Księżycowy Chłopiec w SOHO

Napisana w 1942 roku (a spolszczona dopiero w 2006, wstyd!) książka Raymonda Queneau - Pierrot mon ami – aż prosiła się o inscenizację. Jej bohater, żyjący gdzieś między rzeczywistością a bajką, jest trochę pechowcem, co i raz wyrzucanym z pracy, a na dodatek znajdującym się zawsze w centrum wydarzeń.

Napisana w 1942 roku (a spolszczona dopiero w 2006, wstyd!) książka Raymonda Queneau – Pierrot mon ami – aż prosiła się o inscenizację. Jej bohater, żyjący gdzieś między rzeczywistością a bajką, jest trochę pechowcem, co i raz wyrzucanym z pracy, a na dodatek znajdującym się zawsze w centrum wydarzeń.

I wszystko wskazuje na to, że właśnie on będzie mógł rozwiązać kryminalną zagadkę podpalenia jednego z namiotów w wesołym miasteczku. Czy tak będzie? Tropów, zmyłek, wodzenia za nos i mistyfikacji w tej niezwykłej książce nie brakuje. I na scenie w SOHO też!

Spektakl Igora Gorzkowskiego jest niby kryminałem, a tak naprawdę całkiem nieważne, kto podpalił. Niby – groteskową opowieścią o codzienności, a jednak codzienność tutaj współistnieje i z baśnią i nierzeczywistością. To wreszcie historia o świecie, który choć jest pełen iluzji, to jest w nim miejsce na prawdziwe uczucia.  Na starą miłość, co nie rdzewieje, na wierność, na przyjaźń – z dwu- i czworonożnymi.

kch kch_1 kch_2

Wyszedłem z teatru przeszczęśliwy. Ta opowieść bowiem okazała się świetnym lekarstwem na jesienną słotę, na małe smutki i inne dolegliwości związane z październikiem. Księżycowy Chłopiec jest przedstawieniem koncertowo zagranym, aktorzy bawią się konwencją czarnego kryminału, a całości towarzyszy grana na żywo na bardzo różnych instrumentach (brawa dla Piotra Tabakiernika).

Pierrota gra uroczo chłopięcy Andrzej Mastalerz, pozostali aktorzy wcielają się w kilka postaci, to, że zdążają zmienić za kulisami kostium, jest mistrzostwem świata. Przemysław Bluszcz i Anna Sroka-Hryń fantastyczni, Bartłomiej Bobrowski jako fakir trudny do identyfikacji, bardzo dobra rola Weroniki Humaj (Yvonne i Mathurine). Zresztą – wszyscy grają świetnie. Koniecznie proszę zobaczyć.

Źródło zdjęć: Teatr SOHO

More from Rafał Turowski

O Matce Odwadze

Michał Zadara rozumie, że widz płacący za bilet do teatru sto złotych...
Czytaj wiecej