“Królowie Strzelców” – o historii i polityce przez pryzmat piłki

Niegdyś na czas Igrzysk Olimpijskich wstrzymywano wojny. Setki lat później niejednokrotnie sport był zarzewiem konfliktów lub upustem emocji zwaśnionych od dawna stron. W książce "Królowie Strzelców" autor opowiada o ostatnim wieku w Europie Wschodniej przez pryzmat piłki nożnej.

„Wojna Futbolowa” to nie żaden synonim walk kiboli dwóch drużyn, a termin wymyślony przez słynnego polskiego reportażystę Ryszarda Kapuścińskiego. Chodziło o konflikt między Salwadorem i Hondurasem który wybuchł w 1969 roku. Choć mecz pomiędzy reprezentacjami w piłce nożnej obu sąsiednich krajów był tylko iskrą która wywołała pożar, to do tej pory jest chyba najbardziej znanym przypadkiem, w którym sport miał tak brzemienny wpływ na historię. Relacje między tymi dwoma państwami były napięte już wcześniej, ale to właśnie wynik tego spotkania rozpoczął konflikt zbrojny, w którym zginęło niemal dwa tysiące osób. To przykład spoza naszego kontynentu, jednak któż nie pamięta podszytych podtekstami potyczek polskich sportowców z drużynami z ZSRR. Ochrypnięty głos nieodżałowanego Wojciecha Zielińskiego komentującego mecz na Mistrzostwach Świata w siatkówce w Meksyku w 1974 roku nie był tylko oznaką radości ze zdobytego tytułu. To była również radość z pokonania Związku Radzieckiego, choćby tylko na sportowym parkiecie. Kto nie pamięta słynnego „gestu Kozakiewicza”, który zamknął usta niechętnej radzieckiej publiczności na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie? To właśnie sport, a ściślej mówiąc piłka nożna jest pryzmatem, przez który patrzy na historię i politykę Europy Wschodniej Zbigniew Rokita.

(thecourier.es)
(thecourier.es)

Zbigniew Rokita, to przedstawiciel młodego pokolenia dziennikarzy (ur. 1989), zajmujący się głównie problematyką obszaru poradzieckiego. Jego praca jest pozbawiona doświadczeń z życia w Kraju Demokracji Ludowej, bo gdy przychodził na świat, cały półwieczny porządek Europy wywracał się właśnie do góry nogami. Rokita jest redaktorem dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, publikował również w „Polityce”, czy „Tygodniku Powszechnym”. „Królowie Strzelców. Piłka w cieniu imperium” to jego samodzielny debiut literacki. W książce opowiada historię piłki nożnej w naszej części Europy na przestrzeni ostatniego wieku. Dowiemy się z niej między innymi:

„Dlaczego pojedynek węgierskich i radzieckich piłkarzy wodnych z 1956 roku Quentin Tarantino miał nazwać „najlepszą nieopowiedzianą historią wszech czasów”? Czemu UEFA zgodziła się na powstanie niezależnej ligi piłkarskiej na Krymie i dlaczego Zenit Petersburg nazywany jest najbardziej rasistowskim klubem na świecie? Dlaczego założycieli Spartaka Moskwa ścigał Beria i czemu Ernest Wilimowski, śląski piłkarz, w czasie II wojny zgodził się reprezentować Niemcy?”

I wiele, wiele więcej.

Książka wydana przez wydawnictwo „Czarne” trafiła do księgarń pod koniec marca tego roku.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

TEB-1 – najdziwniejszy autobus świata

Powstał, a jakże, w Chinach, jeździ nad (!) samochodami i ma rozwiązać...
Czytaj wiecej