LEGO Boost nauczy dzieci podstaw programowania

Robot Vernie z zestawu LEGO Boost, fot. LEGO
Czy klocki LEGO Boost zmienią świat? Pewnie nie, ale i tak warto się im przyjrzeć. Duńczycy postanowili bowiem udzielić najmłodszym pierwszej lekcji robotyki.

Czy klocki LEGO Boost zmienią świat? Pewnie nie, ale i tak warto się im przyjrzeć. Duńczycy postanowili bowiem udzielić najmłodszym pierwszej lekcji robotyki.

Dzieci nie mają już czasu na zabawy w piaskownicy. Za sprawą wszechobecnej technologii, tempo ich rozwoju zwiększa się z każdym rokiem. Efekt? Współcześni kilkulatkowie mają ręce pełne roboty! Gry na smartfonach, interaktywne zabawki… Wszystko to sprawia, że producenci także muszą ewoluować. Dowodem niech będą klocki LEGO Boost, zaprezentowane podczas niedawnych targów CES w Las Vegas.

Duński koncern ma już na koncie programowalne klocki LEGO Mindstorms, jednak uznał, że nie ma sensu czekać, aż dzieciaki znudzą się zwykłymi klockami, w oczekiwaniu na przejście do zabaw bardziej zaawansowanymi zestawami. I właśnie tę lukę mają zapełnić klocki LEGO Boost.

LEGO Boost – materiały promocyjne, fot. LEGO

Nowy produkt to prostsza wersja wspomnianej serii Mindstorms, przeznaczona dla budowniczych od siódmego roku życia. Klocki mają zapewnić dziecku rozrywkę, przy okazji zarażając je technologicznym bakcylem. Zestaw LEGO Boost Creative Toolbox to osiemset czterdzieści klocków oraz trzy specjalne moduły, pozwalających na zbudowanie jednego z pięciu programowalnych modeli.

Programowanie odbywa się za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na urządzenia z systemem iOS lub Android. Prosty interfejs pozwala na szybkie i intuicyjne opanowanie kontroli nad robotem. Oczywiście Duńczycy nie są tu prekursorami. Podobnych lekcji, w ramach programu SPRK+ (Schools/Parents/Robots/Kids), udziela firma Sphero. Trzeba jednak przyznać, że LEGO Boost są znacznie bardziej rozwojowe. W końcu instrukcja nikogo nie ogranicza, a po opanowaniu podstaw, można spróbować samodzielnego tworzenia konstrukcji (tatusiowie już zacierają ręce…).

Pięć podstawowych modeli, jakie LEGO Boost Creative Toolbox pozwala stworzyć, to: robot Vernie, kot Frankie, pojazd MTR4, instrument Guitar4000 oraz linia montażowa Autobuilder.

Klocki LEGO Boost trafią na sklepowe półki w sierpniu. Nie wiadomo, czy (a jeśli tak, to za ile) będą dostępne w Polsce. Jeśli postanowimy zamówić zestaw z zagranicznego sklepu, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Według producenta cena ma wynosić około 160 dolarów.

Źródło: Oficjalna strona firmy LEGO

Autor artykułu
More from Damian Halik

Fender na swój sposób świętuje rocznicę Woodstocku ’69

Pięćdziesiąt lat po słynnym występie Jimiego Hendrixa na kultowym festiwalu Woodstock pozostały...
Czytaj wiecej