“Nick Cave: Mercy on Me” – komiksowa biografia artysty

"Nick Cave: Mercy On Me", fot. Reinhard Kleist/SelfMadeHero
"Nick Cave: Mercy On Me", fot. Reinhard Kleist/SelfMadeHero
Reinhard Kleist wie, jak życie słynnego muzyka przedstawić w formie komiksu. Nick Cave nie będzie pierwszym artystą, który trafił pod jego ołówek. Oto jak prezentuje się dedykowany mu album "Mercy on Me".

Niebanalny artysta potrzebuje równie niebanalnej biografii. Oczywiście nie ma co się łudzić, że powieść graficzna zatytułowana “Nick Cave: Mercy on Me” wyczerpie temat. Życie australijskiego muzyka było bogate w wiele mniej lub bardziej chlubnych wątków, a że trwa już sześćdziesiąt lat, ogrom materiału zapewne powaliłby scenarzystę. Nie oczekujcie więc swego rodzaju omnibusa, lecz traktujcie “Nick Cave: Mercy on Me” raczej jako dobre uzupełnienie dotychczasowych publikacji na temat życia frontmana Nick Cave and the Bad Seeds. Dla jego fanów to pozycja obowiązkowa!

Komiks “Nick Cave: Mercy on Me” ukazał się 7 września nakładem SelfMadeHero. Na łamach 328-stronicowej, czarno-białej publikacji, Reinhard Kleist sprawnie porusza się po istotnych dla rozwoju kariery Cave’a momentach, ukazując młodość Australijczyka. Głównym tematem powieści są początki budowania legendy, poczynając od dzieciństwa, poprzez pierwsze sukcesy z The Bad Seeds, nie pomijając przy tym problemów z różnymi używkami, jakie nękały niegdyś muzyka. Tak o komiksie mówi sam zainteresowany:

Kleist (znowu) zdemolował konwencję powieści graficznej, tworząc poruszającą opowieść o mojej twórczości, moim życiu i półprawdach na mój temat. Tym sposobem wykreował złożoną i totalnie odjechaną podróż do czegoś, co można by nazwać “Światem Cave’a”.

Brzmi bardzo obiecująco, ale nie ma w tym przypadku. Reinhard Kleist wie, jak życie słynnego muzyka przedstawić w formie komiksu. Niemiecki twórca komiksów był wielokrotnie nagradzany za swą twórczość. Ponadto, Nick Cave nie będzie pierwszym artystą, który trafił pod jego ołówek. Wcześniej berliński rysownik wydał między innymi albumy “Cash – I See a Darkness” czy “ELVIS – Die illustrierte Biographie”, opowiadające o Johnnym Cashu i Elvisie Presleyu. Muzycy nie są zresztą jedynym sławami, jakich biografie stworzył Kleist. Mamy więc do czynienia ze specem od opowiadania na łamach komiksu ludzkich historii.

Czarno-białe “Nick Cave: Mercy on Me” dostępne jest zarówno w formie e-booka, jak i tradycyjnej. Na stronie artysty można zamówić komiks także w kolorze, ale ilość egzemplarzy tego wydania jest ograniczona.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Julien’s Auctions sprzedaje rzeczy kultowych gwiazd rocka

Kalifornijski dom aukcyjny Julien's Auctions przyzwyczaił już do organizowania nietypowych licytacji, które...
Czytaj wiecej