Kamil Wojtasiak – XVIII Mistrzem Polski Sommelierów

Sommelierzy – to oni przez cały rok serwują swoim klientom wina w restauracjach, hotelach oraz winebarach. To oni również, odpowiedzialni są za wybór win do restauracji, gdzie dobierają je do serwowanych potraw. To oni także przez cały rok szlifują swoją wiedzę, aby raz w roku zmierzyć się o miano tego najlepszego.

Ostatnie szlify winiarskiej wiedzy, degustacje w ciemno i dziesiątki, a może nawet i setki degustowanych win, podróże z winem w tle, stosy książek branżowych i nieprzespane noce to to, co towarzyszyło najlepszym sommelierom przez ostatnie dni. A wszystko to, aby sprawdzić się w Mistrzostwach Polski Sommelierów 2018 a zarazem przygotować perfekcyjnie do wykonywanego zawodu.

To XVIII już edycja, która odbyła się w ostatni weekend w Hotelu Regent w Warszawie. Do walki o miano najlepszego stawiło się 22 sommelierów (w tym trzy Panie), którzy przez cały dzień zmagali się z zadaniami przygotowanymi przez Jury Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Eliminacje rozpoczęły się w sobotni poranek gdzie jak co roku zawodnicy musieli zmierzyć się z trudnym testem teoretycznym. W tym roku poza ogólnymi pytaniami Jury przygotowało cześć pytań dotyczących na przykład win w Mołdawii: powierzchni upraw, głównych szczepów uprawianych w danych regionach itd. Kolejnym etapem eliminacji była degustacja w „ciemno” dwóch czerwonych win. Tutaj zawodnicy musieli wykazać się już praktyką, którą nabywają pracując w zawodzie Sommeliera. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na część typowo praktyczną.

To bardzo widowiskowa część eliminacji (niestety jak całe eliminacje zamknięta dla publiczności) podzielona na dwa etapy serwis wody i sprzedaż wina, ukazywała praktyczne doświadczenie sommelierów. Pierwsze zadanie polegało na rozlaniu dwóch karafek (0.5l) do sześciu kieliszków oraz dwóch szklanek gdzie każde z naczyń musiało zawierać 125 ml płynu. I wszystko praktycznie za jednym podejściem. Kolejnym zadaniem było zaproponowanie i sprzedaż klientom udającym się do przyjaciół na niezobowiązującego grilla dwóch win; białego i czerwonego.

Finalistów może być tylko trzech!

Po podliczeniu wyników i wyłonieniu trzech finalistów przyszedł czas na finał. Poprzedzony on został degustacją win dla zgromadzonych gości. Kolejny raz partnerem wydarzenia była organizacja Californian wines Polska, która szerokiej rzeszy publiczności przed mistrzostwami oraz w ich trakcie serwowała kalifornijskie wina. Ponad dwustu gości miało okazję na żywo obserwować zmagania trzech wyłonionych finalistów: Macieja Sokołowskiego (Ms Sommelier), Kamila Wojtasiaka, który doradza swoim klientom w restauracji Butchery & Wine oraz Łukasza Głowackiego z restauracji Muga w Poznaniu.

Finał został podzielony na etapy. Pierwszym zadaniem była degustacja trzech cav oraz dobór ich do serwowanych przekąsek. W tym przypadku wszyscy sommelierzy wykazali się najwyższym kunsztem i trafnie wskazali serwowane wina. Kolejnym etapem była degustacja w ciemno polegająca na degustacji 4 czerwonych win, rozpoznaniu ich oraz wskazaniu cech genetycznych i odrzuceniu jednego niepasującego.

I jak zawsze przyszedł czas na serwis. Trzy stoły i trzy serwisy. To była najbardziej widowiskowa dla przybyłych gości część mistrzostw. Odwzorowana restauracja, goście i różne zamówienia. Pierwszy stół zamówił drink mimoza, drugi cavę (lecz jeden klient poprosił o kieliszek czerwonego wina), a przy trzecim stole finaliści musieli zdekantować rocznikowe porto. Ale to nie wszystko… Jury poprosiło jeszcze o rekomendację win do 5-daniowego menu.

Poziom finałów był bardzo wysoki, a emocje sięgały zenitu! Bardzo wyrównany poziom, serwis, prezencja i umiejętności pokazały klasę Sommelierów. Lecz jak zawsze, mistrz może zostać tylko jeden.

W tegorocznych Mistrzostwach Polski Sommelierów 2018 na podium uplasowali się:

  • III miejsce: Łukasz Głowacaki – Muga (Poznań)

  • II miejsce: Maciej Sokołowski – Ms Sommelier (Poznań)

  • I miejsce: Kamil Wojtasiak – Butchery & Wine (Warszawa)

Kamilowi należą się podwójne gratulacje! W ubiegłym roku w Sopocie został zwycięzcą  pierwszej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów Calvet Sommelier Cup by Grands Chais de France.

Do zobaczenia w Butchery & Wine

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Wakacje z włoskimi winami – odwiedzając Veneto

Okres urlopowy zbliża się wielkimi krokami, więc warto pomyśleć nad kierunkiem, który...
Czytaj wiecej