Koniec Lumii?

Nieoficjalnie mówi się, że do końca roku Microsoft wycofa się z produkcji smartfonów Lumia. Czy to koniec przygody Amerykanów z telefonami komórkowymi, czy tylko moment na złapanie oddechu?

Nieoficjalnie mówi się, że do końca roku Microsoft wycofa się z produkcji smartfonów Lumia. Czy to koniec przygody Amerykanów z telefonami komórkowymi, czy tylko moment na złapanie oddechu?

Telefony Lumia, to seria aparatów, które wraz z prawami do używania nazwy handlowej Nokia amerykański gigant kupił od Finów w 2014 roku. Wcześniej przez Windows Mobile mało nie upadła słynna skandynawska firma. Swój autorski system operacyjny Nokia przestała rozwijać w 2011 roku. Koniec jego rozwoju firma ogłosiła w dniu… jego premiery w modelu N9. Zaraz potem poinformowano o zawarciu kontraktu z Microsoftem na mocy którego następne smartfony będą pracowały na Windows mobile. Jeszcze przez chwilę Finowie byli liderami rynku, ale gdy zaczęło się okazywać, że Windows przegrywa na każdym polu z o wiele popularniejszym Androidem, zaczęli tracić pozycję w statystykach sprzedaży. Dodatkowo błędy w zarządzaniu i marketingu nieomal nie doprowadziły koncernu do upadłości. Ratunkiem stała się sprzedaż działu telefonów komórkowych wraz z prawami do marki gigantowi komputerowemu w 2013 roku za niemal 5,5 miliarda dolarów.

Microsoft Lumia 950

 

Amerykanie wierzyli w swój system, jednak wydawało się, że kompletnie nie patrzą co robi konkurencja. Niewielkie ilości aktualizacji, brak wielu aplikacji dostępnych na WM czy nie wsłuchiwanie się w to co mówią klienci powodowało dalszy spadek sprzedaży. Nie pomogło odejście od nazwy Nokia i pozostawienie jako marki nazwy Lumia. Na wiosnę tego roku gruchnęła wiadomość o sprzedaży działalności związanej z tzw Feature Phones chińskiej firmie Foxconn. Chińczycy nabyli prawa do produkcji FP czyli najprostszych słuchawek z klawiaturą oraz otrzymali na własność fabrykę Microsoftu w Wietnamie. Ta informacja wieściła początek końca telefonów od Microsoftu. Niedawno portal WinBeta specjalizujący się w produktach Microsoftu uzyskał nieoficjalne informacje od jednego z pracowników amerykańskiego giganta o zakończeniu sprzedaży smartfonów Lumia. Telefony tej marki mają zniknąć ze sklepów do końca grudnia. Firma oficjalnie nie zajęła stanowiska w sprawie tych rewelacji, jednak ostatnie przeceny Lumii wydają się potwierdzać te plotki. Nie wiadomo również co dalej. Mówi się, że Microsoft za rok chce wejść na rynek z nowym produktem Surface Phone – miałby być to smartfon o funkcjonalności komputera. Czy tak się stanie, czy Microstoft jednak odpuści rynek telefonów komórkowych dowiemy się zapewne niebawem.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

40 lat Autostradą do Piekła

Najsłynniejszy chyba singiel australijskiej grupy AC/DC Highway to Hell obchodzi właśnie czterdziestolecie....
Czytaj wiecej