Kino Kulinarne – Transatlantyk 2018

Dla każdego fana kina, który oczekuje czegoś więcej, niż tylko zwykłego filmu do popcornu, idealnym miejscem będzie festiwal filmowy. Ten popcorn można również zamienić na coś innego, czego przykładem jest kino kulinarne na festiwalu Transatlantyk.

Festiwale filmowe to niezwykłe wydarzenia. Można na nich obejrzeć naprawdę doskonałe kino (choć są również festiwale filmów bardzo złych, lecz dziś nie o nich), bardzo często będą to światowe premiery lub jedne z pierwszych pokazów. Często odbywają się na nich retrospektywy najznakomitszych twórców kinematografii, a także możemy obejrzeć filmy, których po prostu nie zobaczymy nigdzie indziej. Zdarza się bowiem, że filmy z festiwali nie trafiają później do kinowej dystrybucji.

Kolejna edycja Transatlantyk Festival w Łodzi

Mamy to szczęście, że Polska może poszczycić się wieloma festiwalami filmowymi na naprawdę światowym poziomie. Na ustach ludzi ze świata filmu są już nie tylko wydarzenia z Cannes czy Berlina, ale także Gdynia, Wrocław i jego Nowe Horyzonty czy American Film Festiwal, a także Łódź, gdzie w dniach 13-20 lipca odbywać się będzie 8. Transatlantyk Festival.

Twórcą i dyrektorem tego wydarzenia jest znany doskonale na całym świecie, polski kompozytor Jan A.P. Kaczmarek – zdobywca Oscara za muzykę do filmu Marzyciel. Głównym hasłem tegorocznej edycji jest „Niepodległość dziś/Independence Now“. To właśnie wokół tego hasła będą się obracać filmy, które będzie mogła podziwiać publiczność.

Z filmów, jakie przyjdzie jej obejrzeć, należy wymienić przede wszystkim Nos batailles w reżyserii Guillume Sanesa, który był pokazywany na tegorocznym festiwalu w Cannes. Będzie to jednocześnie film gali otwarcia. Warto również rzucić okiem na sekcję Nowe Kino. Zostaną tam pokazane projekcje filmów nagradzanych na największych światowych festiwalach – takich jak w Cannes, Berlinie czy Wenecji i Sundance.

Kino Kulinarne

Bardzie ciekawą pozycją całego wydarzenia, jakim jest festiwal Transatlantyk, jest kino kulinarne, łączące ze sobą doznania kinematograficzne, wraz z tymi, które towarzyszą nam podczas spożywania posiłku. W ramach tego właśnie cyklu będziemy mogli obejrzeć kilka filmów o tematyce kulinarnej, a następnie zjeść kolację, która jest danym filmem inspirowana. Nie trudno jest się więc domyślić, że po filmie Kubańskie historie, kolacja, którą przygotuje nam Robert Sowa, będzie nawiązywał do smaków znanych z Wysp Karaibskich. Menu jest dostępne zarówno w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej. Oczywiście filmów będzie jeszcze więcej, tak samo jak kolacji i szefów kuchni, którzy te wspaniałe posiłki przygotują. Jednym z nich będzie Wojciech Modest Amaro, który zainspiruje się filmem Jedz i pij, mężczyzno i kobieto Anga Lee.

Po seansie zostaniemy przewiezieni do restauracji, w której będzie miała miejsce kolacja. Co prawda bilety nie wydają się tanie, bo koszt to około 200 zł za osobę, ale trzeba przyznać, że za kolację w restauracji jednego z obecnych na festiwalu szefów kuchni moglibyśmy zapłacić nawet więcej. Trzeba więc przyznać, że warto taki wydatek ponieść. Zwłaszcza, że jest on połączony również z seansem smakowitego filmu, który tylko zaostrzy nasz apetyt.

Kolacja w ramach kina kulinarnego podczas poprzedniej edycji festiwalu - Transatlantyk 2017 (transatlantyk.org)
Kolacja w ramach kina kulinarnego podczas poprzedniej edycji festiwalu – Transatlantyk 2017 (transatlantyk.org)

Na Transatlantyk Festival ma zostać pokazanych niemal 200 filmów, a także odwiedzą go naprawdę znakomici goście. Gościem specjalnym będzie Sally Potter – scenarzystka oraz reżyserka. Podczas trwania festiwalu zostanie ona uhonorowana prestiżową nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI Platinum Award 93. Pojawić ma się również ukraiński reżyser Siergiej Łoźnica, ale to oczywiście nie jedyne znakomitości, które odwiedzą Łódź w połowie lipca.

Sam osobiście wybrałbym się na ten festiwal, by obejrzeć retrospektywę jednego z moich ukochanych reżyserów, jakim był zmarły w tym roku Miloš Forman. W ramach tego cyklu będzie można obejrzeć trzy jego filmy: Lot na kukułczym gniazdem, Amadeusz oraz Skandalista Larry Flint. Dwa z tych filmów miałem już kiedyś okazję zobaczyć na dużym ekranie.  Śmiało mogę napisać, że dzieła Mistrza obejrzane w kinie, to wspaniała rzecz.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was do Łodzi w dniach 13-20 lipca. Cieszę się, że w Polsce mamy tak wspaniałą okazję do świętowania światowego kina. Zresztą, Łódź to przecież bardzo ważne miasto dla kinematografii – nie tylko dla polskiej, ale i właśnie światowej.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

“Diuna” – melanż uderza do głowy [Recenzja]

Stało się. Kolejny wyczekiwany megahit wchodzi do naszych kina z opóźnieniem. Bezsprzecznie...
Czytaj wiecej