Korytarz życia czyli wolna przestrzeń między samochodami stojącymi w korku to dobry zwyczaj funkcjonujący już od lat w zachodniej Europie.
Wraz z wzrostem dróg wielopasmowych i większym natężeniem ruchu drogowego okazuje się konieczny i w naszym kraju. Nadal jednak niewielu kierowców wie z czym to się je. Chodzi o ułatwienie przjeazdu służbom ratowniczym przez drogę zablokowaną korkiem. Od pewnego czasu coraz głośniej mówi się o tym w mediach, organizuje akcje informacyjne. Niestety kraj często obiegają filmy i zdjęcia blokujących przejazd strażakom czy karetkom kierowców. Nawet gdy korytarz życia uda się utworzyć kierowcom okazuje się, że znajdują się cwaniacy, którzy pod prąd pragną wyjechać z korka.
Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w prawie które usankcjonują korytarz życia.
W myśl tego projektu kierowcy będą mieli nakaz zjechania na bok drogi w celu ułatwienia przejazdu pojazdom ratunkowym. Samochody jadące po lewym skrajnym pasie będą musiały zjechać do lewej krawędzi drogi, te z prawego skrajnego analogicznie do prawej. W przypadku dróg o większej ilości pasów pojazdy z tych znajdujących się pośrodku drogi będą miały obowiązek przesunąć się jak najbardziej w prawo.

Ponadto ma zostać również usankcjonowana tzw. „suwak” chodzi pierwszeństwo przejazdu przed zwężeniami. Dotychczas najczęściej kierowcy ustawiają się na pasie który jest kontynuowany i blokują tych którzy dojeżdżają do samego końca pasem który jest zamknięty uważając ich za „cwaniaków”. W myśl nowych przepisów pierwszeństwo będzie naprzemienne – jeden pojazd z jednego, jeden z drugiego pasa. Niezastostowanie się do tej zasady ma być uważane za wymuszenie pierwszeństwa.
Nad projektem opisującym zarówno korytarz życia, jak i „suwak” pracują obecnie posłowie. Prawdopodobnie jeśli wszystko pójdzie zgodnie z prawem definicja korytarza życia wejdzie w życie z pierwszym listopada 2019 roku, natomiast temat pierwszeństwa przy zwężeniu 60 dni od opublikowania ustawy w dzienniku ustaw.
Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad / Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego