Komunikacja samochodów w chmurze. W to inwestuje japoński gigant motoryzacyjny

Priorytety firm motoryzacyjnych są różne. Toyota stawia na technologie komunikacji samochodów w chmurze, mając świadomość ich coraz większego wpływu na decyzje zakupowe.

Przed kilkoma tygodniami Toyota powołała do życia nową spółkę – Connected Technologies z siedzibą w Teksasie. Zebrała 100 pracowników zatrudnionych w różnych oddziałach firmy, z zakresu strategii, planowania, badań rozwojowych, obsługi klienta, inżynierów i programistów. Zespół ma pracować nad samochodami połączonymi w chmurze, nad internetem pojazdów, wymianą informacji, user experience. Rozwiązaniami, które przyspieszą adaptację usług mobilnych nowej generacji w modelach Toyoty i Lexusa i wpłyną na pozytywne, bardziej satysfakcjonujące doświadczenia użytkowników.

„Interakcje z samochodami mają być jak relacje międzyludzkie” – tak o działalności spółki mówi jej zarządzający Zack Hicks. Skupiamy się na kierowcy i samochodzie, a mając na myśli kierowców mówimy o m.in. radiu internetowym, danych i aplikacjach dostępnych w chmurze, które pomagają spersonalizować doświadczenie użytkownika. Technologie związane z funkcjonowaniem samochodu pozwalają na diagnostykę, aktualizacje oprogramowania, wzmacnianie bezpieczeństwa cyfrowego oraz oferowanie coraz bardziej zaawansowanych usług opartych na telematyce.

Toyota inwestuje coraz więcej w sprawną komunikację w chmurze. Ubiegły rok to powstanie firmy badawczej Toyota Research Institute, a co za tym idzie prace badawcze i wdrożeniowe nad autonomicznymi pojazdami, sztuczną inteligencją, robotyką oraz zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa czynnego. Następnie z Microsoftem powołała spółkę Toyota Connected do opracowywania systemu automatycznej komunikacji między pojazdami z wykorzystaniem technologii chmury, testowanej podczas startów Toyoty w WRC. W Japonii we współpracy z takimi partnerami jak m.in. Denso, Ericsson, Intel czy Nippon Telegraph, Toyota powołała Automotive Edge Computing Consortium, aby stworzyć ekosystem dla samochodów połączonych w chmurze.

Źródło zdjęć: Toyota News

 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

KLOCKI LEGO – CZY MOŻNA POCZUĆ GŁÓD PATRZĄC NA NIE?

Czy można poczuć głód patrząc na klocki? Japoński twórca, znany pod pseudonimem...
Czytaj wiecej