Brixo – klocki w akcji.

Ostatnio mamy wysyp klocków, które potrafią wzbogacić nasze stare zestawy. Tym razem przyjrzymy się klockom „elektrycznym” czyli Brixo.

W sumie pomysł nienowy, bowiem duński producent od lat już ma w ofercie zestawy które zawierają silniki czy lampki. Tymczasem ludzie którzy stworzyli Brixo poszli krok dalej. Kampania odpalona na Kickstarterze pokazała, że miłośnikom budowli z klocków również nie wystarczały elementy produkowane przez Lego. Boaz Almog, fizyk kwantowy z Uniwersytetu w Tel Avivie. wraz z trzema współpracownikami zebrał dzięki portalowi crowdfoundigowemu ponad 700 tysięcy dolarów na uruchomienie swojego projektu. Teraz Brixo można już kupić normalnie między innymi przez ich sklep internetowy.

Brixo dzielą się na trzy główne kategorie: przewodniki, klocki „akcji” i klocki „wyzwalające”. Przewodniki to bloki podobne do klasycznych klocków Technic z dodatkowymi otworami pokryte przewodzącym materiałem i posiadające dodatkowe płytki stykowe. Po ich umieszczeni na zwykłej płytce stykając się ze sobą przewodzą prąd. Klocki „akcji” to elementy typu silniki i lampki LED. „Wyzwalające” toi wszelkiego rodzaju wyłączniki i czujniki. Dzięki nim możemy zbudowanym przez nas układom nadać szereg funkcji. Do wyboru mamy czujnik zmierzchowy, czujnik dźwięku uruchamiany np. na klaśnięcie czy czujnik magnetyczny. Oprócz tego Brixo mogą być interaktywne. W niektórych zestawach znajdziemy moduł Bluetooth, który pozwoli na połączenie układu z telefonem czy laptopem i via internet kontrolować go nawet z drugiego końca globu. Oprócz tego do zestawów Brixo są dołączone przekładnie, koła pasowe i tym podobne. Oczywiście Brixo są w pełni kompatybilne z Lego czy podobnymi klockami co daje niemal nieograniczone możliwości.

Dla posiadaczy Brixo, ich twórcy przygotowali specjalną aplikację która nie tylko pozwala kontrolować zbudowane modele, ale i dzielić się pomysłami z innymi. Zestawy są dostępne na stronie Brixo, ceny zaczynają się od 30 dolarów za podstawowy zestaw do 300 za największy. Oprócz tego można wybierać pomiędzy paczkami z samymi silnikami, czy klockami przewodzącymi. Więcej na: http://brixotoys.com

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Loopwheels – jazda rowerem nigdy nie była tak komfortowa

Wygląda na to, że wreszcie powstał skuteczny sposób na zwiększenie wygody jazdy...
Czytaj wiecej