeur umożliwia jazdę bez ingerencji kierowcy. System steruje kierownicą, hamulcami, przyspieszeniem, światłami i sygnałami. Aby ułatwić bardziej aktywną jazdę, elementy sterowania napędem i najważniejsze wskaźniki umieszczono na kierownicy.

Lexus LF 1 został wyposażony w czterowymiarowy system nawigacji, który rozszerza tradycyjne rozwiązania o element czasu. Pełni on dodatkową rolę asystenta opiekującego się podróżnymi. Przewidując potrzeby kierowcy i pasażerów w oparciu o pokonaną odległość, natężenie ruchu i warunki drogowe na zaprogramowanej trasie, sugeruje uzupełnienie paliwa, przerwy na odpoczynek i posiłek, a nawet proponując zarezerwowanie miejsc w hotelu. Informacje nawigacyjne wyświetlane są na monitorze na tablicy przyrządów i tylnych ekranach systemu rozrywkowego, mogą być też bezprzewodowo przekazywane do smartfonów czy tabletów pasażerów.

Do sterowania nawigacją i systemem rozrywkowym służą dotykowe urządzenia z haptycznym sprzężeniem zwrotnym. Wbudowany w pokrytą skórą konsolę środkową panel dotykowy ma możliwość rozpoznawania pisma odręcznego. Drugi panel haptyczny w tylnej konsoli środkowej umożliwia pasażerom dostosowanie swoich ustawień komfortu i rozrywki.

Koncepcyjny LF 1 może mieć napęd wodorowy, hybrydowy, hybrydowy plug-in, spalinowy lub elektryczny. Około roku 2025 każdy model Lexusa na świecie będzie miał napęd elektryczny lub będzie dostępny w wersji zelektryfikowanej.

Dane techniczne

Długość5014 mm
Szerokość1986 mm
Wysokość1605 mm
Rozstaw osi2974 mm

 

Źródło: lexusenthusiast.com

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Nawet 80 km/h rowerem? Elektryczny Neematic już w produkcji

Waży 52 kg, jego zasięg na w pełni naładowanej baterii to 100...
Czytaj wiecej