Kubuś Puchatek powraca: tym razem w aktorskiej wersji

Studio Disneya właśnie pokazało zwiastun nowego filmu o najsłynniejszym misiu na świecie. Tym razem Kubuś Puchatek wystąpi w fabularnym obrazie „Krzysiu, gdzie jesteś?”

Kubuś Puchatek to postać ponadczasowa, a od premiery pierwszej części jego przygód autorstwa Alana A. Milne’a minęło ponad 90 lat. Mimo to, nadal jest najbardziej znanym niedźwiadkiem na świecie. Trudno zliczyć, ile dzieci wychowało się na historiach z powieści Milne’a czy genialnych kreskówek Disney’a, które zmaterializowały postać Kubusia. Wydawałoby się, że Kubuś Puchatek na stałe pozostanie w tych dwóch formach, Disney jednak porwał się na coś zupełnie nowego. Wzorem wcześniejszej, aktorskiej wersji baśni „Piękna i Bestia”, studio nakręciło podobny film. Tym razem z misiem o małym rozumku. A ponieważ historie ze Stumilowego Lasu, zarówno z kart książek czy ekranu telewizora, zna chyba każdy, postanowiono o przeniesieniu akcji nieco w przyszłość.

Aktor Ewan McGregor, który wcielił się w postać filmowego Krzysia (conversationsabouther.net)
Aktor Ewan McGregor, który wcielił się w postać filmowego Krzysia (conversationsabouther.net)

Krzyś (w tej roli Ewan McGregor) jest już dorosłym mężczyzną, ma żonę i córeczkę. Niestety, praca zabiera mu zbyt dużo czasu, na czym cierpi jego rodzina. Gdy kolejny raz wszystko się sypie i zamiast zaplanowanego rodzinnego wyjazdu weekendowego czeka go zebranie w firmie, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Obok ławki w parku, na której przysiadł, by pomyśleć o zaistniałej sytuacji, pojawia się sam Kubuś Puchatek. Miś, po którym także widać upływ czasu, mówi głosem Jima Cummingsa (aktora, który dubbinguje Puchatka od 1988 roku). Reżyser Marc Foster stwierdził w jednym z wywiadów, że nie wyobrażał sobie w tej roli kogokolwiek innego.

Kreskówkowy Kubuś Puchatek z Krzysiem i przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu (collider.com)
Kreskówkowy Kubuś Puchatek z Krzysiem i przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu (collider.com)

W oryginalnej wersji film nosi tytuł „Christopher Robin”, są to imiona Christophera R. Milne’a, syna twórcy Kubusia Puchatka, który to był pierwowzorem książkowego Krzysia. Niestety, w polskiej wersji tłumacze znów się nie popisali i całe to odniesienie zostało zdegradowane do infantylnego tytułu „Krzysiu, gdzie jesteś?”.

Ewan McGregor w roli Krzysia oraz filmowy Kubuś Puchatek (www.aceshowbiz.com)
Ewan McGregor w roli Krzysia oraz filmowy Kubuś Puchatek (www.aceshowbiz.com)

Film będzie w Polsce dostępny w wersji dubbingowanej, lecz niestety nie usłyszymy w roli Kubusia zmarłego 11 lat temu Jana Kociniaka. Użyczył on głosu Kubusiowi Puchatkowi, którego pamięta wiele pokoleń polskich dzieci. Gromy na twórców filmu spadły również za wygląd „nowego” misia. Zamiast puchatej kulki w przykusej czerwonej koszulce zobaczyliśmy wyliniałą, zniszczoną i przybrudzoną maskotkę. Był to jednak celowy zabieg pokazujący, że nie tylko Krzyś przeszedł długą drogę od beztroskiego dziecka do ojca i męża, ale i niegdysiejsze zabawki, zapomniane i upchnięte gdzieś w kącie na strychu, nadgryzł ząb czasu.

Tak czy inaczej, pomijając pewne zgrzyty wygląda na to, że czeka nas kolejna doskonała opowieść zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Polska premiera 17 sierpnia tego roku.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Daniel Craig nadal Jamesem Bondem?

Brytyjskie media donoszą, że Jamesa Bonda po raz kolejny zagra Daniel Craig....
Czytaj wiecej