Koncepcyjny Lexus GXOR jak marzenie globtrotera

Koncepcyjny Lexus GXOR w terenie
Koncepcyjny Lexus GXOR w terenie
Luksus i jazda terenowa nie mają zazwyczaj po drodze, ale w głowach Japończyków zrodziło się już niejedno auto, które mogłoby pod tym względem zaskoczyć. Niedawno w ramach takiego eksperymentu powstał koncept GXOR, czyli off-roadowa wersja SUV-a GX od Lexusa.

Japończycy nie lubią na nowo wymyślać koła – ich samochody stale patrzą naprzód i trudno odmówić im słuszności takiego podejścia. Nawet oni czasem nie mogą jednak powstrzymać się od eksperymentów, które niekoniecznie będą wyznaczać nowe trendy, zamiast tego skupiając się raczej na zaspokojeniu własnych ambicji. Jednym z przykładów tego typu działań jest funkcjonowanie oddziału Toyota Racing Development w ramach koncernu Akio Toyody. Dział tuningowy, bo tak należałoby określić TRD, odgrywa w firmie niebywałą rolę, jeśli chodzi o rozwój wyścigowego charakterów samochodów Lexusa. W tym samym czasie tamtejsi specjaliści szukają jednak także innych rozwiązań, czego wynikiem są wynalazki pokroju GXOR.

Tajemniczy model

GXOR, czyli Lexus GX 460 w wersji Off-Road
GXOR, czyli Lexus GX 460 w wersji Off-Road

Na starcie trzeba zauważyć, że mowa jedynie o modelu koncepcyjnym. Nie znamy prawdopodobieństwa, z jakim samochód mógłby trafić do sprzedaży. Ba, wydaje się wręcz, że szanse na to są znikome… Ale może chociaż zestaw akcesoriów tuningowych do obecnej wersji byłby jakimś rozwiązaniem? To zresztą zdaje się najwłaściwszym tropem. GXOR zrodził się bowiem z inspiracji, jakie dostarczali sami posiadacze Lexusa GX. Okazuje się bowiem, że wielu z nich we własnym zakresie próbowało zaadaptować swoje luksusowe SUV-y do celów off-roadowych.

Koncepcyjny GXOR to przede wszystkim nowe zawieszenie. Postawiono tu na Icon Vehicle Dynamics ze sporym prześwitem. Do tego oczywiście wzmocniono konstrukcję ramy SUV-a oraz dodano typowe dla modeli off-roadowych wydech i wyciągarkę. Zaskoczeniem może być dobór kół, które zapożyczono od samochodów z serii F Sport. Na osiemnastocalowe felgi założono oczywiście odpowiednie ogumienie. Dodatkowo sporo nowinek technologicznych umieszczono na dachu, gdzie znajduje się między innym panel słoneczny. Tu jednak wkraczamy w tematykę bajerów, które bliższe są jednak sercom osób, które uwielbiają SUV-y.

Projekt modelu GXOR nie posiada daty ewentualnej premiery. Samochód zdaje się w tym momencie jedynie pokazowym egzemplarzem, który mówi: “potrafimy to zrobić”. Brak jednak jasnej deklaracji ze strony Japończyków, czy jednocześnie… chcą, a nie tylko potrafią. Być może to kwestia dystansu do tego segmentu branży, w którym samochód staje się po prostu drogą zabawką. Łącząc specjalistyczną formułę i wygodę oryginalnego Lexus GX, można by bowiem osiągnąć bardzo intrygujące efekty. Jeśli off-road wam w głowie, na razie musicie jednak zadowolić się serią TRD Pro, w której ramach dostępne są obecnie terenowe Toyoty.

Koncepcyjny Lexus GXOR
Koncepcyjny Lexus GXOR
Autor artykułu
More from Damian Halik

“Star Wars” muzycznie, czyli gwiezdnowojenne przeboje

Kreatywni ludzie pomagają nam w znalezieniu odpowiedzi na pytania, które chodzą nam...
Czytaj wiecej