KAPELUSZ CAŁY W CZEREŚNIACH – Oriana Fallaci, Wydawnictwo Literackie

Na zimowe wakacje wziąłem do czytania książkę, o której pisał Twardoch w swoich dziennikach.

Na zimowe wakacje wziąłem do czytania książkę, o której pisał Twardoch w swoich dziennikach. Jak będzie zła, to napiszę do prozaika obraźliwego maila. A jak będzie dobra – to sobie poczytam na plaży czy gdzieś tam. Cegła prawdziwa, ponad 800 stron, starczy na długo – pomyślałem.

Guzik. Połowę połknąłem już w samolocie.

Ostatnia, wydana już po śmierci Autorki książka, jest – mówiąc najkrócej – arcydziełem. Oriana Fallaci przez 10 lat zbierała w archiwach na całym świecie dokumenty związane ze swoją rodziną, zarówno po mieczu jak i kądzieli, fakty opisała, w kontekście historycznym umieściła, a resztę – po prostu zmyśliła.

Powieść zaczyna się od historii miłości Carla Fallaciego i ukochanej praprapra…babki Catheriny, kończy się… no cóż, jeszcze przed II wojną. A w międzyczasie mamy podróż przez ogarnięte gorączką złota Stany, przez Polskę pod zaborami (sic!), małe włoskie księstewka bez przerwy najeżdżane i grabione przez Francuzów bądź Austriaków, mamy Florencję, Turyn, a w tym wszystkim zwykłych (i niezwykłych) ludzi próbujących po prostu żyć.

Kapelusz cały w czereśniach jest świetnie napisaną i starannie przetłumaczoną opowieścią o przypadku ,o przeznaczeniu, o miłości, poświęceniu, o głodzie wiedzy, o ludzkich wyborach i o ich konsekwencjach.

To bardzo piękna książka. Koniecznie proszę przeczytać.

Oriana Fallaci

Autor artykułu
More from Rafał Turowski

Weekend w…

Miałem dylemat, czy przypadkiem Grodno nie jest za mało ekskluzywnym miejscem do...
Czytaj wiecej