Czerwone gwiazdy Piemontu…

Pisanie o winach z Piemontu nigdy nie jest proste. Samo myślenie o tym pięknym regionie winiarskim leżącym u podnóża Alp, rozbudza we mnie wspomnienia wizyt w winnicach oraz degustację wspaniałych win, które można spotkać tu na każdym kroku.

Region winiarski Piemont, to majestatyczna kraina, która na cały świat rozsławiona została za pośrednictwem produkowanych tu win oraz kulinarnej tradycji. Pośród malowniczych wzgórz okalanych winnicami powstają w tym regionie wspaniałe wina czerwone oraz białe.

Piemont

Dość chłodny piemoncki klimat i szczególny terroir sprzyja uprawie czerwonych szczepów, jak Nebbiolo, Barbera czy Dolcetto, lecz również powstają tu doskonałe wina białe ze szczepów Roero Arneis oraz Gavi. Wspaniałe warunki uprawy winorośli usytuowały Piemont jako jeden z najważniejszych regionów Włoch, zarówno pod względem ilości jak i jakości produkowanych win.

Jednym z najbardziej znanych piemonckich win jest Barolo, które wytwarzane jest tylko i wyłącznie ze szczepu Nebbiolo. Z tego samego szczepu powstaje również wspaniałe wino, wytwarzane w apelacji o tej samej nazwie, a jest nim Barbaresco. Obydwa wina należą do potężnych piemonckich przedstawicieli, charakteryzując się pełnym ciałem i bardzo wyrazistą strukturą, ukazującą nuty herbaty, przypraw, suszonych ziół, leśnych owoców, kwiatów róży, lukrecji, smoły nut tytoniowych oraz czekolady. Jednakże i Barolo i Barbaresco potrzebują dużo czasu, aby się ułożyć i złagodnieć. To wina o bardzo dużym potencjale starzenia, które swój charakter potrafią ukazać dopiero po latach, a nawet dziesięcioleciach.

Nuty smakowe i zapachowe

Kolejną, piemoncką wizytówką jest szczep Barbera, uznawany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych – poza Nebbiolo – szczepów, z którego wytwarza się około 50% win w całym regionie. Wina powstałe z tego szczepu charakteryzują się wysoką kwasowością oraz niezbyt dużą zawartością tanin. W smakach i aromatach dominuje wyrazisty owoc z przewagą aromatów śliwkowych, wiśni, jeżyny oraz truskawki. Są również ziołowe i przyprawowe z aromatami smoły, tytoniu oraz czekolady. Wina ze szczepu Barbera powstają w trzech apelacjach: Barbera d’Alba, Barbera del Monferrato oraz Barbera d’Asti. Wytwarzane są na dwa sposoby: dojrzewające w kadziach nierdzewnych (bez udziału beczki) dając wina świeże, owocowe i lekko pikantne oraz dojrzewające w beczkach, co nadaje im harmonii, uwypukla owoc oraz daje nuty czekoladowe i dymne, tworząc wino bardziej pełne oraz złożone.

Jednakże jednym z win, które najbardziej kojarzy się z kulturą Piemontu, codziennym, lokalnym życiem oraz wszechstronnym połączeniem z lokalnymi potrawami, jest Dolcetto. Uprawiane w sześciu apelacjach: Dolcetto d’Alba, Dolcetto di Dogliani, Dolcetto d’Acqui, Dolcetto d’Ovada, Dolcetto di Diano d’Alba oraz Docetto d’Asti, daje zazwyczaj wina o młodzieńczym charakterze, który odbija się w ich jasnym i intensywnym kolorze, ukazującym rubinowe i fioletowe odcienie. Urokliwe, bujne aromaty wiśni, śliwki oraz fiołków cechują tą lekką odmianę, której charakterystyczną cechą są lekkie taniny oraz umiarkowana kwasowość, czyniąca z Dolcetto, łatwo pijalne wino.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Riesling Weeks!

W dniach od 8 do 28 maja br., Niemiecki Instytut Wina wraz...
Czytaj wiecej