20 największych innowacji jakie pokazał światu Lexus | Część II

Najważniejsze innowacje Lexusa – wszystkie przełomowe jak na swoje czasy, pionierskie. Wyznaczały nowy kierunek w inżynierii, pokonywały bariery technologiczne. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Najważniejsze innowacje Lexusa – wszystkie przełomowe jak na swoje czasy, pionierskie. Wyznaczały nowy kierunek w inżynierii, pokonywały bariery technologiczne. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

1. Clari-Fi™ system nagłaśniający

Lexus NX 300h I jego premiera to również pojawienie się systemu Marka Levinsona wraz z przełomową technologią Clari-Fi™ – rozwiązaniem, które analizuje I dostosowuje, poprawia jakość dźwięku wszystkich typów skompresowanych, cyfrowych źródeł muzyki w samochodzie.

2. Napęd na tyle koła w luksusowej hybrydzie
Lexus skonstruował pierwszy na świecie, seryjnie produkowany napęd hybrydowy na tylne koła do swoich samochodów. Wprowadził go w 2007 roku do modelu GS450h .
3. Lexus Kokura w Japonii – tylko hybrydy
Jedyna na świecie linia montażowa przeznaczona tylko hybrydom. Kokura – fabryka powstała w 2008 roku i to tutaj, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i rozwiązań przyjaznych dla środowiska produkuje się silniki elektryczne. Miejsce z korzystnym układem ciśnieniowym, zapobiegającym zanieczyszczeniu powietrza.
4. Przełączalne zawieszenie pneumatyczne 
Rozwiązanie zadebiutowało w 2000 roku w modelu LS430. System utrzymuje wysokość pojazdu w trasie na określonym poziomie, niezależnie od liczby pasażerów, obciążenia. Na nierównościach samochód może zostać podniesiony nawet o 20mm, jest automatycznie opuszczany przy wysokich prędkościach w celu popraw aerodynamiki.
5. Recycling zużytych baterii
Lexus jest pionierem w recyclingu zużytych baterii niklowo-wodorowych pochodzących z ich hybryd. Jako pierwsi wprowadzili rozwiązanie pozwalające na pozbycie się rzadkich metali – takich jak neodym i dysproz, wykorzystywanych do budowy magnesów w silnikach. Dodatkowo recyclingują węglik wolframu, wszystko po to by wypełnić zobowiązanie i w 2015 roku uzyskać 95% stopę zwrotu produkcji.
6. Joystick i interfejs Remote Touch
Lexus Rx 450h został wyposażony w drugiej generacji interfejs Remote Touch, który oferuje pierwszy na świecie joystick działający jak mysz, sterujący multimediami w kabinie samochodu.
7. Szyba odbijająca światło 
Trzecia generacja Lexusów LS 430 została wyposażona w specjalną powłokę na szybę, która odbija promienie słoneczne, zmniejszając odblaski światła słonecznego. Szczególnie przydatne rozwiązanie w modelach z jasnym wykończeniem pulpitów.
8. Doskonałe spoiny punktowe 
Lexus jako pierwszy zastosował innowacyjną technologię spawania laserowego. Precyzyjne wiązki tworzą spoiny punktowe w obrębie łączeń paneli dla optymalnej sztywności podwozia i dokładności konstrukcji samochodu. Technologia wykorzystana w obecnym modelu LS.
9. Pionierskie rozwiązania w kierownicy
Lexus LS 400, model z 1989 roku, był pierwszym samochodem wyposażonym w kierownicę z poduszką powietrzną, teleskopową, z szerokim zakresem stopnia odchylenia.
10. Integracja komponentów silnika
Miliony kilometrów rygorystycznych testów 2,0-litrowy, czterocylindrowy silnik w Lexusie NX, jest pierwszym na świecie, który łączy chłodzony wodą cylinder głowicy ze zintegrowanym kolektorem spalin i turbosprężarką.
Tagi wpisu
, , ,
Autor artykułu
More from Dominika Telega

Hotele, które powitają pierwszych gości w tym roku. Oryginalne i luksusowe

W eko-turystykę inwestują najbogatsi, nawet gwiazdy amerykańskiego kina, w tym Leonardo DiCaprio....
Czytaj wiecej