Komisarz Forst powróci. Będzie piąty tom jego przygód.

Komisarz Forst. Wiktor Forst. Outsider, dziwak, uwielbia góry, kraciaste koszule, walczy z nałogami i jest policjantem w zakopiańskiej komendzie Policji. A właściwie był.

Forst ma jeszcze jedną cechę – w niesamowity sposób przyciąga kłopoty. Ten nieco specyficzny, ale zwykły policjant zostaje wmanewrowany w najbardziej zagadkową i brutalną aferę w historii polskiej policji. W Tatrach (i nie tylko) w brutalny i krwawy sposób giną ludzie. Wszystkie zbrodnie łącza pewne poszlaki. Wiktor Forst łapie trop, po czym orientuje się, że zabójca (zabójcy?) co chwila rzucają mu kolejne okruchy i sterują niemal każdym jego ruchem. Wydawało się, że pierwsze trzy tomy przygód zakopiańskiego Policjanta są zamkniętą całością. Jednak rok temu Remigiusz Mróz znów wyciągnął nieco zapomnianego bohatera z przepastnych odmętów swojej szuflady. Teraz, po raz piąty znów będziemy mieli okazję zagłębić się w lekturze przygód doświadczonego przez życie policjanta.

Piąta część cyklu będzie nosiła tytuł „Zerwa” (osuwisko). Mróz konsekwentnie tytułuje powieści o Forście terminami „górskimi”. Mieliśmy już „Trawers” (fragment drogi wspinaczkowej), „Deniwelację” (względna miara wysokości góry), „Przewieszenie” (wybrzuszony fragment ściany skalnej) i „Ekspozycję” (widok z formacji górskiej na szeroką i otwartą przestrzeń). Tytuły jasno wskazują, gdzie rozgrywa się głównie akcja powieści. Tym razem znów wrócimy w Tatry:

Zbocza gór znów spłynęły krwią. W środku sezonu turystycznego na Rysach odnalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny, a sposób działania sprawcy prowadzi wyłącznie do jednego wniosku: wrócił ten, którego wszyscy się obawiali.
Oprócz monety w ustach, na nagim torsie ofiary znajduje się wycięty w skórze, krwawy napis: „Revertar ad Ierusalem in misericordiis”. Sytuacje komplikuje fakt, że ofiarę umieszczono na samym środku słupka granicznego, przez co śledztwo zamierzają prowadzić zarówno Polacy, jak i Słowacy.

W mieście i na szlakach wybucha panika, tymczasem Wiktor Forst budzi się w zakopiańskim szpitalu. Nie pamięta, co działo się z nim, od kiedy opuścił Polskę, by sprawdzić, co znajduje się w pewnej skrytce pocztowej…

To już kolejna powieść Remigiusza Mroza w tym roku i zapewne nie ostatnia. Czekamy również niecierpliwie na serialowe ekranizacje. Autor zapowiadało już przeniesienie na szklany ekran cyklu prawniczego o Chyłce i Zordonie czy cyklu „W kręgach władzy”. Czy komisarz Forst (co Mróz zapowiadał dwa lata temu) trafi wreszcie do telewizji?

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Stacja paliw przyszłości już niedługo w Warszawie

Deszczówka wykorzystana do mycia samochodów, energia poruszających się aut zamieniona na prąd...
Czytaj wiecej