Kamil Wojtasiak I Międzynarodowym Mistrzem Młodych Sommelierów

Ostatni weekend należał do młodych Sommelierów, którzy przybyli do Sopotu, aby zawalczyć o tytuł najlepszego młodego sommeliera.

Odbyły się I Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów – Calvet Sommelier Cup by Grands Chais de France, których organizatorem było Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Francji w Polsce.

Dwudniowe mistrzostwa odbywające się w dniach 14-15 października zgromadziły pod dachem hotelu Haffner, 18 młodych Sommelierów z Polski, Łotwy, Ukrainy oraz Słowacji, którzy przybyli do Sopotu w słoneczny, jesienny weekend, aby zawalczyć o miano najlepszego. Osoby biorące udział w mistrzostwach musiały mieć mniej niż 30 lat i pracować jako sommelierzy.

Mistrzostwa podzielone zostały na kilka etapów, z których łączna punktacja brana była pod uwagę przy wyborze finalistów. Pierwszy etap to eliminacje składające się z trwającego ponad godzinę bardzo trudnego testu teoretycznego zawierającego 45 pytań. Należy również wspomnieć, iż mistrzostwa odbywały się w języku angielskim.

Kolejnym etapem eliminacji była degustacja w „ciemno” białego wina oraz sześciu mocnych alkoholi. Tutaj zawodnicy musieli wykazać się już praktyką, którą nabywają pracując w zawodzie.

Drugiego dnia mistrzostw na zawodników czekały kolejne konkurencje. Poranny food and wine (jedzenie i wino) gdzie zawodnicy łączyli dwa rodzaje tarty przygotowanej przez szefa kuchni hotelu Haffner z serwowanym białym winem. Choć na co dzień pracują nad takimi połączeniami to w tym przypadku to zestawienie sprawiło niektórym dużo problemów.

Czas na serwis… To ostatnia konkurencja w eliminacjach, gdzie zawodnicy mogli nadrobić utracone w poprzednich zadaniach punkty. Jest to zarazem najbardziej widowiskowa konkurencja (poza finałem) gdzie sommelierzy mogą wykazać się swoim kunsztem. Pięć minut na obsługę dwóch stolików i zaserwowanie wina musującego oraz wina czerwonego. Stres, nerwy oraz wymagające Jury, a zarazem praktyka i wiedza. Jak serwować wino musujące czy otwierać wino czerwone korkociągiem, a może użyć systemu Coravin lub też dekantować (napowietrzyć) przed podaniem?

Obrady Jury i skrupulatne zliczanie uzyskanych przez zawodników punktów za poszczególne konkurencje wyłoniły trzech finalistów. W wielkim finale znaleźli się Adam Michocki z londyńskiego Chez Bruce (gwiazdka Michelin), Robert Brencēns (Łotwa), Kamil Wojtasiak (Polska, Butchery & Wine), którzy na scenie przed zgromadzoną publicznością mieli za zadanie degustację w „ciemno”, zaproponowanie wina do konkretnych rodzajów sera, obsługę trzech stolików. Finaliści musieli też określić nazwę koktajlu na podstawie listy składników, opisać znaczenie kilku francuskich określeń gastronomicznych, czy podać liczbę lub datę w związaną z konkretnym wydarzeniem lub faktem ze świata wina.

Poziom finałów był bardzo wysoki, a emocje sięgały zenitu! Relacja video, która była transmitowana na żywo na fanpage’u Stowarzyszenia Sommelierów Polskich zgromadziła kilka tysięcy widzów, którzy z niecierpliwością śledzili rozgrywające się finały. Bardzo wyrównany poziom, nienaganny serwis, prezencja i umiejętności pokazały klasę młodych sommelierów. Lecz jak zawsze, mistrz może być tylko jeden.

Kamil Wojtasiak z warszawskiej restauracji Butchery & Wine został zwycięzcą pierwszej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów Calvet Sommelier Cup by Grands Chais de France.

Kamil… chapeau bas

A tutaj znajdziecie całą relację fotograficzną z eliminacji: http://bit.ly/2xRmAEJ oraz finału: http://bit.ly/2gQeaDd

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Mistrzostwa Polski Sommelierów 2016

Przed nami jedna z najważniejszych dat dla sommelierów w Polsce. Już za...
Czytaj wiecej