Konkurs Młodych Sommelierów – talenty sommelierskie na scenie w Poznaniu…

Adam Michocki z londyńskiej restauracji The Glasshouse zwyciężył w Konkursie Młodych Sommelierów, organizowanym przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich w Poznaniu. Drugie miejsce zajęła Karolina Nowosadzka z warszawskiej Butchery & Wine, trzeci był Kajetan Zalewski reprezentujący Ale Wino w Warszawie.

 

W miniony weekend w poznańskim hotelu Ilionn odbył się pierwszy Konkurs Młodych Sommelierów, do którego zgłosiło się 30 uczestników – młodzi Sommelierzy, kelnerzy, osoby pracujące w restauracjach, specjalistycznych sklepach winiarskich oraz u importerów. Uczestnikami konkursu mogli zostać zarówno członkowie Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, jak i osoby niezrzeszone. Warunkiem jednak była granica wieku uczestników, która wynosiła 30 lat. W konkursie brały udział osoby z całej Polski, jednak większość pracuje w Poznaniu lub Warszawie, ale wśród uczestników znaleźli się także sommelierzy z Trójmiasta, Lublina, Wrocławia, czy Białegostoku.

 

„Zależy nam na odkrywaniu nowych talentów w branży wina i tworzeniu szans na rozwijanie pasji w młodym pokoleniu” – mówi Piotr Kamecki, Prezydent SSP i podkreśla, że co prawda formuła konkursu jest zbliżona do Mistrzostw Polski Sommelierów, jednak stopień trudności wszystkich zadań będzie zdecydowanie niższy.

W rozpoczynających się rano kilkugodzinnych eliminacjach, zawodnicy musieli zmierzyć się z testem wiedzy o winie, degustacją białego i czerwonego wina w ciemno, dopasować degustowane wina do wybranej przez jury potrawy oraz rozpoznać trzy mocne alkohole.

„Mimo wyraźnej granicy wieku w konkursie wystartowali zarówno doświadczeni sommelierzy, jak i osoby będące na początku drogi – najmłodszy uczestnik miał zaledwie 18 lat. Poziom konkursu był jednak dość wysoki i wyrównany”, mówi Tomasz Kolecki, przewodniczący jury. Jego zdaniem najwięcej problemów sprawiały uczestnikom zadania sensoryczne, które wymagają długiej praktyki i „chłodnej głowy”, a najlepiej wypadły zadania teoretyczne i praktyczne.

Kolejnym etapem eliminacji była część typowo praktyczna. Młodzi sommelierzy musieli wykazać się przed komisją umiejętnością dekantacji oraz serwisu wina w zaaranżowanym środowisku restauracyjnym. Jury bardzo skrupulatnie obserwowało uczestników zwracając uwagę na każdy szczegół. Tutaj można było otrzymać lub stracić punkty za najmniejsze szczegóły, takie jak: sprawdzenie czystości kieliszków, odpowiednie obchodzenie się z dekantowaną butelką wina, sposób otwarcia wina, sposób dekantacji, prowadzenia konwersacji z gośćmi, a nawet sposobu zapalenia oraz gaszenia świeczki.

Finał z udziałem publiczności rozpoczął się tuż po godzinie 17:00. Po zliczeniu przez jury punktów zdobytych przez uczestników ogłoszono trzech finalistów. Do rywalizacji o tytuł najlepszego młodego semmeliera przystąpili Kajetan Zalewski, Karolina Nowosadzka oraz Adam Michocki. Adepci sztuki sommelierskiej musieli zmierzyć się z serwisem wina jurorom wcielającym się w rolę gości hotelowych, dobrać wino do potrawy przygotowanej przez szefa kuchni, rozpoznać wina oraz mocne alkohole, a na koniec polerować kieliszki na czas.

Piotr Kamecki, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich podkreśla, że „formuła konkursu  pozwala młodym sprawdzić swój poziom wiedzy i zawodowy potencjał, a ludziom z branży wyłowić talenty, które przy odpowiednim wsparciu mają szansę stać się w przyszłości gwiazdami w środowisku sommelierów i profesjonalnym wsparciem dla restauratorów w osiąganiu zysków ze sprzedaży wina”.

„Ucieszył nas finał z udziałem dziewczyny. To pierwszy raz od 12 lat, a w konkurencji startowało w sumie 5 kobiet. Przeważa opinia, że charakter pracy sommeliera nie sprzyja kobietom, tym bardziej doceniamy determinację i odwagę sommelierek pracujących w zawodzie i startujących w konkursach.”, mówi Kamecki.

Poziom finałów był bardzo wysoki, a emocje sięgały zenitu! Bardzo wyrównany poziom, serwis, prezencja i umiejętności pokazały klasę sommelierów. Lecz jak zawsze, zwycięzca może zostać tylko jeden.

W Konkursie Młodych Sommelierów 2018, na podium uplasowali się:

  • III miejsce: Kajetan Zalewski – Ale Wino (Warszawa)

  • II miejsce: Karolina Nowosadzka – Butchery & Wine (Warszawa)

  • I miejsce: Adam Michocki – The Glasshouse (Londyn)

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Romanée Conti 1945 ustanawia nowy rekord na aukcji wina…

Rekord świata za najdroższą butelkę wina sprzedawanego na aukcji został dwukrotnie pobity...
Czytaj wiecej