Korytarz życia będzie obowiązkowy.

Nasze władze pracują na tym aby korytarz życia stał się obowiązkiem, a nie pobożnym życzeniem służb ratowniczych. Przy okazji ma zostać uregulowana jazda na tzw. „suwak”.

Korytarz życia czyli wolna przestrzeń między samochodami stojącymi w korku to dobry zwyczaj funkcjonujący już od lat w zachodniej Europie.

Wraz z wzrostem dróg wielopasmowych i większym natężeniem ruchu drogowego okazuje się konieczny i w naszym kraju. Nadal jednak niewielu kierowców wie z czym to się je. Chodzi o ułatwienie przjeazdu służbom ratowniczym przez drogę zablokowaną korkiem. Od pewnego czasu coraz głośniej mówi się o tym w mediach, organizuje akcje informacyjne. Niestety kraj często obiegają filmy i zdjęcia blokujących przejazd strażakom czy karetkom kierowców. Nawet gdy korytarz życia uda się utworzyć kierowcom okazuje się, że znajdują się cwaniacy, którzy pod prąd pragną wyjechać z korka.

Oprócz zmiany prawa, powstają kolejne akcje edukacyjne mające propagować “korytarz życia”

Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w prawie które usankcjonują korytarz życia.

W myśl tego projektu kierowcy będą mieli nakaz zjechania na bok drogi w celu ułatwienia przejazdu pojazdom ratunkowym. Samochody jadące po lewym skrajnym pasie będą musiały zjechać do lewej krawędzi drogi, te z prawego skrajnego analogicznie do prawej. W przypadku dróg o większej ilości pasów pojazdy z tych znajdujących się pośrodku drogi będą miały obowiązek przesunąć się jak najbardziej w prawo.

Podstawowa zasada działania korytarza życia: lewy pas zawsze w lewo, pozostałe zawsze w prawo

Ponadto ma zostać również usankcjonowana tzw. „suwak” chodzi pierwszeństwo przejazdu przed zwężeniami. Dotychczas najczęściej kierowcy ustawiają się na pasie który jest kontynuowany i blokują tych którzy dojeżdżają do samego końca pasem który jest zamknięty uważając ich za „cwaniaków”. W myśl nowych przepisów pierwszeństwo będzie naprzemienne – jeden pojazd z jednego, jeden z drugiego pasa. Niezastostowanie się do tej zasady ma być uważane za wymuszenie pierwszeństwa.

Nad projektem opisującym zarówno korytarz życia, jak i „suwak” pracują obecnie posłowie. Prawdopodobnie jeśli wszystko pójdzie zgodnie z prawem definicja korytarza życia wejdzie w życie z pierwszym listopada 2019 roku, natomiast temat pierwszeństwa przy zwężeniu 60 dni od opublikowania ustawy w dzienniku ustaw.

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad / Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

David Bowie – kolekcjoner

Wszyscy znamy Davida Bowie'go jako muzyka, kompozytora czy aktora. Jednak po jego...
Czytaj wiecej