Nie tylko woda!

Kofeina - jakie są jej właściwości?; żródło: pexels.com
Kofeina - jakie są jej właściwości?; żródło: pexels.com
Kofeina jest substancją chemiczną (alkaloidem), która występuje w sposób naturalny w liściach, ziarnach i owocach co najmniej 63 gatunków roślin na całym świecie. Zawierają ją takie produkty, jak herbata, kawa i wiele innych napojów bezalkoholowych. Należy zadać sobie pytanie - czy kofeina jest zdrowa i w jakich napojach jest ich najwięcej?

Kofeina szybko pojawia się we krwi, po czym następuje efekt psychostymulujący i może trwać nawet kilka godzin. Podatność na działanie kofeiny u każdego jest inna, co jest uwarunkowane różnicami metabolizmu, masy ciała, masy mięśniowej, a także wieku oraz płci.

Najbardziej popularnym produktem na świecie zawierającym kofeinę jest kawa. Filiżanka parzonej kawy zawiera 70-240 mg kofeiny, z kolei małe espresso to już ponad 200 mg.


Filiżanka parzonej kawy zawiera 70-240 mg kofeiny, z kolei małe espresso
to już ponad 200 mg; źrodło: pexels.com

Kofeina w dużej szklance Coli występuje w ilości 35- 48 mg, natomiast napoje energetyzujące zawierają jej najczęściej 32- 48 mg w 100 ml. Spożycie 500 mg może spowodować zatrucie tą substancją. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka jest dość wysoka i wynosi 200-400 mg/kg, co przeciętnie oznacza spożycie 30 litrów napoju energetycznego.

Kofeina jest wchłaniana praktycznie na całej długości układu pokarmowego, zaczynając od żołądka, poprzez jelito cienkie i grube, kończąc na odbytnicy. Całkowita absorbcja do krwi następuje po około 45 minutach, a maksymalne stężenie surowicy utrzymuje się nawet do 2-3 godzin od wypicia napoju.

Wiele produktów zawierających wysokie stężenie kofeiny posiada liczne właściwości prozdrowotne.

Zielona kawa

Zielona kawa to po prostu niepalone ziarna kawy. Badania potwierdzają, że pozytywnie wpływa na redukcje masy ciała, odpowiada za obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu cukru we krwi. Zawiera spore ilości antyoksydantów, które są niezbędne u osób aktywnych fizycznie. Zawartość kofeiny w zielonej kawie wynosi 20 mg na 200 ml.

Czarna herbata

To najbardziej popularny rodzaj spożywanej herbaty. Liczne badania dowodzą, że w procesie fermentacji herbaty powstają teaflawiny i tearubiginy, które mają równie dobroczynny wpływ na nasz organizm, podobnie jak antyoksydanty zawarte w zielonej kawie. Czarna herbata w postaci mocnego, niesłodzonego napoju stosowana jest przy bólach brzucha. Ponadto to także źródło kofeiny. Przeciętnie suche liście herbaciane zawierają 2- 5 % wyżej wspomnianej substancji.

Herbata to również źródło kofeiny; fot.: pexels.com

Zielona herbata

Znana głównie jako napój wspomagający odchudzanie oraz źródło antyoksydantów, a także ze swoich właściwości antybakteryjnych. Napar z zielonej herbaty zawiera: cynk, żelazo, wapń i sód, nie brak mu również witamin: A, grupy B, C, E, K i PP.

Czerwona herbata

Czerwona herbata korzystnie wpływa na wątrobę, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia odporność i ma działanie detoksykacyjne. Zawiera również wiele korzystnych dla zdrowia składników, takich jak alkaloidy, flawonoidy, minerały (wapń, magnez, mangan, cynk, miedź, selen) oraz witamina C.

Biała herbata

Chodź mało popularna, parę lat temu została okrzyknięta eliksirem młodości ze względu na zawartość polifenoli, które zwalczają wolne rodniki. Filiżanka białej herbaty zawiera ich bowiem 12 razy więcej niż szklanka soku pomarańczowego. Napar z tej drogocennej odmiany jest wspaniałą alternatywą dla kawy, ponieważ jest dużo zdrowszy, a pobudza podobnie mocno, dodatkowo jednak redukując napięcie i stres.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Cała prawda o alkoholu w sporcie!

Osiąganie wybitnych wyników w sporcie poprzedzone jest żmudną pracą. Stres, duże obciążenie...
Czytaj wiecej