Kengo Kuma w natarciu. 1Hotel Paris odmieni Paryż?

1Hotel Paris, fot. Kengo Kuma and Associates
1Hotel Paris, fot. Kengo Kuma and Associates
Kengo Kuma nie schodzi z ust architektonicznego światka. Guru japońskiej architektury ma ręce pełne roboty, a kolejny z jego wyjątkowych projektów może powstać w Paryżu. Czym wyróżnia się 1Hotel Paris?

Jeśli nazwisko Kengo Kuma nic wam nie mówi, prawdopodobnie nie żyjecie na co dzień wydarzeniami ze świata designu i architektury. Mowa bowiem o jednym z topowych japońskich architektów, którego projekt wygryzł niedawno propozycję branżowej legendy – Zahy Hadid. To właśnie według pomysłu zmarłej przed rokiem Brytyjki (irackiego pochodzenia) miał powstać główny stadion Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio. Okazało się jednak, że byłby on o wiele za drogi, a nowym wykonawcą budynku wybrano firmę Kengo Kuma and Associates. Praca wre, a największą sensację budzi tu dobór materiałów. Zgodnie ze swą filozofią, Kuma chce bowiem, by większość stadionu była z drewna, a wokół niego zamierza stworzyć park. Echa tej decyzji jeszcze nie umilkły, a guru japońskiej architektury już informuje o kolejnym projekcie – 1Hotel Paris.

Lobby w 1Hotel Paris, fot. Kengo Kuma and Associates
Lobby 1Hotel Paris, fot. Kengo Kuma and Associates

Jako że proekologiczne przesłanie jest jednym z głównych elementów filozofii Kengo Kumy, nie dziwi fakt, iż chce on uczynić 1Hotel Paris “ogrodem w sercu miasta”. Podobnie jak w przypadku stadionu olimpijskiego w Tokio, głównym budulcem ma być drewno. To popularny ostatnio materiał i w pewnym stopniu powrót do tradycji. Należy jednak wybiegać też w przyszłość, więc wedle najnowszych trendów, elewacja hotelu stanie się także ogrodem. A właściwie dżunglą, jeśli wierzyć grafikom koncepcyjnym!

Przeszklony hall w 1Hotel Paris, fot. Kengo Kuma and Associates
Przeszklony hall w 1Hotel Paris, fot. Kengo Kuma and Associates

Plany są ambitne, bo 1Hotel Paris ma być budynkiem kompleksowym. Głównym celem będzie oczywiście luksusowy hotel, z wielkim ogrodem w sercu i tarasem widokowym na dachu. Obok niego znajdzie się jednak miejsce dla sklepów i restauracji, centrum sportowe i przestrzeń co-workingowa, a także młodzieżowy hostel dla klientów o nieco mniej zasobnych portfelach.

To dopiero koncepcja, ale japoński architekt ma nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i 1Hotel Paris otwarty zostanie w roku 2022.

Koncepcja proekologicznej elewacji 1Hotel Paris, fot. Kengo Kuma and Associates
Koncepcja proekologicznej elewacji 1Hotel Paris, fot. Kengo Kuma and Associates

Źródło: Kengo Kuma and Associates

Autor artykułu
More from Damian Halik

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

Pierwszy od dwudziestu trzech lat Literacki Nobel dla osoby pochodzącej z Polski...
Czytaj wiecej