Know Your Meme – biblia Internetu oczami jej twórcy

Brad Kim w siedzibie Know Your Meme (Williamsburg, Nowy Jork), fot. Amelia Holowaty Krales/The Verge
Brad Kim w siedzibie Know Your Meme (Williamsburg, Nowy Jork), fot. Amelia Holowaty Krales/The Verge
Brad Kim to prawdopodobnie największy znawca memów na świecie – w końcu mowa o człowieku, który od niemal dziesięciu lat tworzy encyklopedię tej przedziwnej formy internetowej sztuki, znaną jako Know Your Meme. Oto, co Nowojorczyk sądzi o roli założonego niemal dekadę temu portalu.

Memy mogą zdawać się tylko głupimi obrazkami z Internetu, jednak w rzeczywistości są bardzo złożonym zjawiskiem kulturowym. Sposób, w jaki powstają, jak się rozprzestrzeniają i zapisują w historii przeglądarek, jest czymś wręcz niebywałym. Nic więc dziwnego, że ich geograficzne uwarunkowania, przenikanie się ponad granicami, ale i sama wartość komunikacyjna, zrozumiała przede wszystkim przez młodego odbiorę, zainteresowały antropologów i kulturoznawców. Niektórzy rozpatrują je także jako formę sztuki nowoczesnej, coś na kształt wirtualnego odpowiednika graffiti. Dla osób, które nie potrafią się w tym wszystkim połapać, zbawieniem jest strona Know Your Meme – swoista encyklopedia memów.

Siedziba Know Your Meme (Williamsburg, Nowy Jork), fot. Amelia Holowaty Krales/The Verge
Siedziba Know Your Meme (Williamsburg, Nowy Jork), fot. Amelia Holowaty Krales/The Verge

O sile tego środka przekazu świadczyć może fakt, że memy coraz częściej wykorzystywane są jako narzędzie marketingowe – skuteczne, ale też niesamowicie trudne w użyciu. Warto bowiem pamiętać, że najważniejszymi atrybutami tej sztuki są aktualność i spontaniczność. Nieszczere intencje, czyli odarte ze wspomnianych cech “reklamy” za pomocą memów, są momentalnie wyłapywane przez to hermetyczne środowisko i obracają się przeciwko wykorzystującym je markom. Właśnie dlatego tak ważne jest wyczucie czasu i odpowiedni kontekst, które rozjaśnia strona Know Your Meme. Jej fanpage na Facebooku śledzi niemal milion osób – sami oceńcie zasięg rażenia memów.

Brad Kim w siedzibie Know Your Meme (Williamsburg, Nowy Jork), fot. Amelia Holowaty Krales/The Verge
Brad Kim w siedzibie Know Your Meme (Williamsburg, Nowy Jork), fot. Amelia Holowaty Krales/The Verge

Twórca internetowej biblii, jaką bez wątpienia jest Know Your Meme, ostatnio postanowił otworzyć się przed dziennikarzami. Brad Kim udzielił wywiadu portalowi The Verge, rzucając nowe światło na swoje dzieło. Nowojorczyk wspomina między innymi o religijnej matce oraz o tym, że memiczne środowisko niejako jest przeciwieństwem jej wierzeń:

Internet to trochę anty-Biblia – zobaczysz w nim wszystko, co w ludziach najgorsze.

Kim jest z wykształcenia dziennikarzem, który już w trakcie studiów wiedział, że trudno będzie mu o pracę w zawodzie. Miał jednak szczęście odbyć staż w nieistniejącym już videoblogerskim portalu Rocketboom. Jednym z ich pomysłów było objaśnianie memów, w pierwszej dekadzie XXI wieku zaledwie raczkujących w internecie. Tak narodził się pomysł na cykl Know Your Meme, który bardzo szybko zamienił format codziennego vloga na coś znacznie większego. Portal Know Your Meme oficjalnie wystartował w grudniu 2008, choć tak naprawdę jego początki sięgają września 2007. A, jak wiadomo – 10 lat w Internecie to bardzo dużo.

Pracownicy Know Your Meme, fot. Amelia Holowaty Krales/The Verge
Pracownicy Know Your Meme, fot. Amelia Holowaty Krales/The Verge

Początkowo Know Your Meme bazowało na innym encyklopedycznym projekcie. Mowa o powiązanej z bardzo hermetycznym środowiskiem 4chana (zła sława tej strony ciągnie się po dziś dzień), Encyclopedii Dramatica. Bardzo szybko przeskoczono jednak ten przybytek szatana i postanowiono popularyzować memy, zamiast zamykać je dla “wybrańców”. Te działania zostały zresztą dostrzeżone. Tygodnik “TIME” uznał Know Your Meme za jedną z “50 najlepszych stron internetowych 2009 roku”. A wszystko dzięki Bradowi Kimowi, który od dekady dzielnie zarządza nadsyłanymi przez czytelników materiałami.

Co ciekawe, zaangażowanie Brada Kima w projekt ma też podłoże osobiste. Dla niego memy są formą komunikacji, której nie można zrozumieć bez odpowiedniego kontekstu. Można narzekać na poziom ich absurdu, brak poprawności politycznej czy wręcz amoralność. Nie zmienia to jednak faktu, że obecność w Internecie wcale nie odbiega tak bardzo od życia społecznego w prawdziwym świecie:

Pochodzę z Korei. Gdy byłem młody, często się przeprowadzaliśmy. Każda zmiana szkoły była dla mnie nowym doświadczeniem, zwłaszcza za sprawą slangów, które znacząco się różniły. Nowi koledzy nie rozumieli moich żartów, ja nie rozumiałem ich. Dokładnie tak samo jest z memami, jeśli nie zagłębimy się w ich kontekst znaczeniowy i geograficzny.

Know Your Meme News - logo (knowyourmeme.com)
Know Your Meme News – logo (knowyourmeme.com)

Początki Know Your Meme nie były jednak łatwe. Popularyzacja treści, które dla użytkowników portali pokroju 4chana były świętością, nie spotkała się z aprobatą tych zamkniętych środowisk. Zdarzały się ataki hakerskie, dziwne “groźby”, które może nie były czymś wartym zgłoszenia na policję, ale wytwarzały atmosferę napięcia. Ostatecznie jednak można uznać, że KYM wygrało tę batalię – portal pracuje pełną parą, edukując mniej zorientowanych w światowych trendach memicznych. Ucząc, bawią, a bawiąc, uczą – jak mawiał klasyk. Aktualnie w bazie Know Your Meme znajduje się ponad 4000 potwierdzonych (zaaprobowanych przez mem-ekspertów) wpisów na temat memów oraz kolejne 9000 oczekujących.

 

Źródło: The Verge

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lata lecą, a pokemony biją kolejne rekordy. Jak to możliwe?

Większość osób w wieku 25-35 lat przynajmniej kojarzy serial, który dał początek...
Czytaj wiecej