Kraków znów wygrywa w rankingu magazynu “Which?”!

Brytyjski magazyn "Which?" po raz trzeci z rzędu uznał Kraków za najlepsze europejskie miasto na tzw. city break [widok z rynku na Bazylikę Mariacką]
Brytyjski magazyn "Which?" po raz trzeci z rzędu uznał Kraków za najlepsze europejskie miasto na tzw. city break [widok z rynku na Bazylikę Mariacką]
Wygląda na to, że stolica Małopolski jest bezkonkurencyjna pod każdym względem, jeśli chodzi o krótkie, niedrogie, ale za to ciekawe wypady zagraniczne. Z jednej strony jest to dość zrozumiałe, bo ceny w Polsce kuszą, gdy zestawi się je z zachodnimi, z drugiej jednak -pieniądze to nie wszystko!

Można by poprzestać na stwierdzeniu, że Kraków to piękne miasto, kulturalna stolica Polski, która każdego roku przyciąga miliony turystów. Dodatkowo, na tle zachodnich atrakcji turystycznych, gród Kraka zwyczajnie nie ma sobie równych pod względem cen. Przygotowywany każdego roku przez brytyjski magazyn “Which?” ranking to jednak zbyt złożona kwestia, by tak spłycać – ba, wręcz ujmować – krakowskim osiągnięciom turystycznym. Tym bardziej, że miasto niepodzielnie rządzi w tym zestawieniu od trzech lat!

“Which?”, czyli wujek dobra rada radzi

Fot. Jan Vašek/Pixabay
Fot.Pixabay.com

Magazyn “Which?” to ciekawa inicjatywa, starająca się jak najlepiej doradzać swoim czytelnikom w dosłownie każdej kwestii. Jego głównym mechanizmem działania są regularne zestawianie rzeczy czy miejsc i odpowiadanie na podstawowe pytanie: Który [wybrać]? Brytyjczycy nie idą jednak na łatwiznę, przeprowadzając szczegółowe ankiety dotyczące każdego z tematów.

W przypadku podróży, a dokładniej “krótkich wypadów” (angielskie city break) pod uwagę brano sześć różnych aspektów. Aż cztery z nich uzyskały maksymalną ocenę, gdy pod lupę wzięto Kraków! W ankiecie uczestniczyły 4704 osoby, które w ciągu ostatniego roku spędziły w danym mieście przynajmniej jedną noc. W ostatecznym rankingu uwzględniane są natomiast tylko te miasta, na które swój głos oddało przynajmniej trzydzieści osób.

Wbrew pozorom ceny – choć oczywiście istotne – nie są najważniejszym z kryteriów w rankingu “Which?”. Pod uwagę brana jest tu jakość usług hotelarskich i gastronomicznych; walory turystyczne; możliwość połączenia wyjazdu z zakupami; łatwość poruszania się po mieście i jego okolicach oraz właśnie stosunek jakości ogółu do ceny. Jak sami autorzy podsumowują zestawienie: to wyjątkowe warunki zakwaterowania, świetna kuchnia i moc atrakcji są kluczem do sukcesu.

Kraków deklasuje najpopularniejsze miasta w Europie. Znowu!

Fot. Mateusz Torbus/Krakow.pl
Fot. Mateusz Torbus/Krakow.pl

Wyniki rankingu magazynu “Which?” wyrażane są w procentach, a różnice między poszczególnymi miastami wcale nie zdają się duże. W przypadku Krakowa ogólna ocena wyniosłą 93%, podczas gdy druga Sewilla osiągnęła 90%, a trzecia Walencja – 89%.

Różnice zdają się więc niewielkie, ale diabeł tkwi tu w szczegółach. Przede wszystkim redaktorzy zestawienia już w pierwszych kolumnach wyliczając dwie dość istotne kwestie: średnią cenę przylotu oraz doby hotelowej. W przypadku tego pierwszego Kraków wcale nie wypada dobrze, ale już noclegi są tu stosunkowo tanie. Mówię “stosunkowo”, bo średnio 59 funtów za noc to nie tak mało, ale w porównaniu z innymi wynik jest całkiem niezły.

Jeśli chodzi o kategorie, w jakich oceniane było każde z miast, Kraków w czterech z sześciu może pochwalić się maksymalnym wynikiem. Są to przede wszystkim trzy najważniejsze zdaniem redaktorów “Which?” aspekty, a więc: hotele, restauracje oraz atrakcje.

Czwarty maksymalny wynik to stosunek cen do jakości, gdzie Kraków jako jedyny w całym zestawieniu otrzymał 5/5 gwiazdek. Nieco gorzej oceniono tu komunikację (poruszanie się po okolicy) – 4/5 gwiazdek oraz kategorię Shopping – 3/5. W tym drugim przypadku wynik jest jednak dość podobny w niemal każdym z czterdziestu trzech uwzględnionych miast. Wyjątek stanowi Wiedeń, który uzyskał 5/5 gwiazdek.

Widok znad Wisły na krakowskie stare miasto, fot. KrakowTourGuide.pl
Widok znad Wisły na krakowskie stare miasto, fot. KrakowTourGuide.pl

Co ciekawe, popularne miasta turystyczne nie wypadły w tym zestawieniu najlepiej.

Amsterdam był dopiero piąty (86%); Madryt czternasty (84%); Wiedeń osiemnasty (84%); Barcelona dwudziesta (83%); Rzym dwudziesty siódmy (81%), a Paryż trzydziesty (80%). Tuż za stolicą Francji uplasowała się natomiast Warszawa (80%). Szczegóły rankingu i jego pełne wyniki znajdziecie na stronie magazynu “Which?”.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Czy Fryderyk Chopin jeździłby Lexusem?

Rusza kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie –...
Czytaj wiecej