Kolejna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia zbliża się wielkimi krokami!

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival
Niebawem Lublin po raz kolejny przeistoczy się w kulturową mozaikę łącząca to, co najlepsze w sztuce krajów Partnerstwa Wschodniego. Muzyka z pogranicza różnych gatunków, międzynarodowa wymiana literackich doznań oraz towarzyszące temu wystawy zdjęć i sztuk wizualnych. W skrócie: Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018.

Integracja jest ideą nie tylko szczytną, ale wręcz niezbędną do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Inicjatywom takim jak projekt Wschód Kultury – Inne Brzmienia można więc jedynie przyklasnąć. Lubelski festiwal po raz kolejny da nam możliwość zobaczenia (i usłyszenia!), co wynika z zacieśnionej współpracy środowisk artystycznych wschodniej Polski (Lublina, Rzeszowa i Białegostoku) z ich ukraińskimi, białoruskimi, mołdawskimi, gruzińskimi i armeńskimi pobratymcami.

Igor Krutogolov's Toy Orchestra fot. Muperphoto
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 – Igor Krutogolov’s Toy Orchestra fot. Muperphoto

Tak silne ukierunkowanie idei imprezy nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, jednak lubelska inicjatywa broni się wielowymiarowością. Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival z roku na rok sukcesywnie rozwija swój program artystyczny. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji.

Poza muzycznymi popisami gwiazd różnych gatunków, wśród których znaleźli się między innymi George Clinton & Parliament Funkadelic, Atari Teenage Riot, Saul Williams czy Lech Janerka (więcej tutaj), organizatorzy zaproponowali nam w tym roku dyskusję nad znaczeniem tak zwanych “protest songów”. W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiono bowiem wzbogacić program o koncert “Songs of Protest”, podczas którego zaproszeni artyści wykonają charakterystyczne dla różnych epok utwory, przy których buntowały się poprzednie pokolenia. Dla prawdziwych koneserów zorganizowano także występ Igor Krutogolov’s Toy Orchestra – zespołu grającego na… dziecięcych instrumentach. To prawdopodobnie najlepszy tego typu kolektyw na świecie. Nie zabraknie też panelu poświęconego prężnie działającej na rynku muzycznym wytwórni. W tym roku padło na Glitterbeat Records, które specjalizuje się w muzyce nowoczesnej oraz brzmieniach rodem z Afryki i Półwyspu Arabskiego. To jednak zaledwie część programu imprezy!

Targi Małych Wystawców fot. Jakub Bodys
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 – Targi Małych Wystawców fot. Jakub Bodys

Warto pamiętać, że Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to nie tylko muzyka. Nie zabraknie także spotkań z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego. W ramach cyklu Move East Movie zobaczymy ukraińskie filmy animowane. W ramach Wschodniego Expressu zaprezentowane zostanie sześć tytułów wydawniczych. Wszystkiemu towarzyszyć będą wykłady i dyskusje. Wschód Kultury – Inne Brzmienia uświetnią także wystawy grafik. Pierwsza to “Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii Dmitrija Jermakowa”, czyli przybliżenie twórczości jednego z prekursorów fotografii etnograficznej. Druga to “Zdekomunizowane: radzieckie mozaiki Ukrainy” Yevgena Nikiforova, który od 2013 roku podróżuje po Ukrainie i uwiecznia lokalne monumenty słusznie minionej epoki. Trzecia to natomiast przegląd plakatów wykonanych przez ilustratorów ukraińskich zatytułowany “Yellow&Blue – obraz współczesnej Ukrainy”. Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia nie zapominają też najmłodszych! Dla nich przygotowano warsztaty z cyklu Małe Inne Brzmienia.

Małe Inne Brzmienia fot. Ignac Tokarczyk
Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 – Małe Inne Brzmienia fot. Ignac Tokarczyk

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 odbędzie się w Lublinie między 28 czerwca a 1 lipca. Więcej informacji na temat programu, zaproszonych artystów oraz samej imprezy znajdziecie na stronie innebrzmienia.eu. Szczególną uwagę warto zwrócić na wydarzenia, które pozwalają na udział ograniczonej liczbie widzów. By niczego nie przegapić, należy dokonać rezerwacji darmowych wejściówek!

Autor artykułu
More from Damian Halik

Czy Lexus LC F zadebiutuje jeszcze w tym roku?

Mając świadomość, że model LC jest jednym z flagowców, będąc odpowiedzią na...
Czytaj wiecej