Kraina lodu 2

Obrazek promujący film. Znajdują się na nim wszyscy pierwszoplanowi bohaterowie filmu.
Animacja, która dla najmłodszego pokolenia okazała się takim fenomenem, jakim dla mnie był „Król lew“ doczekała się kontynuacji.

To dziwne uczucie, kiedy zdajemy sobie sprawę, że od premiery „Krainy lodu“ minęło już 6 lat.

Nie może nikogo dziwić fakt, że Disney postanowił stworzyć drugą część filmu, który na świcie zarobił grubo ponad miliard dolarów. Jednocześnie stał się hitem nie tylko komercyjnym, ale pokochali go widzowie na całym świecie – oczywiście głównie ci najmłodsi. Każdy na pewno w ostatnich latach zauważył, że dzieci chętnie śpiewają piosenkę „Mam tę moc“. Za to dziewczyny na wszelkie imprezy kostiumowe, przebierają się za Elzę lub Annę – główne bohaterki filmu, będące siostrami.

Biorąc pod uwagę, jak bardzo widzowie pokochali tę historię, można się dziwić, że Disney tak długo zwlekał z kontynuacją. To była jednak dobra decyzja, ponieważ zdążyliśmy już trochę zatęsknić za widokiem tych bohaterów na dużym ekranie. „Kraina lodu 2“ wkroczy do polskich kin 22 listopada i jest na co czekać.

Kadr z filmu Kranina Lodu 2
Kadr z filmu Kranina Lodu 2

Elza, Anna, Kristoff oraz bałwan Olaf wiodą spokojne życie w Arendelle. Niestety, szybko zostaje ono zaburzone i nasi bohaterowie muszą wyruszyć w podróż, by ocalić swoje ukochane królestwo. Przy okazji, poznamy więcej szczegółów z przeszłości królewskiej rodziny oraz tajemnicę mocy Elzy.

„Krainie lodu 2“ powracają właściwie wszystkie postaci znane z pierwszej części, oraz oczywiście kilka nowych. To samo możemy powiedzieć o aktorach, które udzielają im głosów, tak więc poczujemy się tu jak w domu. Bardzo szybko zauważymy, iż film nie wyszedł z pod rąk Pixara, a Walt Disney Animation Studios, ponieważ, jest tu bardzo dużo piosenek. Na szczęście, to piosenki nie tylko dobrze przetłumaczone na język polski ; ale przede wszystkim wzorowo zaśpiewane – w partiach wokalnych Elzy powraca Kasia Łaska, która naprawdę mogłaby zaśpiewać „mam ten głos“, bo brzmi jeszcze lepiej niż w pierwszej odsłonie.

Sama historia filmu jest ciekawa, choć raczej niczym specjalnym nas nie zaskoczy.

Jednak każdy znajdzie tu coś dla siebie: będziemy się śmiać, płakać, będą sceny akcji i walk. Tak naprawdę każdy, komu podobał się film z 2013 roku, tutaj poczuje się jak w domu. Plusem jest to, że nie zastosowano tu typowego dla kontynuacji zabieg, czyli „dajmy to samo, ale więcej“. Jest bardzo podobnie, jednak nie czujemy przesytu. Nieco szkoda, że nie zdecydowano się na wprowadzenie nowych zabiegów fabularnych. Jestem w stanie, oczywiście zrozumieć, że nie zmienia się zwycięskiego konia podczas wyścigu. W pierwszym filmie wszystko dobrze zagrało, to twórcy postanowili postawić drugi raz na tę samą kartę – ponowie wygrali.

Kadr z filmu Kranina Lodu 2
Kadr z filmu Kranina Lodu 2

Choć do fabuły czy historii można mieć jakieś ale, to raczej nie ma pola do dyskusji jeśli mowa o poziomie animacji. Spece z Disneya z każdym filmiem udowadniają, że rozwijają technologię i dzięki czemu, obraz zachwyca. Kiedy spojrzymy wstecz, to dziwimy się, że te 6 lat od pierwszej „Krainy lodu“, zleciało tak szybko i mamy wrażenie, że to było nie tak dawno temu. W technologii jednak, 6 lat to szmat czasu. Kiedy porównamy animację z pierwszej części, z najnowszym filmem, od razu to dostrzeżemy. Druga część wygląda fenomenalnie i poziom szczegółów potrafi zapierać dech. Wizualnie tak mocno zachwycił mnie w tym roku jedynie „Toy Story 4“.

„Kraina lodu 2“ to siłą rzeczy propozycja przede wszystkim dla młodszych widzów.

Jednak dorośli (nie tylko rodzice pociech) również znajdą tu wiele dla siebie. To wspaniała opowieść, która podtrzymuje wszystko co było najlepsze w filmie z 2013. Wciąż główną myślą jest silna siostrzana więź i miłość. Pozostaje tylko polecić i mieć nadzieję, że wszyscy tłumnie uderzą do kin.

Zwiastun filmu Kraina Lodu 2

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Mowa ptaków

Kiedy wydaje się, że wiele filmów z rodzimego podwórka jest do siebie...
Czytaj wiecej