Krajowy System Zarządzania Ruchem nabiera prędkości

Krajowy System Zarządzania Ruchem ma ruszyć za dwa lata. GDDKiA ogłosiła kolejny przetarg, tym razem na nadzór inwestorski.

Zmiany teletechniczne

Krajowy System Zarządzania Ruchem to jedna z największych inwestycji drogowych ostatnich lat. W sposób zintegrowany ma zbierać informacje z dróg i wysyłać odpowiednie informacje kierowcom, tak aby upłynnić jazdę oraz zminimalizować zagrożenia. Projekt powstaje w ramach europejskiej sieci TEN-T. W pierwszym etapie ma objąć jedną trzecią polskich dróg należących do tej sieci – to blisko 1100 kilometrów. Pierwsze inwestycje są podzielone na dwie główne części – Centralny Projekt Wdrożeniowy, który obejmie infrastrukturę teletechniczną, prace informatyczne oraz wyposaży w infrastrukturę przydrożny obszar warszawskiego oddziału GDDKiA. Kolejna część to cztery Regionalne Projekty Wdrożeniowe w oddziałach Gdańsk/Olsztyn, Łódź, Katowice oraz Opole/Wrocław. Krajowy System Zarządzania Ruchem w pierwszym etapie obejmie między innymi autostrady A1, A2, A4 i A8 czy drogi ekspresowe S6, S7, S8.

Informacje na każdym odcinku drogi

KSZRD ma podnieść bezpieczeństwo oraz wygodę kierowców. Przy drogach staną setki tablic informacyjnych. Niektóre będą wyświetlaczami led stanowiąc znaki o zmiennej treści. Inne to analogowe tablice rotacyjne, na których będzie można zmienić informacja w ograniczonym zakresie. Wśród nich będą panele wyświetlające ograniczenia prędkości, znaki ostrzegawcze czy drogowskazy o zmiennej treści. Informacje z dróg napływające do centrali pozwolą poprzez Krajowy System Zarządzani Ruchem na bieżąco reagować na sytuacje na drogach. System ostrzeże o wypadku, ówcześnie skieruje na boczną drogę gdy np. autostrada będzie zablokowana. Wyświetli ograniczenie prędkości, tak aby rozładować zator, który utworzył się dalej. Poinformuje kierowców o złych warunkach atmosferycznych, robotach drogowych, wolnym miejscu na parkingach czy czasie oczekiwania na odprawę na przejściu dla pieszych. Termin realizacji przedsięwzięcia na 2021 rok może być trudny do zrealizowania. Bowiem w pierwszym przetargu wpłynęła jedna oferta i do przekraczająca założenia o 200 milionów złotych. Krajowy System Zarządzania Ruchem powstaje przy wsparciu Unii Europejskiej. Z programu „Łącząc Europę” będziemy mogli wydać na niego ponad 123 miliony Euro przy 15% udziale własnym.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Xperia Touch – panel dotykowy gdzie tylko chcesz

Sony wprowadziło właśnie do Polski projektor Xperia Touch – to urządzenie wyświetli...
Czytaj wiecej