Komisarz Forst powróci. Będzie piąty tom jego przygód.

Komisarz Forst. Wiktor Forst. Outsider, dziwak, uwielbia góry, kraciaste koszule, walczy z nałogami i jest policjantem w zakopiańskiej komendzie Policji. A właściwie był.

Forst ma jeszcze jedną cechę – w niesamowity sposób przyciąga kłopoty. Ten nieco specyficzny, ale zwykły policjant zostaje wmanewrowany w najbardziej zagadkową i brutalną aferę w historii polskiej policji. W Tatrach (i nie tylko) w brutalny i krwawy sposób giną ludzie. Wszystkie zbrodnie łącza pewne poszlaki. Wiktor Forst łapie trop, po czym orientuje się, że zabójca (zabójcy?) co chwila rzucają mu kolejne okruchy i sterują niemal każdym jego ruchem. Wydawało się, że pierwsze trzy tomy przygód zakopiańskiego Policjanta są zamkniętą całością. Jednak rok temu Remigiusz Mróz znów wyciągnął nieco zapomnianego bohatera z przepastnych odmętów swojej szuflady. Teraz, po raz piąty znów będziemy mieli okazję zagłębić się w lekturze przygód doświadczonego przez życie policjanta.

Piąta część cyklu będzie nosiła tytuł „Zerwa” (osuwisko). Mróz konsekwentnie tytułuje powieści o Forście terminami „górskimi”. Mieliśmy już „Trawers” (fragment drogi wspinaczkowej), „Deniwelację” (względna miara wysokości góry), „Przewieszenie” (wybrzuszony fragment ściany skalnej) i „Ekspozycję” (widok z formacji górskiej na szeroką i otwartą przestrzeń). Tytuły jasno wskazują, gdzie rozgrywa się głównie akcja powieści. Tym razem znów wrócimy w Tatry:

Zbocza gór znów spłynęły krwią. W środku sezonu turystycznego na Rysach odnalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny, a sposób działania sprawcy prowadzi wyłącznie do jednego wniosku: wrócił ten, którego wszyscy się obawiali.
Oprócz monety w ustach, na nagim torsie ofiary znajduje się wycięty w skórze, krwawy napis: „Revertar ad Ierusalem in misericordiis”. Sytuacje komplikuje fakt, że ofiarę umieszczono na samym środku słupka granicznego, przez co śledztwo zamierzają prowadzić zarówno Polacy, jak i Słowacy.

W mieście i na szlakach wybucha panika, tymczasem Wiktor Forst budzi się w zakopiańskim szpitalu. Nie pamięta, co działo się z nim, od kiedy opuścił Polskę, by sprawdzić, co znajduje się w pewnej skrytce pocztowej…

To już kolejna powieść Remigiusza Mroza w tym roku i zapewne nie ostatnia. Czekamy również niecierpliwie na serialowe ekranizacje. Autor zapowiadało już przeniesienie na szklany ekran cyklu prawniczego o Chyłce i Zordonie czy cyklu „W kręgach władzy”. Czy komisarz Forst (co Mróz zapowiadał dwa lata temu) trafi wreszcie do telewizji?

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Muzeum Polskiej Wódki niedługo otwiera swe podwoje

W Warszawie niebawem powstanie Muzeum Polskiej Wódki – chyba najbardziej kontrowersyjna jednostka...
Czytaj wiecej