Technologie w kuchni – Pancakebot

Pomysłowość wynalazców nieustannie zaskakuje, nowe technologie zaglądają też do kuchni. Oto Pancakebot czyli... drukarka do naleśników.

Naleśnik czyli placek z mąki, mleka, wody i jajek to danie globalne. Pod różnymi nazwami i w różnych odmianach jada się je na całym świecie. Proste, szybkie i dające nieograniczoną możliwość podania, dlatego jest bardzo popularny. Na zachodzie zazwyczaj jada się dość grube placki, zazwyczaj na słodko. Co bardziej wprawieni kucharze potrafili z ciastem naleśnikowym zdziałać cuda. Odpowiednio wylewając je na patelnię tworzyli wzory, kształty, a kontrolując czas pieczenia poszczególnych części placka mogli nawet regulować barwę.

Teraz każdy może stać się takim mistrzem u siebie w domu. Wystarczy kupić Pancakebota czyli drukarkę do naleśników. Urządzenie działa jak większość ploterów czy drukarek 3d. Posiada głowicę poruszającą się w dwóch płaszczyznach, w której zamontowano odpowiednią dyszę z zaworem. Do niej montujemy specjalny pojemnik z rozrobionym ciastem. Głowica podaje odpowiednie dawki ciasta w podróżując nad płytą grzewczą. Do urządzenia dołączony jest prosty w obsłudze program. Dzięki niemu możemy stworzyć własną grafikę którą wydrukuje nam Pancakebot. Rejestrując się na stronie producenta możemy również korzystać z gotowych projektów i wymieniać się nimi z innymi użytkownikami. Ciekawą opcją jest również możliwość odrysowania grafiki naleśnika od istniejącego zdjęcia czy rysunku. Nasze możliwości ogranicza wyłącznie rozmiar płyty grzewczej który wynosi aż 43 na 21 centymetrów.

Pancakebot jak wiele podobnych urządzeń powstał dzięki zbiórce na portalu Kickstarter. Prace projektowe trwały 3 lata aby w 2015 roku ruszyć z akcją. W jej wyniku zebrano niemal pół miliona dolarów! Obecnie drukarkę w drugiej, poprawionej wersji można kupić normalnie przez stronę internetową lub w sklepach internetowych, np. amazon.com. Cena? Od 220 dolarów za wersję 1, 300 za poprawioną. Sporo, jednak z drugiej strony uśmiech dziecka jedzącego naleśnika ze swoim ulubionym bohaterem z kreskówki czy nawet zaprojektowanego przez siebie – bezcenny.

Więcej: http://www.pancakebot.com

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Miejskie Wyspy Ciepła – dlaczego upały w miastach tak męczą

Miejskie Wyspy Ciepła to problem znany już od lat, który niestety stale...
Czytaj wiecej