Kręgosłup w trasie

zródło: www.autocar.co.uk/
Skonfiguruj pozycję za kółkiem tak, aby pożegnać się z bólem pleców i kolan podczas podróży. Jak zadbać o swój kręgosłup w trasie?

Każdemu z nas zdarza się wybrać samochodem w dłuższą trasę.
Po kliku godzinach jazdy ciężko jest “wygrzebać się” z fotela. Dodatkowo usztywnione ciało często daje o sobie znać nawet przez kilka dni.

Co zrobić, aby ból mięśni i kręgosłupa nie zniechęcały nas do podróżowania autem?

Pierwsza i najważniejsza zasada to odpowiednie przerwy i odpoczynek od pozycji za kierownicą. Idealnie byłoby robić co najmniej kilkuminutowy postój co 45 minut jazdy. W tym czasie powinniście wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających, które zniosą negatywne skutki długiego przebywania w fotelu kierowcy.

Większość samochodów nie jest zaprojektowana do prawidłowej pozycji siedzącej, jednak obecnie wiele z nich oferuje szeroki wachlarz regulacji zarówno fotela, jak i kolumny kierownicy. Umożliwia to ustawienie wygodnej pozycji kierowcy. Aby znaleźć swoją idealną konfigurację, zacznij od skrajnego oddalenia od kierownicy i maksymalnie niskiego ustawienia fotela.

Na początku przesuń siedzisko jak najmocniej ku tyłowi, a następnie opuść je tak nisko, jak to możliwe. Następnie odchyl oparcie fotela o około 30-40 stopni i ustaw kierownicę maksymalnie wysoko i maksymalnie blisko deski rozdzielczej.

Wysokość siedzenia

Dostosuj wysokość siedziska tak, aby Twoje biodra znalazły się co najmniej na wysokości kolan. Upewnij się, że nie musisz pochylać głowy do przodu lub w bok, aby prawidłowo widzieć drogę i deskę rozdzielczą.

źródło: physiomed.co.uk

Upewnij się, że kolana nie dotykają od tyłu do fotela. Ucisk może powodować zaburzenia krążenia w nogach. Pomiędzy zgiętym kolanem, a fotelem powinna być przestrzeń co najmniej o szerokości dwóch palców.

źródło: physiomed.co.uk

Pozycja siedziska

W następnej kolejności przesuń siedzenie do przodu tak, aby mieć możliwość wciśnięcia do końca wszystkich pedałów, bez potrzeby odrywania pleców od oparcia. W tej pozycji kolana powinny być lekko ugięte (około 20 stopni ) – zbyt duży wyprost może powodować ich ból.

Kąt oparcia

Ustaw kąt oparcia do około 100 – 110 stopni. Większe odchylenie fotela ku tyłowi zmniejsza kąt zgięcia w stawach biodrowych, powodując tym samym zwiększenie sił działających na dyski odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zamiast odchylania oparcia ku tyłowi, ustaw dno fotela jak najbardziej równolegle do podłogi auta.

źródło: physiomed.co.uk

Ustawienie zagłówka

W komfortowym aucie zagłówek powinien mieć opcję regulacji zarówno wysokości, jak i wysunięcia w przód lub w tył.
Prawidłowe ustawienie zagłówka w osi strzałkowej (linia wysunięcia przód – tył ) to takie, w którym podparta głowa ustawiona jest w pozycji neutralnej.

Obrazek 1 (od prawej) przedstawia ustawienie głowy w pozycji neutralnej
źródło: necksoft.com

W neutralnym ustawieniu głowy płatek ucha, kąt żuchwy, mięśnie szyi przednia część stawu ramiennego powinny znajdować się w jednej linii, prostopadłej do podłoża.

źródło: physiomed.co.uk

Wysokość zagłówka ustaw tak, aby dawał on podparcie na środku głowy.

Ustawienia kierownicy

Ostatnim istotnym i wpływającym na komfort kierowcy ustawieniem jest ustawienie kierownicy. Prawidłowe ustawienie pozwoli na położenie nadgarstków na górnym brzegu kierownicy, z wyprostowanymi ramionami i łopatkami wciśniętymi w oparcie fotela.

Podczas jazdy ramiona powinny być lekko ugięte (około 120 stopni).

Z takimi ustawieniami Twoja jazda będzie dużo bardziej komfortowa.
Szerokiej drogi !

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

Sportowy weekend na Warmii

Koniec tygodnia to relaks i odpoczynek od codziennej egzekucji. Dla wielu to...
Czytaj wiecej