Dom w Beskidzie Śląskim może zostać Budynkiem Roku

Dom w górach, Bielsko-Biała, Beskid Śląski, Maciej Lulko, Kropka Studio
Dom w górach (proj. Gosia Łapaj, Kuba Kowalczyk), fot. Maciej Lulko/Kropka Studio
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią powraca World Architecture Festival – wśród kilkuset realizacji umieszczonych na krótkiej liście kandydatów do tytułu Budynku Roku znalazł się dom jednorodzinny projektu krakowskiego Kropka Studio.

World Architecture Festival to wydarzenie o stosunkowo niedługiej historii, lecz olbrzymim znaczeniu. Festiwal połączony z ceremonią wręczenia nagród organizowany jest od kilkunastu lat – pierwsza edycja odbyła się w roku 2008. Towarzyszący mu rozmach błyskawicznie zbudował jednak renomę WAF. Każdego roku jury przygląda się olbrzymiej liczbie zgłoszeń – na krótkich listach nominowanych najczęściej znajduje się kilkaset projektów podzielonych na kilkanaście kategorii. Wśród nich jeden zostaje natomiast okrzyknięty Budynkiem Roku. W tegorocznej edycji o sukces w kategorii Domy i wille (wieś/natura) powalczy projekt krakowskiego Kropka Studio.

Nowoczesny dom w górach w minimalistycznej formie

Dom w górach, Bielsko-Biała, Beskid Śląski, Maciej Lulko
Fot. Maciej Lulko/Kropka Studio

Kropka Studio przygotowało projekt budynku dla pięcioosobowej rodziny w 2016 roku. Jego twórcami są Gosia Łapaj i Kuba Kowalczyk (przy współpracy Karola Ryski). Działka, na której postawiono budynek, leży nieopodal Bielska-Białej, oferując widok na góry Beskidu Śląskiego i okoliczne wsie. Teren nie został ujednolicony, a bryłę domu wkomponowano w jego ukształtowanie. Dzięki temu od strony dojazdu dom jest jednopiętrowy, ale po drugiej stronie – mniej widocznej dla obcych – ujawnia się także dolne, wtopione w grunt piętro.

Dom w górach, Bielsko-Biała, Beskid Śląski, Maciej Lulko, Kropka Studio
Fot. Maciej Lulko/Kropka Studio

Wkomponowanie w zbocze pagórka wynikało w dużej mierze z chęci zapewnienia rodzinie prywatności – i to na dwojaki sposób. Widoczna od ulicy jednopoziomowa budowla nie rzuca się aż tak w oczy. Wręcz trudno ją dostrzec, budynek od drogi oddziela bowiem także brzozowy zagajnik, który postanowiono zostawić w nienaruszonej formie. To między innymi z powodu tej decyzji dom stanął na nierównym zboczu, jeszcze bardziej maskując się przed ciekawskimi spojrzeniami.

Dom w górach, Bielsko-Biała, Beskid Śląski, Maciej Lulko, Kropka Studio
Fot. Maciej Lulko/Kropka Studio

Tych jednak nie sposób uniknąć. W przeciwieństwie do wielu współcześnie budowanych w górach domów Kropka Studio nie zaproponowało bowiem imitacji tradycyjnej, regionalnej stylistyki. Dyskusje ze zleceniodawcami doprowadziły natomiast do minimalistycznego konsensusu. W górnej części – w całości pokrytej blachą na rąbek stojący – znajduje się główna sypialnia z garderobą i część dzienna, a więc salon z otwartą kuchnią. Z kolei na dole mieszczą się pokoje dzieci oraz garaż – tę kondygnację wykończono prefabrykowanymi płytami betonowymi.

To nie pierwsze wyróżnienie pomysłu Kropka Studio

Dom w górach, Bielsko-Biała, Beskid Śląski, Maciej Lulko
Fot. Maciej Lulko/Kropka Studio

Realizacja krakowskiej pracowni już na początku tego roku była jedną z polskich propozycji w ArchDaily 2021 Building of the Year Awards. W WAF 2021 powalczy natomiast z piętnastoma innymi projektami w swojej kategorii. Co ciekawe aż cztery z nich reprezentują antypody – trzy pochodzą z Nowej Zelandii, a jeden z Australii. Jako że mówimy o domach/willach, jest to jedna z niewielu kategorii, gdzie nie dominują realizowane z olbrzymim rozmachem chińskie projekty.

Tegoroczny World Architecture Festival odbędzie się w Lizbonie – w dniach 1-3 grudnia. Nie pozostaje nam więc nic innego niż trzymać kciuki za reprezentanta polskiej architektury.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Tak prezentuje się nowy Lexus LX 600

Po trzynastu latach od wprowadzenia na rynek III generacji swojego flagowego SUV-a...
Czytaj wiecej