Kanazawa Ice – lody, którym nie straszny upał

Kanazawa Ice, fot. Biotherapy Development Research Center
Kanazawa Ice, fot. Biotherapy Development Research Center
Japończycy nie przestają zadziwiać! Podobno w ulokowanym w mieście Kanazawa instytucie Biotherapy Development Research Center udało im się opracować recepturę lodów, które nie topią się pod wpływem wysokiej temperatury. Produkt już trafił do sprzedaży pod nazwą Kanazawa Ice.

Japonia oferuje wiele na swój sposób ciekawych pozycji kulinarnych, ale nie brak tam też szalonych wynalazków. Kraj Kwitnącej Wiśni jest jednym z najbardziej zaawansowanych państw, więc technologiczne nowinki z niego płynące nie powinny nas dziwić, ale pracującym w kanazawskim Biotherapy Development Research Center naukowcom, udało się rozwiązać odwieczny problem… lodów. Dzięki przypadkowo odkrytemu zastosowaniu związku, który miał pomagać ofiarom tsunami, powstały nietopiące się Kanazawa Ice.

Kanazawa Ice, fot. Biotherapy Development Research Center
Kanazawa Ice, fot. Biotherapy Development Research Center

Pierwszym rynkiem zbytu dla tych niezwykłych lodów było kazanawskie Higashi Chaya-gai District. Obecnie Kazanawa Ice dostępne są także w Osace i Tokio, a to zapewne dopiero początek. Zresztą, nawet jeśli firma nie podjęłaby się dalszej ekspansji, nie mogła lepiej trafić! Tokio już za trzy lata będzie przeżywać zwiększony napływ turystów w związki z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi 2020. Z kolei w Osace powstaje właśnie wielki park rozrywki Super Nintendo World, który także powinien przyciągnąć wielu zwiedzających. Jeśli letnia aura dopisze, lody Kanazawa Ice z pewnością będą cieszyć się dużym zainteresowaniem.

Kanazawa Ice, fot. Biotherapy Development Research Center
Kanazawa Ice, fot. Biotherapy Development Research Center

Tajnym składnikiem Kanazawa Ice jest ciekły polifenol wyekstrahowany z truskawek, dzięki któremu zacieśnieniu ulegają wiązania między cząsteczkami wody i tłuszczami. To z kolei sprawia, że nawet po poddaniu działaniu wysokiej temperatury, lody zawierające ten związek zachowują swój kształt. Za odkryciem przełomowej dla branży lodziarskiej substancji stoi Tomihisa Ota – profesor Kanazawa University, pracujący dla Biotherapy Development Research Center.

Co ciekawe, jak w przypadku wielu wynalazków, także i w tym odkryciu pomógł ślepy traf. Głównym celem naukowców była pomoc poszkodowanym w tsunami czy trzęsieniach ziemi hodowcom truskawek! Jeśli wierzyć wynalazcom, lody Kazanawa Ice są w stanie zachować swój kształt nawet po trzech godzinach w temperaturze 40ºC!

Na potwierdzenie tych słów, przeprowadzono taki oto test. W ten sposób Kanazawa Ice reagują na ciepłe powietrze wydobywające się z suszarki do włosów (~75-90ºC):

Źródło: konta Kanazawa Ice w mediach społecznościowych (InstagramTwitter)

Autor artykułu
More from Damian Halik

„Visions, Ventures, Escape Velocities”, czyli co nas czeka w przyszłości

W ostatnich latach notujemy wyraźny wzrost zainteresowania fantastyką naukową. Na początku grudnia...
Czytaj wiecej