Koniec Lumii?

Nieoficjalnie mówi się, że do końca roku Microsoft wycofa się z produkcji smartfonów Lumia. Czy to koniec przygody Amerykanów z telefonami komórkowymi, czy tylko moment na złapanie oddechu?

Nieoficjalnie mówi się, że do końca roku Microsoft wycofa się z produkcji smartfonów Lumia. Czy to koniec przygody Amerykanów z telefonami komórkowymi, czy tylko moment na złapanie oddechu?

Telefony Lumia, to seria aparatów, które wraz z prawami do używania nazwy handlowej Nokia amerykański gigant kupił od Finów w 2014 roku. Wcześniej przez Windows Mobile mało nie upadła słynna skandynawska firma. Swój autorski system operacyjny Nokia przestała rozwijać w 2011 roku. Koniec jego rozwoju firma ogłosiła w dniu… jego premiery w modelu N9. Zaraz potem poinformowano o zawarciu kontraktu z Microsoftem na mocy którego następne smartfony będą pracowały na Windows mobile. Jeszcze przez chwilę Finowie byli liderami rynku, ale gdy zaczęło się okazywać, że Windows przegrywa na każdym polu z o wiele popularniejszym Androidem, zaczęli tracić pozycję w statystykach sprzedaży. Dodatkowo błędy w zarządzaniu i marketingu nieomal nie doprowadziły koncernu do upadłości. Ratunkiem stała się sprzedaż działu telefonów komórkowych wraz z prawami do marki gigantowi komputerowemu w 2013 roku za niemal 5,5 miliarda dolarów.

Microsoft Lumia 950

 

Amerykanie wierzyli w swój system, jednak wydawało się, że kompletnie nie patrzą co robi konkurencja. Niewielkie ilości aktualizacji, brak wielu aplikacji dostępnych na WM czy nie wsłuchiwanie się w to co mówią klienci powodowało dalszy spadek sprzedaży. Nie pomogło odejście od nazwy Nokia i pozostawienie jako marki nazwy Lumia. Na wiosnę tego roku gruchnęła wiadomość o sprzedaży działalności związanej z tzw Feature Phones chińskiej firmie Foxconn. Chińczycy nabyli prawa do produkcji FP czyli najprostszych słuchawek z klawiaturą oraz otrzymali na własność fabrykę Microsoftu w Wietnamie. Ta informacja wieściła początek końca telefonów od Microsoftu. Niedawno portal WinBeta specjalizujący się w produktach Microsoftu uzyskał nieoficjalne informacje od jednego z pracowników amerykańskiego giganta o zakończeniu sprzedaży smartfonów Lumia. Telefony tej marki mają zniknąć ze sklepów do końca grudnia. Firma oficjalnie nie zajęła stanowiska w sprawie tych rewelacji, jednak ostatnie przeceny Lumii wydają się potwierdzać te plotki. Nie wiadomo również co dalej. Mówi się, że Microsoft za rok chce wejść na rynek z nowym produktem Surface Phone – miałby być to smartfon o funkcjonalności komputera. Czy tak się stanie, czy Microstoft jednak odpuści rynek telefonów komórkowych dowiemy się zapewne niebawem.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Ucho Prezesa – tego jeszcze nie było

Nowy miniserial satyryczny Roberta Górskiego to nowość w kraju. Owszem, kabarety niejednokrotnie...
Czytaj wiecej