Kobiety, które zmieniają światową gastronomię

Miesiąc marzec, przede wszystkim ze względu na wypadający wtedy Międzynarodowy Dzień Kobiet, to szczególny czas, w którym podkreślamy oraz doceniamy wyjątkowość i charyzmę damskiej płci. A czy znacie kobiety, które obecnie stoją na szczycie światowej gastronomii? Poznajcie pięć silnych, kobiecych osobowości, które zmieniają światową scenę kulinarną.

Głośno mówi się ostatnio o nierównościach w traktowaniu kobiet i mężczyzn. Pokazują to dane związane z wynagrodzeniami, stanowiskami zawodowymi, czy też dynamiką kariery. Nierówności te widać niestety również w branży gastronomicznej, która znacznie zdominowana jest przez mężczyzn.

Te kobiety pokazują jednak, że tak nie musi być. Tworzą, inspirują i odnoszą sukcesy, a jednocześnie odważnie mówią o tym, że kobiety powinny być zauważane i doceniane.

źródło: https://www.finedininglovers.com/

1. Dominique Crenn

W 2019 roku jej restauracja Atelier Crenn (San Francisco) została odznaczona 3 gwiazdką Michelin. Tym samym Dominique Crenn została pierwszą kobietą w historii Stanów Zjednoczonych, która otrzymała najwyższe wyróżnienie w Przewodniku Michelin.W 2016 roku została uznana za najlepszą szefową kuchni The World’s 50 Best Restaurants.

Wielokrotnie w wywiadach mówi o tym, jak często w swojej karierze spotkała się z przekonaniem, że kobieta w kuchni powinna zajmować się gotowaniem, a nie wyrażaniem swojego zdania, czy prowadzeniem kuchni. Walczy z takim podejściem, udzielając się na światowych imprezach i panelach dyskusyjnych na temat pozycji kobiet w gastronomii.

źródło: https://www.finedininglovers.com/

2. Ana Roš

Ana Roš prowadzi restaurację Hiša Franko w Kobarid w Słowenii. W 2017 roku zdobyła tytuł najlepszej na świecie szefowej kuchni w ramach The World’s 50 Best Restaurants.

Ana Roš jest samoukiem w kuchni, do wszystkiego doszła własną pracą. Brała udział w W swoich daniach używa przede wszystkim lokalnych, sezonowych produktów. Jej kuchnia inspiruje do poznawania i próbowania słoweńskiej kuchni. Jak sama podkreśla, najważniejsza jest dla niej rodzina i dzieci. Sztuka w byciu szczęśliwą kobietą polega natomiast na tym, by odnaleźć balans między spełnieniem zawodowym a życiem prywatnym.

źródło: https://www.finedininglovers.com/

3. Garima Arora

Garima Arora jest pierwszą hinduską, która została nagrodzona gwiazdką Michelin. W wieku 21 lat postanowiła przeprowadzić się z rodzinnego Mombaju do Paryża, gdzie rozpoczęła swoją kulinarną przygod. Ukończyła tam słynną szkołę Le Cordon Bleu, a następnie szlifowała swoje umiejętności w kopenhaskiej Nomie pod okiem samego René Redzepi.

Wiosną 2017 roku założyła własną restaurację – Gaa w Bangkoku. Przedstawia tam swoją autorską kuchnię, w której łączy hinduskie, rodzinne smaki ze znaną z prostoty smaku kuchnią nordycką.

Właśnie została laureatką tytułu Szefowej Kuchni Azji 2019 roku według The World’s 50 Best Restaurants.

A więcej o wizycie w kuchni Garimy możecie przeczytać tutaj.

źródło: https://www.finedininglovers.com/

4. Emma Bengtsson

Szwedzka szefowa kuchni, obecnie executive chef restauracji Aquavit w Nowym Jorku. Swoją przygodę w Aquavit zaczynała jako pastry chef. Szybko zauważono jej talent, świeże podejście, kreatywność i pomysłowość,co zaowocowało w 2014 roku objęciem stanowiska executive chef’a. Autorskie menu i odmienione spojrzenie na kuchnię zostały docenione – restauracja w niedługim czasie otrzymała drugą gwiazdkę Michelin.

Emma Bengtsson stała się tym samym drugą kobietą w historii Stanów Zjednoczonych, którą wyróżniono dwiema gwiazdkami Michelin, a także pierwszą w historii Szwedką z takim wyróżnieniem. W 2018 roku uznana została za Najlepszą Szefową Kuchni według The Best Chef Awards.

źródło: http://kamillaseidler.com/

5. Kamilla Seidler

Urodzona w Kopenhadze Kamilla Seidler była szefową restauracji GUSTU w La Paz w Boliwii. Kamilla przeniosła się do Boliwii za sprawą Clausa Meyera (m.in. współzałożyciel Nomy), który szukał odpowiednich osób do swojego projektu rozwoju latynoamerykańskiej kuchni, pomocy tamtejszym społecznościom, a jednocześnie połączenia tego z nordyckimi korzeniami.

Dzięki Kamilli Seidler GUSTU otrzymywała liczne wyróżnienia – jako najlepszej restauracji w Boliwii. Znalazła się też w rankingu 50 najlepszych restauracji Ameryki Łacińskiej.W 2016 roku Seidler została natomiast laureatką tytuły Najlepszej Szefowej w The Latin America 50 Best Restaurants.

Kamilla Seidler rozwija obecnie swój autorski projekt, w ramach którego podróżuje po odległych zakątkach świata, poznając kuchnie, smaki i tradycje innych kultur. Jednocześnie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie na temat kuchni boliwijskiej, bogactwie produktów i lokalnych dóbr. Stara się mówić o tym, jak w trakcie pracy w Boliwii przezwyciężają problemy poprzez pyszny smak. Jej celem jest rozpowszechnianie tego, w jaki sposób w projekcie wzmacniane jest pokolenie kucharzy. Wierzy, że młode talenty zachęcą ich społeczności i wzbudzą dumę z ich kuchni do tego stopnia, że ​​stanie się ona symbolem narodowym.


Autor artykułu
More from Redakcja

Jak zmieniała się Corolla sedan?

Kierowcy cenią ją za niezawodność, niskie koszty eksploatacji i estetykę. Toyota Corolla...
Czytaj wiecej