Kajko i Kokosz trafią do telewizji

Powstanie serial animowany na podstawie kultowego komiksu "Kajko i Kokosz". Za realizację projektu będzie odpowiedzialne warszawskie studio animacji EGO film.

“Kajko i Kokosz” trafili na łamy prasy po raz pierwszy w 1972 roku. Pierwszy pasek z przygodami dwóch słowiańskich wojów ukazał się w Wieczorze Wybrzeża. Potem komiksy publikowano w Świecie Młodych. Oprócz historyjek w magazynach wydawano ich przygody w postaci albumów. “Kajko i Kokosz” byli dziełem rysownika Janusza Christy, który oprócz nich stworzył również takie postacie jak Kajtek i Koko czy Gucek i Roch. Niestety, jego twórczość została przerwana na początku lat 90 ubiegłego wieku, gdy niespełna 60-letni rysownik zaczął podupadać na zdrowiu.

Janusz Christa - twórca komiksu 'Kajko i Kokosz' (sopot.naszemiasto.pl)
Janusz Christa – twórca komiksu “Kajko i Kokosz” (sopot.naszemiasto.pl)

Od tamtej pory już kilkukrotnie podejmowano próby ekranizacji komiksów Christy, w tym przez słynną wytwórnie Hanna-Barbera. Najbardziej namacalnym efektem tych prób była krótkometrażowa animacja 3D z 2005 roku w reżyserii Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego. Głosów tytułowym bohaterom użyczyli Maciej Stuhr i Cezary Żak. Dalszy rozwój projektu przerwała śmierć Janusza Christy w 2008 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=D23wuJIj-O0&t=147s

Komiks był bardzo popularny w latach 70. i 80., stanowił pewien powiew Zachodu w ponurej Polsce Ludowej. Był prawdziwym elementem rodzimej popkultury. Kajka i Kokosza, Mirmiła, Łamignata i wrogich Zbójcerzy znał chyba każdy, a sporo powiedzonek weszło do powszechnego użycia. Christa wielokrotnie był oskarżany o plagiat René Goscinnego i jego “Asterixa i Obelixa”. Faktycznie, “Kajko i Kokosz” powstał już po debiucie galijskich wojowników, jednak ich pierwowzór, czyli Kajtka i Koko, Polak narysował sporo wcześniej.

Komiks 'Kajko i Kokosz na wczasasah' (fot. Youtube Karski Ate TV)
Komiks “Kajko i Kokosz na wczasach” (fot. Youtube / Karski Ate TV)

Obecnie prawami do twórczości Christy dysponuje Fundacja Kreska im. Janusza Christy. Kieruje nią Paulina Christa, wnuczka rysownika. Fundacja właśnie ogłosiła, że sprzedała prawa do ekranizacji “Kajka i Kokosza” studiu animacji EGoFilm. Na mocy tej współpracy ma powstać serial animowany liczący od 13 do 26 odcinków w pierwszej serii. Planowany budżet produkcji to około 5 milionów złotych. Twórcy szukają inwestorów oraz wsparcia w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Serial ma być animacją dwuwymiarową tak, aby zachować jak najwięcej z kreski Janusza Christy. Jak powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl Ewelina Gordziejuk, producentka i właścicielka EgoFILM:

Docelowo ma to być produkt międzynarodowy i możliwe, że będzie miał nawet do 52 odcinków lub więcej. Będziemy sprzedawać prawa do emisji, celem są m.in. Włochy, Francja, Chiny oraz inne kraje – w zależności od zainteresowania. Nie wykluczamy koprodukcji międzynarodowej.

Patrząc na sukces, jaki odnieśli “Asterix i Obelix”, można przypuszczać, że i “Kajko i Kokosz” w animowanej odsłonie zdobędą przychylność widowni w Polsce, a może i nawet w Europie.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Pirx znów w kosmosie

Jeden z bohaterów twórczości Stanisława Lema, Pirx, znów trafił w kosmos. Imieniem...
Czytaj wiecej