„Królowie Strzelców” – o historii i polityce przez pryzmat piłki

Niegdyś na czas Igrzysk Olimpijskich wstrzymywano wojny. Setki lat później niejednokrotnie sport był zarzewiem konfliktów lub upustem emocji zwaśnionych od dawna stron. W książce "Królowie Strzelców" autor opowiada o ostatnim wieku w Europie Wschodniej przez pryzmat piłki nożnej.

„Wojna Futbolowa” to nie żaden synonim walk kiboli dwóch drużyn, a termin wymyślony przez słynnego polskiego reportażystę Ryszarda Kapuścińskiego. Chodziło o konflikt między Salwadorem i Hondurasem który wybuchł w 1969 roku. Choć mecz pomiędzy reprezentacjami w piłce nożnej obu sąsiednich krajów był tylko iskrą która wywołała pożar, to do tej pory jest chyba najbardziej znanym przypadkiem, w którym sport miał tak brzemienny wpływ na historię. Relacje między tymi dwoma państwami były napięte już wcześniej, ale to właśnie wynik tego spotkania rozpoczął konflikt zbrojny, w którym zginęło niemal dwa tysiące osób. To przykład spoza naszego kontynentu, jednak któż nie pamięta podszytych podtekstami potyczek polskich sportowców z drużynami z ZSRR. Ochrypnięty głos nieodżałowanego Wojciecha Zielińskiego komentującego mecz na Mistrzostwach Świata w siatkówce w Meksyku w 1974 roku nie był tylko oznaką radości ze zdobytego tytułu. To była również radość z pokonania Związku Radzieckiego, choćby tylko na sportowym parkiecie. Kto nie pamięta słynnego „gestu Kozakiewicza”, który zamknął usta niechętnej radzieckiej publiczności na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie? To właśnie sport, a ściślej mówiąc piłka nożna jest pryzmatem, przez który patrzy na historię i politykę Europy Wschodniej Zbigniew Rokita.

(thecourier.es)
(thecourier.es)

Zbigniew Rokita, to przedstawiciel młodego pokolenia dziennikarzy (ur. 1989), zajmujący się głównie problematyką obszaru poradzieckiego. Jego praca jest pozbawiona doświadczeń z życia w Kraju Demokracji Ludowej, bo gdy przychodził na świat, cały półwieczny porządek Europy wywracał się właśnie do góry nogami. Rokita jest redaktorem dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, publikował również w „Polityce”, czy „Tygodniku Powszechnym”. „Królowie Strzelców. Piłka w cieniu imperium” to jego samodzielny debiut literacki. W książce opowiada historię piłki nożnej w naszej części Europy na przestrzeni ostatniego wieku. Dowiemy się z niej między innymi:

„Dlaczego pojedynek węgierskich i radzieckich piłkarzy wodnych z 1956 roku Quentin Tarantino miał nazwać „najlepszą nieopowiedzianą historią wszech czasów”? Czemu UEFA zgodziła się na powstanie niezależnej ligi piłkarskiej na Krymie i dlaczego Zenit Petersburg nazywany jest najbardziej rasistowskim klubem na świecie? Dlaczego założycieli Spartaka Moskwa ścigał Beria i czemu Ernest Wilimowski, śląski piłkarz, w czasie II wojny zgodził się reprezentować Niemcy?”

I wiele, wiele więcej.

Książka wydana przez wydawnictwo „Czarne” trafiła do księgarń pod koniec marca tego roku.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Kino Relax zabytkiem

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Jakub Lewicki poinformował w ubiegłym tygodniu o...
Czytaj wiecej