Kontuzje – jak skutecznie z nimi walczyć?

Kontuzje - jak z nimi walczyć? źródło: pexels.com
Kontuzje - jak z nimi walczyć? źródło: pexels.com
Już 24 lipca 2020 roku uwaga całego świata skupi się na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Dla wielu sportowców występ na tak prestiżowych zawodach będzie uwieńczeniem czterech lat ciężkiej i wytężonej pracy. Warto podkreślić, że ostatni rok przed Igrzyskami jest okresem największych obciążeń treningowych, których celem jest zbudowanie jak najwyższej formy sportowej. Dlatego tak ważnym będzie utrzymanie dobrego stanu zdrowia oraz wprowadzenie rozwiązań minimalizujących ryzyko wystąpienia kontuzji.

Rok 2020 będzie okresem próby dla zawodników, sztabu trenerskiego oraz medycznego. Wszystkie jednostki powinny ze sobą zgodnie współpracować. Ważne, aby opracować optymalną strategię pozwalającą na szybki powrót zawodników do regularnych treningów. Nawet największy talent, najlepsze metody treningowe, najnowocześniejsza opieka zdrowotna nie będzie w pełni wykorzystana, jeżeli zawodnik dozna kontuzji eliminującej go czasowo z treningu.

Kontuzja to często najgorszy scenariusz w życiu biegacza; fot. pexels.com

Kontuzje – jak zminimalizować ich ryzyko?

1. Stwórz indywidualny profil sportowca.

Pierwszą rzeczą, od której powinno się rozpocząć współpracę z nowym zawodnikiem, jest stworzenie indywidualnego profilu funkcjonalnego. W tym celu wykonuje testy funkcjonalne, biomechaniczne, motoryczne. W następnej kolejności określa się słabe strony zawodnika, nad którymi warto popracować. Indywidualizacja procesu treningowego jest kluczowym elementem sukcesu sportowego.

2. Wprowadź trening ogólnorozwojowy.

Po zdiagnozowaniu zawodnika i określeniu słabych punktów powinno wprowadzić się ćwiczenia uzupełniające, które skorygują wykryte kompensacje. Odpowiednio dobrane ćwiczenia funkcjonalne, siłowe są skutecznym narzędziem w profilaktyce i zapobieganiu kontuzji.

3. Stale współpracuj z fizjoterapeutą.

Fizjoterapia ma pomóc pacjentowi wrócić do uprawiania sportu możliwie szybko i skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego program terapeutyczny musi być opracowany przez wykwalifikowaną i doświadczoną osobę. Fizjoterapeuta powinien nie tylko umieć zdiagnozować problem, ale również znać specyfikę leczenia po urazach oraz wiedzieć, jak prowadzić terapie u osób intensywnie eksploatujących swoje ciało w czasie uprawiania sportu.

4. Stopniowo zwiększaj obciążenia treningowe.

Obciążenia treningowe powinny być zaplanowane i dopasowane do aktualnych możliwości zawodnika. Jedną z przyczyn wystąpienia kontuzji jest zbyt duże zwiększanie bodźca treningowego w krótkim okresie czasu. Stopniowe zwiększanie obciążeń powinno dotyczyć zarówno objętości, jak również intensywności czy częstotliwości treningowej.

5. Dobrze się odżywiaj.

To jak i czym się odżywiamy ma niesamowity wpływ na nasz organizm. Zawsze powinniśmy wybierać produkty o jak najmniejszym stopniu przetworzenia oraz bez szkodliwych, sztucznych dodatków, np. konserwantów, czy barwników, ponieważ niesamowicie osłabiają one możliwości regeneracyjne.

6. Regeneruj się.

W przygotowaniu sportowym bardzo ważne jest zrozumienie, że trening jest tylko bodźcem dla organizmu, natomiast adaptacja i wzrost formy sportowej następuje po zakończonym treningu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia regeneracja. Zaniedbanie tego elementu i brak równowagi między treningiem a odpoczynkiem może skutkować w dłuższej perspektywie kontuzją lub przetrenowaniem. Dbaj więc o swój sen, regularnie się nawadniaj, a także korzystaj z dostępnej odnowy biologicznej.

Wyżej wspomniane elementy stanowią fundamentem procesu treningowego zawodników wyczynowo uprawiających sport.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Trening na wysokości – magiczna moc gór!

Czym tak naprawdę jest hipoksja? Czy przebywanie na obozach wysokogórskich wpływa na...
Czytaj wiecej