KALIFORNIA – serce nowego świata – cz. I

Amerykańskie winiarstwo kalifornijskie wkroczyło na światowe rynki z wielkim hukiem w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Lekceważone wówczas w Europie, zaszokowało jakością swych wyrobów. Od tamtej pory nic już nie było takie samo w świecie wina. Dziś kalifornijskie wina można kupić niemal w każdym miejscu na świecie.

Nie ma wątpliwości, że winiarstwo kalifornijskie ciągle zmienia swoje oblicze. Niezwykły boom i wzrost popularności wina we własnym kraju powoduje potężny napływ kapitału. Ułatwia to życie producentom, którzy mogą skoncentrować się na eksperymentach. Coraz częściej w Kalifornii usłyszeć można nieznane tu wcześniej terminy terroir czy cru.

Na szeroką skalę prowadzi się zaniedbywane wcześniej badania klimatyczne, robi się przekrojowe mapy gleb, zakłada eksperymentalne winnice. Widać to w sposobach uprawy, jak i winifikacji. Spotkać tu można niemal wszystkie sposoby przycinania krzewów i prowadzenia winnic.

Wszyscy eksperymentują. Często ta sama winnica wygląda jak szachownica – te same odmiany rosną w różnych kierunkach, są prowadzone nisko lub wysoko, cięte na głowę lub rozpięte na szpalerach. Jeśli coś się udaje gorzej – wjeżdża buldożer, wyrywając całe połacie winnicy, a za nim natychmiast pojawiają się rzędy nowych sadzonek. To nie Europa – żadnych władz nie trzeba pytać o zdanie.

fot. Olaf Kuziemka

Brak tysiącletniej tradycji sprawia, że do uprawy wybiera się najlepsze odmiany europejskie, niezależnie od tego, gdzie się je sadzi. W ten sposób dominującą rolę w Kalifornii zdobyły sobie szczepy takie jak: cabernet sauvignon, merlot, chardonnay, sauvignon blanc i wiele innych. Wyjątkiem jest zinfandel, odmiana uważana za narodową, o której mówi się tu niemal z uwielbieniem. Choć dość trudna w uprawie, stanowi symbol tutejszego winiarstwa.

Winiarstwo kalifornijskie cechuje ogromna elastyczność – łatwość szybszego niż w Europie reagowania na rynkowe mody, trendy, zmiany i gusty.

Pozwala na to nieporównywalne zaawansowanie technologiczne, wsparte ogromną wiedzą. Dziś na starym kontynencie trudno spotkać winemakera, który nie odbył praktyki w Kalifornii, lub o niej nie marzył. Wielu wybiera studia w bodaj najlepszym dziś ośrodku enologicznym na świecie – Uniwersytecie w Davies, na przedmieściach Sacramento.


fot. Olaf Kuziemka

Najdziwniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że w Kalifornii w zasadzie nikt nie nadzoruje sektora winiarskiego. Dla tamtejszego winiarza sama wizja, że ktoś mógłby mu zakazać lub nakazać cokolwiek jest absolutną abstrakcją. Zwłaszcza jeśli miałby to być urzędnik utrzymywany z jego podatków i nie ponoszący odpowiedzialności za wyniki finansowe winiarni. Jedynym obowiązkiem producenta jest przestrzegać prawa dotyczącego wyrobu i obrotu alkoholem oraz norm sanitarnych. Tych spraw pilnuje B.A.T.F. (Bureau of Alcohol, Tobacco and Firearms), która wprowadza nawet nowe apelacje.

Pod względem jakości produkowanych win Kalifornia to obszar wielkich kontrastów. Bo choć bez wątpienia ciągle dominuje tu produkcja masowa i działają największe koncerny winiarskie na świecie, jest to również wielki obszar wyrobu win zaliczanych zdecydowanie do najlepszych na świecie.

Fenomen kalifornijskiego winiarstwa tłumaczy się specyfiką tutejszego klimatu. Ogólnie rzecz biorąc w Kalifornii jest cieplej niż w Europie.

Ten rozległy obszar obejmuje, aż 5 stref klimatycznych. Jest mocno pofałdowany – znajduje się tu najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych (Mount Whitney, 4418 m n.p.m.) i najniższy punkt w kraju (Dolina Śmierci, – 86 m p.p.m.). Sprawia to, że niektóre okolice są bardzo chłodne, inne zaś gorące.


Źródło: California Wines Polska

W Kalifornii nie pada niemal przez cały okres wegetacyjny winorośli – wszystkie winnice muszą być nawadniane. W dodatku przez kilka dni w roku zdarzają się przymrozki. Ogromne wiatraki i piecyki instalowane w winnicach muszą ratować wówczas rośliny przed przemarznięciem.

Ciąg dalszy nastąpi…

Źródło: California Wines Polska

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Nestor Grojewski – szef kuchni światowych gwiazd

"Moja praca jest sztuką i moją wielką pasją!" – urodzony w Polsce,...
Czytaj wiecej