Kenneth Foong nowym head chefem w Nomie

Kenneth Foong, Head Chef, Noma
Kenneth Foong, fot. Noma
Czy jedną z najlepszych restauracji świata czekają kolejne zmiany? Niekoniecznie, ale tytuł head chefa dla Kennetha Foonga to przykład ciągłego rozwoju tego uznanego miejsca, a zarazem piękna historia o wytrwałości i dążeniu do spełnienia marzeń – niezależnie od okoliczności.

Kopenhaskiej Nomy chyba nikomu przedstawiać nie trzeba – to kulinarny fenomen, który od lat wymieniany jest wśród najlepszych restauracji na świecie. Dzieło życia René Redzepiego słynie nie tylko z niesamowitej kuchni, ale też z nieustannych ewolucji, za każdym razem czyniących to miejsce jeszcze ciekawszym. Ostatnią wielką zmianą było zaskakujące zamknięcie na ponad rok obleganego przez gości lokalu. Szef kuchni czuł jednak, że potrzeba mu nowych inspiracji. W międzyczasie nie zaprzestał jednak otwierania kolejnych pop-upowych restauracji w różnych częściach świata. Powrócił w 2018 roku, ponownie otwierając Nomę w stolicy Danii, choć w innej lokalizacji. Wtedy też Noma 2.0 powitała na pokładzie ambitnego stażystę z Singapuru – teraz, dwa lata później, Kenneth Foong został prawą ręką mistrza Redzepiego.

Najbardziej pożądane stanowisko w branży gastronomicznej?

René Redzepi, Noma, The Best Chef Top100 Award 2020, City Foodsters
René Redzepi, fot. City Foodsters/Flickr

Head chef w Nomie – to brzmi dumnie. Trzydziestojednoletni Foong zastąpi Benjamina Inga, który piastował to stanowisko od 2015 roku. Warto wspomnieć, że na początku tego roku Kanadyjczyk miał w restauracji niemal nieograniczoną władzę pod nieobecność Redzepiego, który wybrał się na trzymiesięczny urlop. Z kolei na skutek pandemii zarządzono zmiany, które branżowe media uznały wręcz za Nomę 3.0. Restauracja w maju przeobraziła się w… burger bar – z opcją odbioru zamówień w lokalu. Ostatnie miesiące są więc nie mniej szalone niż kilka poprzednich lat. Zmiana head chefa będzie przy tym raczej kosmetycznym zabiegiem. Kenneth Foong miał bowiem sporo czasu, żeby pokazać zespołowi, jaki styl pracy preferuje.

Jak wspomniałem, Singapurczyk dołączył do zespołu Nomy przed dwoma laty. To typowy kulinarny buntownik, który od początku podążał własną drogą. Jest absolwentem The Culinary Institute of America. Karierę zaczynał w 2010 roku w restauracji André, następnie rozwijał się w uznanych nowojorskich lokalach Eleven Madison Park oraz Betony. W 2016 roku wrócił w rodzinne strony, dołączając do zespołu Cure, gdzie został też head chefem. Po dwóch latach zew kulinarnej przygody kazał mu jednak przemierzyć ponad 10 000 kilometrów i ubiegać się o zatrudnienie w jednej z najlepszych restauracji świata. Najpierw jako stażysta, a następnie etatowy członek ekipy Redzepiego dał się poznać jako duży kulinarny talent. Gdy więc jasnym stało się, że z Nomy odejdzie Benjamin Ing, zespół bez cienia wątpliwości wytypował Foonga na jego następcę. Najbardziej zaskoczonym był tu chyba sam zainteresowany, ale takich propozycji po prostu się nie odrzuca.

Noma, Head Chef, Kenneth Foong, Instagram
Kenneth Foong, fot. Instagram

Kierując kuchnią, Kenneth Foong będzie oczywiście współpracować z dobrze już sobie znaną ekipą. Stworzy trzon zarządzający restauracją wespół z Jasonem White’em i Mette Soberg. Nad wszystkim czuwać ma niezmiennie René Redzepi – swoją drogą, niedawno po raz kolejny okrzyknięty najlepszym szefem kuchni na świecie w tegorocznej edycji The Best Chef Awards.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Matrix PowerWatch – smartwatch, który sam się ładuje

Nie ulega wątpliwości, że największą wadą smartwatchy jest konieczność ich częstego ładowania....
Czytaj wiecej