Jest wielu chętnych na kosmiczne wakacje z Orion Span

Zdjęcie wizualizujące potencjalnym klientom widok z hotelu na stacji Aurora, fot. Orion Span
Zdjęcie wizualizujące potencjalnym klientom widok z hotelu na stacji Aurora, fot. Orion Span
Nie minął jeszcze rok, odkąd Frank Bunger – twórca Orion Span – poinformował świat o swym start-upie, mającym duże szanse na zrewolucjonizowanie kosmicznej turystyki, a jego plan już zdaje się zbliżać do realizacji wielkimi krokami. Luksusowy hotel na stacji Aurora wyprzedał miejsca na ponad miesiąc naprzód, mimo że do odlotu zostały jeszcze 2-3 lata!

Ambitny plan absolwenta Uniwersytetu Berkeley był dla powoli rozwijającej się prywatnej gałęzi przemysłu komicznego sporym zaskoczeniem. Pierwsze stadium projektu “Aurora Station” przebiegało w tajemnicy, ale w marcu 2018 roku Frank Bunger poczuł się na tyle pewny swego, że poinformował świat o swojej firmie Orion Span. Start-up działający w Dolinie Krzemowej od maja 2017 z miejsca stał się liderem w wyścigu o stworzenie pierwszego kosmicznego hotelu na orbicie okołoziemskiej.

Grafika koncepcyjna przestawiająca hotel Aurora Station na orbicie okołoziemskiej, fot. Orion Span
Hotel Aurora Station na orbicie okołoziemskiej (grafika koncepcyjna), fot. Orion Span

Niebawem minie kolejny rok, a Orion Span zdaje się potwierdzać, że początkowe porównania do SpaceX nie był na wyrost. Dotąd “turyści” w przestrzeni kosmicznej nie byli szczególnie mile widziani. Ze względu na ograniczone możliwości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz olbrzymie koszty operacji niewiele osób niebędących zawodowymi astronautami doświadczyło takiej podróży. 40-60 milionów dolarów za dwutygodniową “wycieczkę” wyraźnie stanowiło cenę zaporową, ale przykład Orion Span pokazuje, że można zrobić to taniej.

Grafika koncepcyjna przestawiająca przekrój pojedynczego modułu hotelu Aurora Station na orbicie okołoziemskiej, fot. Orion Span
Wnętrze pojedynczego modułu hotelu Aurora Station (grafika koncepcyjna), fot. Orion Span

Według szacunków firmy Franka Bungera dwunastodniowy pobyt w jego luksusowym hotelu na orbitującej wokół Ziemi stacji Aurora ma kosztować “tylko” 9,5 milionów dolarów. W przeciwieństwie do pobytu na ISS firma Orion Span ma zapewniać swoim klientom komfort (względny, ale to specyficzne warunki). Niedawno poinformowano, o pierwszych sukcesach projektu:

Bardzo cieszymy się z natychmiastowego odzewu na uruchomioną przez nas rezerwację miejsc na stacji Aurora. Perspektywa podróży kosmicznych ekscytuje wiele osób z całego świata, dlatego jesteśmy dumni, że obecnie znajdujemy się w czołówce pozaziemskiej turystyki. Niezmiennie naszym długoterminowym celem pozostaje danie możliwości takiej podróży każdemu, kto o niej zamarzy.

– Frank Bunger, założyciel i prezes Orion Span
Grafika koncepcyjna przestawiająca pojedynczy moduł hotelu Aurora Station na orbicie okołoziemskiej, fot. Orion Span
Pojedynczy moduł hotelu Aurora Station na orbicie okołoziemskiej (grafika koncepcyjna), fot. Orion Span

Czy wy także czujecie dreszcz na myśl o podróży 300 kilometrów od Ziemi i podziwiania jej z tej perspektywy? Oczywiście niemal 10 milionów dolarów wciąż stanowi kwotę, na którą niewielu może sobie pozwolić, ale sytuacja jest rozwojowa. Sami zainteresowani jak na razie na swoją podróż życia wydali jak na razie po 80 000 $. Tyle kosztuje sama rezerwacja, której można dokonać na stronie firmy. Przed wylotem każdy będzie też musiał odbyć specjalny, trzymiesięczny trening przygotowujący organizm do nowych warunków. Na to mają jednak czas – Orion Span planuje umieścić stację Aurora na orbicie dopiero za dwa lata, natomiast pierwsi goście odwiedzą pozaziemski hotel w roku 2022.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Jake Paul na protestach BLM? Kto by się spodziewał…

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich YouTuberów postanowił spontanicznie wziąć udział w protestach...
Czytaj wiecej