Retro wciąż w modzie. Kasety biją rekordy popularności!

Kasety biją rekordy popularności, fot. "Awesome Mix vol. 1" (Strażnicy Galaktyki)
Kasety biją rekordy popularności, fot. "Awesome Mix vol. 1" (Strażnicy Galaktyki)
Mówi się, że stare płyty winylowe mają duszę, ale czy to samo dotyczy również ich następców, czyli kaset magnetofonowych? Wskaźniki rynkowe sugerują, że tak, gdyż w roku 2017 kasety pobiły kolejny rekord popularności. Jak za starych, dobrych lat.

Przemysł muzyczny, patrząc od strony dystrybucji jego wytworów, to ciekawe zjawisko. Wraz z rozwojem technologii winyle zostały wyparte przez kasety magnetofonowe, te musiały ustąpić płytom CD, które w XXI wieku niemal zupełnie poległy w starciu z wirtualną dystrybucją. Tu jednak wydarzyło się swoiste retro-powstanie, które zdaje się nie mieć końca i na nowo odkrywać stare technologie. Po wielkim powrocie winyli, zmartwychwstały także kasety magnetofonowe.

Kasety biją rekordy popularności
Kasety biją rekordy popularności

Jeszcze do niedawna obiekt żartów, dziś realny sukces przemysłu nostalgicznych relikwii. Kasety na dobre wróciły do łask i choć wśród hipsterów wciąż królują winyle, chyba warto przeprosić się z magnetofonem, który zapewne kurzy się gdzieś w szafie. Jeśli nie – prędko inwestować w kaseciaki, póki jeszcze można je dostać za względnie małe pieniądze. Jak wynika z raportu „Music Year-End Report for 2017” firmy Nielsen Media Research, sprzedaż kaset magnetofonowych systematycznie rośnie. W tym roku osiągnęła 174’000 egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych, co jest oczywiście marnym osiągnięciem na tle 14 milionów sprzedanych winyli czy 169 milionów płyt kompaktowych, ale stanowi trzydziestopięcioprocentowy wzrost względem zeszłego roku oraz najwyższy wynik od sześciu lat.

Powrót taśm magnetycznych do łask jest o tyle zaskakujący, że w przeciwieństwie do winyli kasety nigdy nie cechowały się szczególnymi atrybutami. Każdy urodzony nie później, niż w pierwszej połowie lat 90. zapewne pamięta, jak to było je nawijać. Trwałość zapisu także pozostawiała wiele do życzenia względem konkurencji. To jednak bez znaczenia, gdy chodzi o nostalgię.

Co ciekawe moda na kasety nie wróciła przez hipsterów, lecz metali. To oni stanowią najliczniejszą grupę undergroundowych kapel, które sięgnęły po ten klasyczny motyw, by się promować. Nie są jednak osamotnieni – jak spekulują eksperci, największy wpływ na nawyki konsumentów ma… branża filmowa. Nieprzypadkowo wśród najpopularniejszych tytułów sprzedawanych na kasetach, wymienia się soundtracki z serii Strażnicy Galaktyki czy jeszcze mocniej tkwiącego w latach 80. Stranger Things. Swoje dwanaście groszy dorzucili też muzycy starszej daty, którzy na nowo wypuścili swoje dawne kasety, ale też… Kanye West i Justin Bieber.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Tom Hanks – „Kolekcja nietypowych zdarzeń” [RECENZJA]

Jeden z najlepszych aktorów w historii kinematografii, odtwórca niezapomnianych ról i –...
Czytaj wiecej