Konkurs Młodych Sommelierów – talenty sommelierskie na scenie w Poznaniu…

Adam Michocki z londyńskiej restauracji The Glasshouse zwyciężył w Konkursie Młodych Sommelierów, organizowanym przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich w Poznaniu. Drugie miejsce zajęła Karolina Nowosadzka z warszawskiej Butchery & Wine, trzeci był Kajetan Zalewski reprezentujący Ale Wino w Warszawie.

 

W miniony weekend w poznańskim hotelu Ilionn odbył się pierwszy Konkurs Młodych Sommelierów, do którego zgłosiło się 30 uczestników – młodzi Sommelierzy, kelnerzy, osoby pracujące w restauracjach, specjalistycznych sklepach winiarskich oraz u importerów. Uczestnikami konkursu mogli zostać zarówno członkowie Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, jak i osoby niezrzeszone. Warunkiem jednak była granica wieku uczestników, która wynosiła 30 lat. W konkursie brały udział osoby z całej Polski, jednak większość pracuje w Poznaniu lub Warszawie, ale wśród uczestników znaleźli się także sommelierzy z Trójmiasta, Lublina, Wrocławia, czy Białegostoku.

 

„Zależy nam na odkrywaniu nowych talentów w branży wina i tworzeniu szans na rozwijanie pasji w młodym pokoleniu” – mówi Piotr Kamecki, Prezydent SSP i podkreśla, że co prawda formuła konkursu jest zbliżona do Mistrzostw Polski Sommelierów, jednak stopień trudności wszystkich zadań będzie zdecydowanie niższy.

W rozpoczynających się rano kilkugodzinnych eliminacjach, zawodnicy musieli zmierzyć się z testem wiedzy o winie, degustacją białego i czerwonego wina w ciemno, dopasować degustowane wina do wybranej przez jury potrawy oraz rozpoznać trzy mocne alkohole.

„Mimo wyraźnej granicy wieku w konkursie wystartowali zarówno doświadczeni sommelierzy, jak i osoby będące na początku drogi – najmłodszy uczestnik miał zaledwie 18 lat. Poziom konkursu był jednak dość wysoki i wyrównany”, mówi Tomasz Kolecki, przewodniczący jury. Jego zdaniem najwięcej problemów sprawiały uczestnikom zadania sensoryczne, które wymagają długiej praktyki i „chłodnej głowy”, a najlepiej wypadły zadania teoretyczne i praktyczne.

Kolejnym etapem eliminacji była część typowo praktyczna. Młodzi sommelierzy musieli wykazać się przed komisją umiejętnością dekantacji oraz serwisu wina w zaaranżowanym środowisku restauracyjnym. Jury bardzo skrupulatnie obserwowało uczestników zwracając uwagę na każdy szczegół. Tutaj można było otrzymać lub stracić punkty za najmniejsze szczegóły, takie jak: sprawdzenie czystości kieliszków, odpowiednie obchodzenie się z dekantowaną butelką wina, sposób otwarcia wina, sposób dekantacji, prowadzenia konwersacji z gośćmi, a nawet sposobu zapalenia oraz gaszenia świeczki.

Finał z udziałem publiczności rozpoczął się tuż po godzinie 17:00. Po zliczeniu przez jury punktów zdobytych przez uczestników ogłoszono trzech finalistów. Do rywalizacji o tytuł najlepszego młodego semmeliera przystąpili Kajetan Zalewski, Karolina Nowosadzka oraz Adam Michocki. Adepci sztuki sommelierskiej musieli zmierzyć się z serwisem wina jurorom wcielającym się w rolę gości hotelowych, dobrać wino do potrawy przygotowanej przez szefa kuchni, rozpoznać wina oraz mocne alkohole, a na koniec polerować kieliszki na czas.

Piotr Kamecki, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich podkreśla, że „formuła konkursu  pozwala młodym sprawdzić swój poziom wiedzy i zawodowy potencjał, a ludziom z branży wyłowić talenty, które przy odpowiednim wsparciu mają szansę stać się w przyszłości gwiazdami w środowisku sommelierów i profesjonalnym wsparciem dla restauratorów w osiąganiu zysków ze sprzedaży wina”.

„Ucieszył nas finał z udziałem dziewczyny. To pierwszy raz od 12 lat, a w konkurencji startowało w sumie 5 kobiet. Przeważa opinia, że charakter pracy sommeliera nie sprzyja kobietom, tym bardziej doceniamy determinację i odwagę sommelierek pracujących w zawodzie i startujących w konkursach.”, mówi Kamecki.

Poziom finałów był bardzo wysoki, a emocje sięgały zenitu! Bardzo wyrównany poziom, serwis, prezencja i umiejętności pokazały klasę sommelierów. Lecz jak zawsze, zwycięzca może zostać tylko jeden.

W Konkursie Młodych Sommelierów 2018, na podium uplasowali się:

  • III miejsce: Kajetan Zalewski – Ale Wino (Warszawa)

  • II miejsce: Karolina Nowosadzka – Butchery & Wine (Warszawa)

  • I miejsce: Adam Michocki – The Glasshouse (Londyn)

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Marek Przyborek Mistrzem Polski Sommelierów 2017

Jeszcze nie opadły emocje po odbywających się w Wiedniu Mistrzostwach Europy Sommelierów,...
Czytaj wiecej